Pseudotropheus sp. 'Polit'

Komentáře ryb v databázi MyFish. Pouze komentáře, nepište prosím dotazy.

Moderátor: Team AkvaMalawi

Pseudotropheus sp. 'Polit'

Příspěvekod Lgaspo » 22 lis 2005, 15:18

[align=center]Pseudotropheus sp. 'Polit'

Tu mozete zadavat vase skusenosti s chovom tohto druhu a jeho variet[/align]
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Lgaspo » 22 lis 2005, 15:45

Od chvile ked som tento nadherny druh uvidel chcel som ho mat. Po dlhom hladani sa mi nakoniec podarilo zohnat 4 kusy tychto prekrasnych ryb. Navysa mal chovatel co mi ich predaval stastnu ruku lebo z hnedych krpcov sa casom vykrystalizovali dvaja samci a dve samicky.

Zial nedavno mi jedna samicka uhynula. Pravdepodobne som urobil chybu tym, ze som to prehnal s patentkami!!! Mladata co som zohnal su po rodicoch priamo z Malawi a tak este asi nie su moc prisposobene vykyvom v krmeni. Takze odteraz som pri ich krmeni opatrnejsi.

Hoci su obaja samcekovia este maly (cca 5 cm) uz sa prekrasne vyfarbuju a obsadili uz aj svoje teritoria. Zaujimave je to, ze neobsadili nejaku jaskynu alebo ukryt, ale doslova volnu vodu v akvarku a toto uzemie si strazia.
Medzi sebou zvadzaju suboje, ktore sa zatial obmedzuju len na plavanie do kolecka a na vyhrazky s roztiahnutymi plutvami a intenzivnym vyfarbenim. V poslednom case sa uz sem tam zacinaju aj pretlacat, ked sa papulkami opru o seba a zo vsetkych sil sa snazia jeden druheho pretlacit.
Nemaju velky respekt ani pred ovela vacsimi rybami inych druhov a hoci zatial vzdy ustupia neodpustia si aspon trochu zabrdnut do cudzej ryby.

Samicky su ovela nenapadnejsie a drzia sa stranou od samcekov. Vyhybaju sa aj konfliktom s inymi druhmi. Momentalne je ich hlavnou starostou len zrat a zrat.

Treba krmit opatrne lebo sa vedia ako aj ostatne mbuny poriadne prezrat. Az tak, ze mozu na to doplatit, ako sa to stalo aj jednej mojej samicke.

Su to ryby medzi nasimi chovatelmi pomerne nezname a nove ale urcite stoja za pozornost. Su krasne sfarbene a prinasuje do akvaria uplne novy farebny vzor.

Odporucam ich vsak len skusenejsim chovatelom, lebo ako sa zda citlivo reaguju na zmeny resp. chyby chovatela!
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Lgaspo » 24 led 2006, 10:02

Doslo k zmene v spravani oboch samcov. Momentalne maju obja cca 6 cm a jeden z nich je dominantny a prejavuje uz aj vlazny zaujem o samicu.

Zaznamenal som zvlastne spravanie subdominantneho samca. Ked mam v akva zapnute svetla, tak sa tento samec sprava ako subdominantny, je sivomodry a ustupuje pred dominantnym samcom.
Avsak akonahle sa v akva zhasnu svetla subdominantny samec sa vyfarbi a pusta sa do subojov s dominantnym samcom. Akoby mu to pritmie v akva dodavalo odvahu.

Doteraz nenapadna samicka, zacina byt odvaznejsia a uz sa puista aj do subojov s inymi rybami podobnej velkosti ako je ona sama cca 5 cm.
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Lgaspo » 19 čer 2006, 22:47

Takze mozem priniest dalsie poznatky z chovu tehto nadherneho druhu.

Samicka mi na druhy pokus donosila 7 mladat ::s27::

Vzhladom na velkost tohto druhu (6 cm samica, 9 cm samec) mali trochu problemy s trenim, lebo ich stale rusili ine ryby.
Na prvy pokus samicka nosila len par dni a potom prisla o ikry. Na druhy pokus sa jej to nakoniec podarilo a ikry udrzala. Po 17 dnoch nosenia som samicu prelovil do maleho 60 l akva, kde som uz mal mlade rybky od inych druhov. Samica bola velmi placha a stale sa schovavala. Nosila 6 tyzdnov a bola uz slusne vychudnuta. Po vypusteni mladat sa v malom akva necitila dobre a vytrvalo plavala popri skle. Trochu som sa obaval ci mi nepozerie mladata inych druhov ale nestalo sa tak. Samicu som vratil spat do velkeho akva, kde sa hned pustila do prijimania potravy a dnes uz je zasa v dobrej kondicii a znovu sa okolo nej zacina tocit samec.

Mlade polity pekne rastu a cca po mesiaci maju 2,5 cm. Su celkom bojovne a nenechaju sa odbit ani 3,5 cm velkymi melanochromismi.

Som velmi rad, ze sa mi podarilo odchovat tento pomerne narocny a chulostivy druh a to aj napriek tomu, ze mam v akva len tri dospele jedince - 2 samcov a jednu samicu. Z odchovanych mladat planujem doplnit 3 samicky, teda ak budu 3 samicky medzi mladatami :wink:
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod mikro » 20 čer 2006, 07:20

lgaspo :
tak gratulujem ;-) su to nadherne rybky ;-)
Uživatelský avatar
mikro
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1165
Obrázky: 28
Registrován: 24 lis 2005, 17:27
Bydliště: Milevsko/Brno

Příspěvekod Mauve » 20 čer 2006, 13:29

Lgaspo, gratuluji, není to tak jednoduchá ryba :24:
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice


Zpět na MyFish

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron