Miroslav Kraut-Tlamovci v akváriu

Odborná literatura o akvaristice zaměřená na chov cichlid!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod frodo » 11 zář 2008, 12:05

Tesim sa jak male decko, dnes si idem po nu ::s27:: ::s28::
frodo
přispívatel
 
Příspěvky: 181
Obrázky: 66
Registrován: 19 zář 2007, 13:06
Bydliště: Hart im Zillertal, Tirol
Kolik let děláte akvaristiku?: 21

Příspěvekod wladys » 11 zář 2008, 19:49

Tomik píše:A ještě mám dotaz, jestli tam jsou ryby z rodu Lamprologus, Neolamprologus nebo Julidochromis nebo to je čistě zaměřené na jen na tlamovce v Tanganyice... ??:o



Nejsou tam pestřenci.Je to čistě o tlamkách z Tanganyiky.Je to perfektně napsané.Velmi dobré fotky.Jsou tam hlavně informace o chovu a i nějaké rady začátečníkům.Autor píše hlavně ze svých zkušeností z chovu a to se cení nejvíc.Prostě velmi povedená knížka.Rozhodně doporučuju.
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod jerry1 » 12 zář 2008, 09:26

Bylo by možné sem dát obsah = názvy kapitol, abychom my, co z nějakého důvodu ještě váháme, měli představu, co všechno lze případně v knize najít. Díky moc !!! :o
Uživatelský avatar
jerry1
častý přispívatel
 
Příspěvky: 408
Obrázky: 49
Registrován: 23 srp 2006, 16:16
Bydliště: Beroun

Příspěvekod Tomik » 12 zář 2008, 09:31

Díky za info, mě právě hlavně zajímali pestřenci, přesto jsem neváhal a kniha mě už čeká v obchodě.Takové literatury není nikdy dost :D
Tomik
uživatel webu
 
Příspěvky: 86
Obrázky: 8
Registrován: 27 zář 2005, 10:38
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod frodo » 12 zář 2008, 09:57

jerry1 píše:Bylo by možné sem dát obsah = názvy kapitol, abychom my, co z nějakého důvodu ještě váháme, měli představu, co všechno lze případně v knize najít. Díky moc !!! :o


zatial som ju nemal cas poriadne prestudovat, ale tak zhruba: niake zaklady o tanganike, zariadenia nadrze pre afr.cichlidy a ostatok knihy sa venuje priamo vybranym druhom Tanganiky, velkost, sposob zivota, rozmnozovanie, chov, krmenie.Ale je to naozaj len zhruba, to com som postrehol pri listovani knihy.Myslim, ze stoji za to ju kupit.Ako povedal Tomik ,, takove literatury nikdy neni dost,, :24:
frodo
přispívatel
 
Příspěvky: 181
Obrázky: 66
Registrován: 19 zář 2007, 13:06
Bydliště: Hart im Zillertal, Tirol
Kolik let děláte akvaristiku?: 21

Příspěvekod wladys » 12 zář 2008, 17:59

České literatury s touto tématikou je jako šafránu.Takže koho zajímají tlamky z Tanganyiky neměl by určo váhat.Přikládam ještě odkaz na autorovy stránky.
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod jerry1 » 17 zář 2008, 11:10

tak už jí mám také od včerejška doma a musím říci, že vypada moc pěkně a nemohl jsem se od ni dost dlouho odtrhnout - podle mě fakt supr knížka :24: A to já nemám tanganiku, ale malawi, i tak moc zajímavá, jelikož mě samotného tanganika také moc zajímá. Škoda, že není nic podobného i na Malawi :(
Uživatelský avatar
jerry1
častý přispívatel
 
Příspěvky: 408
Obrázky: 49
Registrován: 23 srp 2006, 16:16
Bydliště: Beroun

Příspěvekod yossarian » 07 lis 2008, 11:20

Knihu už mám v knihovně, ale až teď jsem koukal na autorovo stránky a při čtení několika řádků jeho prezentace se mi na svět dere, dost pro zbytek akvaristické populace, netradiční názor. Autor píše, cituji: Téměř všechny mé chovné skupiny pocházejí z odchytu v jezeře. Díky tomu jsem schopen případnému
zákazníkovi jednoznačně zaručit původ, standardní kvalitu a druhovou či rasovou čistotu nabízených odchovů. Konec citace.

To je opravdu šlechetné pro zákazníky, ale co pro ryby? Každý import za sebou nechá desítky nebo stovky ne-li více uhynulých rybek, které cestu (deportaci) z afriky nepřežijí, a to kvůli jakési rasové čistotě. Já vím teď si asi klepete na čelo co to píšu za blábol, ale tenhle názor vznikl čistě z lásky k těmto zvířatům a není na tom nic špatného přemýšlet do hloubky o etice v rámci domestikace těchto tvorů. Tohle není mířeno na pana Krauta, spíše tak všeobecně. Naopak si myslím, že pan Kraut vytvořil rybkám opravdu hezké prostředí, o tom se může rybkám u většiny velkochovatelů jen zdát. Mě čistě jen inspirovala k napsání tohoto příspěvku jeho věta viz citace.

Tento problém není zase tak černobílý, jak ho zatím popisuji, rád bych uvedl, že pro velkou část domorodců je lov akvarijních rybek pro import jediným zdrojem obživy a díky bohaté fauně v jezeře Malawi a Tanganyika a následné poptávce, se zatím nevysadily průmyslové ryby jako např. v jezeře Viktorino, které by asi zregulovaly počty druhů cichlid na minimální čísla, navíc v jezeře Tanganyika žije 260 druhů čistě endemických a to by mělo opravdu katastrofální následky. To ale neznamená ze je etické
Dovážet za každou cenu ty to rybky jen aby oživili chov,plně postačí vyměna mezi chovateli.

Důvod proč jsem si nenechal tohle kontroverzni téma pro sebe a tím pádem bych se ušetřil laviny útočných odpovědí, které si myslím, ze po přečtení budou následovat, je takový, že mě zajímají Vaše názory na tohle tema a hlavně ty, které si budou obhajovat urputně import ryb za každou cenu. Rád bych ještě tímto poprosil administrátory jestli by nevytvořili nové tema ETIKA. Myslím, že plno lidi chová své rybky v nevyhovujících podmínkách a je odpovědností nás všech, aby se tomu zabránilo tím, ze se to bude viditelně řešit. Yossarian
yossarian
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 914
Obrázky: 21
Registrován: 31 říj 2008, 02:00
Bydliště: Cajzl-Most

Příspěvekod Turok » 07 lis 2008, 12:04

yossarian píše:Knihu už mám v knihovně, ale až teď jsem koukal na autorovo stránky a při čtení několika řádků jeho prezentace se mi na svět dere, dost pro zbytek akvaristické populace, netradiční názor. Autor píše, cituji: Téměř všechny mé chovné skupiny pocházejí z odchytu v jezeře. Díky tomu jsem schopen případnému
zákazníkovi jednoznačně zaručit původ, standardní kvalitu a druhovou či rasovou čistotu nabízených odchovů. Konec citace.

To je opravdu šlechetné pro zákazníky, ale co pro ryby? Každý import za sebou nechá desítky nebo stovky ne-li více uhynulých rybek, které cestu (deportaci) z afriky nepřežijí, a to kvůli jakési rasové čistotě. Já vím teď si asi klepete na čelo co to píšu za blábol, ale tenhle názor vznikl čistě z lásky k těmto zvířatům a není na tom nic špatného přemýšlet do hloubky o etice v rámci domestikace těchto tvorů. Tohle není mířeno na pana Krauta, spíše tak všeobecně. Naopak si myslím, že pan Kraut vytvořil rybkám opravdu hezké prostředí, o tom se může rybkám u většiny velkochovatelů jen zdát. Mě čistě jen inspirovala k napsání tohoto příspěvku jeho věta viz citace.

Tento problém není zase tak černobílý, jak ho zatím popisuji, rád bych uvedl, že pro velkou část domorodců je lov akvarijních rybek pro import jediným zdrojem obživy a díky bohaté fauně v jezeře Malawi a Tanganyika a následné poptávce, se zatím nevysadily průmyslové ryby jako např. v jezeře Viktorino, které by asi zregulovaly počty druhů cichlid na minimální čísla, navíc v jezeře Tanganyika žije 260 druhů čistě endemických a to by mělo opravdu katastrofální následky. To ale neznamená ze je etické
Dovážet za každou cenu ty to rybky jen aby oživili chov,plně postačí vyměna mezi chovateli.

Důvod proč jsem si nenechal tohle kontroverzni téma pro sebe a tím pádem bych se ušetřil laviny útočných odpovědí, které si myslím, ze po přečtení budou následovat, je takový, že mě zajímají Vaše názory na tohle tema a hlavně ty, které si budou obhajovat urputně import ryb za každou cenu. Rád bych ještě tímto poprosil administrátory jestli by nevytvořili nové tema ETIKA. Myslím, že plno lidi chová své rybky v nevyhovujících podmínkách a je odpovědností nás všech, aby se tomu zabránilo tím, ze se to bude viditelně řešit. Yossarian


s tímhle se mohu také plně ztotožnit :)
Uživatelský avatar
Turok
uživatel webu
 
Příspěvky: 88
Obrázky: 18
Registrován: 14 úno 2008, 14:29

Příspěvekod FontosR » 07 lis 2008, 12:37

Pro-Wladys Nevim jestli to dělá pouze mě, ale když kliknu na tvůj odkaz tak mi to hlásí Trojskýho koně :!:
Uživatelský avatar
FontosR
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1454
Obrázky: 34
Registrován: 03 říj 2006, 12:51
Bydliště: KADAŇ

PředchozíDalší

Zpět na Knihy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron