Neolamprologus buescheri

Komentáře ryb v databázi MyFish. Pouze komentáře, nepište prosím dotazy.

Moderátor: Team AkvaMalawi

Neolamprologus buescheri

Příspěvekod Lgaspo » 25 led 2006, 09:32

[align=center]Neolamprologus buescheri

Zde můžete zadávat Vaše zkušenosti s chovem tohoto druhu a jeho variací[/align]
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod milop » 16 dub 2006, 22:23

N. Buescheri chovam cca 3 roky v 700 l spoločenskom akvarku s relatívne hustým porasto m spolu s viacerími druhmi tang. cichlid / , A. calvus, N. brichardi, N. multifasciatus, N. leleupi,J. Marlieri/ + iné ryby / botia macracantha, b. berteroy b. morleti, synodontis decorus, Ancistrus.

Pôvodná chovná skupina N. Buescheri - 5 ks sa od začiatku celkom dobre znášala . Cca po 3 mesiacoch som zaznamenal 1. vyter v hromade kamenov s porastom anubias nana a bolbitis heudeloti. Chovný par vytlačil ostatné ryby skupiny na okraj revíru cca do 15-20 cm od zvolenej jaskyne. Z 1.vyteru sa odchovalo priamo v akvariu asi 7 rybiek s tým, že pri ďalšom výtere asi o 4 týždne sa zaradili medzi ostatné rybky skupiny k okraju teritoria chovného paru . Následne sa po cca 3-4 mesiacoch presunuli do druhej lokality mimo chovného paru na velku vapencovú skalu s viacerími jaskynkami a porastom Anubias nana , ktorú obyvali z druhej strany J. marlieri. Iné vhodné lokality boli obsadené - N. brichardi ( ďalšia hromada skal)a A. calvus( ulity +3. skaly)
V akvarku, s relativne hustým porastom a viacerými skalnatými zónami sa mi priebežne jednotlivé druhy rýb uspešne vytierali a odchovavali poter /mimo calvusov, ktorých poter som musel pre odchov po výtere prenies? s ulitou do samostatného akva/.
Na rozdiel od N. brichardi, ktorí tvorili v akva rozšírujúce sa hejno rôzných generacii ( choval som ich cca 5 rokov), N. bueschri vytvarali skupinu - 4 - max 6 dospievajúcich jedincov . V čase trenia a odchovu poteru dchovný pár ochraňoval spoločné treritorium v ktorom akceptovali mladé z predošlého výteru a na okraji ostatné ryby skupinky, ostatným rybam v prípade vstupu do teritoria imponovali, respektíve ked to naplatilo priamo ich napadali.
Teritorium tvorila kopa cca 5 väčších skál s s polomerom cca 15 cm na otvorenu stranu ustia jaskyne, z druhej strany- zo zadu to bol okraj skal cca 6cm.
Krmim mrazenou potravou cyklop, artemia, koretry, malo patentky + sucha potrava - vločky serasan, + granule rôzne
Údržba - 1 x mesačne odsatie kalu, čistenie skla , filtrov + doplnenie vody
cca po 6 .mesiacoch väčšia údržba s výmenou cca 2/3 vody a úpravou dna podľa potreby.
Pri polročnej údržbe som riešil "kompetencie" v akvariu a to najmä na ukor najsilnejšieho druhu rýb , respektíve skupiny, ktorá začala ostatné utlačať, respektíve podľa mojich zámerov. Pri týchto zásahoch sa mnohokrát vo vnútri skupiny doriešili nekompromisne otázky hierarchie aj mimo mojich zámerov a často som musel "pokoreného uštvaného jedinca " ak si nenašiel ukryt mimo dosah ostatných obyvateľov akvarka premiestni?.
Môžem povedať, že takéto zoskupenie rýb , usporiadanie akvária a zásahy do života predstavujú celkom zaujmavý komplex na pozorovanie poučenie sa o etologii týchto rýbv akváriu.
Vrelo doporučujem.
16.04.2006 milop
http://www.akvamalawi.com/phpBB/album_s ... ic_id=1799
milop
uživatel webu
 
Příspěvky: 37
Obrázky: 12
Registrován: 08 led 2006, 02:38
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Lgaspo » 18 dub 2006, 07:58

Skvely popis, velmi sa mi paci.
Chcem si len overit ci som spravne pochopil:

raz za mesiac odkalujes a doplnas vodu o ktoru prides pri odkalovani a ktora sa odpari
raz za polrok menis 2/3 vody

To znamena, ze v podstate menis vodu 2x do roka ?
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod milop » 18 dub 2006, 18:03

V podstate ano, asi som lenivec ,ale pri rastlinach sa to takto dá, tie filtre su dva -vnutorne fluval 4+ a fluval 3 a za ten mesiac toho nachytajú dos?.
milop
uživatel webu
 
Příspěvky: 37
Obrázky: 12
Registrován: 08 led 2006, 02:38
Bydliště: Bratislava


Zpět na MyFish

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník