350 litrů - nic moc

Obecná diskuze o tanganické akvaristice!

Moderátor: Team AkvaMalawi

350 litrů - nic moc

Příspěvekod Maxi » 17 úno 2007, 23:23

Rád bych se dotázal na přiměřené osazení své nádrže resp. co lze z jezera Tanganika dát do 350 litrové nádrže? Frontosy již mé myšlenky nadobro opustily. Pošilhávám po - Callochromis, Opthalmotilapia, Enantiopus či Cyathopharynx či něco takového (Cyprichromis mi moc nesedí)? A nebo bude lepší něco trošku jiného - např. Tropheus Ilangi, Synodontis multipunctatus, Eretmodus cyanostictus a popř. Altolamprologus. Kolik max.? Pozadí bych chtěl vytvořit 3D. Bohužel větší AQ neprošlo. Prosím poraďte mi.
Maxi
uživatel webu
 
Příspěvky: 24
Registrován: 17 úno 2007, 23:01

Příspěvekod zencakd » 18 úno 2007, 10:53

Ahoj, i v 350 litrech se dá udělat hezký kus Tanganyiky. Bez toho že vím rozměry nádrže, co bych z tvého seznamu nedoporučoval a proč:

- C. frontosa (moc velké)
- Callochromis (všechny varianty jsou děsně teritoriální, mám macrops a kolega má pleurospilus a samci se ti budou zabíjet; variantou je mít jednoho samce, ale to není ono)
- Opthalmotilapia boops i ventralis (osobně nechovám, ale samci jsou taky velmi teritoriální, možná že by to šlo, určitě se ozve někdo s více zkušenostma)
- Cyathopharynx (krásné, ale opravdu velké ryby - až 22cm! Navíc musí být bossem v nádrži, aby se vybarvily)

Co ze seznamu můžeš mít:

- Tropheus (ale 350 litrů je asi minimum, záleží na velikosti plochy dna, určitě ne Petrochromis; potom bych k nim dal jen pár eretmodů/tanganicodů)
- Enantiopus (moji oblíbenci, ale pozor, jsou to velké ryby a pokud se mají vybarvit, musí mít klid, nikdo je nesmí otravovat a potřebují velkou plochu dna pro svoje hnízda, v přírodě žijí ve velkých hejnech)
- Eretmodus (super ryby, do 350 litrů bych dal raději jen jeden pár, jsou dost haštěřivé) nebo Tanganicodus
- Altolamprologus (žádný problém)
- Synodontis (žádný problém, rádi žijí ve skupine, ale nechovám je)

Co dál? Napadá mě:

- na dno X. ochrogenys místo Enantiopusů
- párek Julidochromis (menší druhy - např. transcriptus, jenom bacha, když se vytřou nejde se jich ve společném akva zbavit)
- Něco do ulit?
- Cyprichromis (ne jumbo, co třeba pavo? http://www.akvamalawi.com/phpBB/myfish/fish_show. ... vod=search)

Klíčem je, jestli tě uspokojí třeba jen jeden nebo dva druhy nebo chceš mít více druhů. Potom bych koukal obsadit jednotlivé biotopy - něco na písek, něco do skal, něco na volnou vodu, něco do ulit. Musí se to ale velmi, velmi dobře sladit. U tanganyiky je to vždycky trochu trik, zvlášť u menších akva.

Hodně štěstí v tvém výběru, studium je nedílnou součástí akvaristy :lol: Určitě ti poradí další, zkus uhnat Radima Zídka, určitě ti poradí nejlépe :D
Uživatelský avatar
zencakd
častý přispívatel
 
Příspěvky: 360
Obrázky: 27
Registrován: 12 srp 2005, 09:59
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod Maxi » 18 úno 2007, 20:38

Díky moc za tvoje zkušenosti, věřím, že se někdo další podělí o své zkušenosti s obdobným AQ.
Maxi
uživatel webu
 
Příspěvky: 24
Registrován: 17 úno 2007, 23:01

Příspěvekod Maxi » 18 úno 2007, 23:26

Bylo by možné dát do tohoto akvária (125x60x50) kombinaci Cyprichromis (např. leptosoma) (10ks) , Xenotilapia (např. X. ornatipinnis, X. spiloptera, X. ochrogenys) (10ks) nebo Enantiopus (10 ks) a doplnit - např Eretmodus (4ks), Julidochromis transcriptus (2ks), Altolamprologus (4ks) , Synodontis (2ks) a Lamprologus ornatipinnis (4ks). Chtěl bych tam zkusit umístit zejména Xenotilapie. Může to být dobré?
Maxi
uživatel webu
 
Příspěvky: 24
Registrován: 17 úno 2007, 23:01

Příspěvekod zencakd » 19 úno 2007, 00:15

Plocha dna není špatná (předpokládám, že výška je 50cm). Enantiopusy potřebují velkou plochu dna, samci stavějí hnízda o průměru 30 cm (takový krátery) a hravě obsadí celé dno. Respektive pokud chceš udělat akva pro ně, nemůžeš tam dát moc kamenů a jiné dekorace, kterou potřebuješ pro ostatní ryby.

Xenotilapie jsou velmi, velmi citlivé a lekavé ryby a do společné nádrže bych byl opatrný - hodně ryb je dokáže snadno vystresovat k smrti. Žijí zpravidla ve větších hloubkách (typicky ornatipinis) a ve velkých hejnech (mimo třeba papilio, které žijí v párech). Ochrogenys jsou z těch které píšeš asi nejotrlejší. Pokud je máš jako základ, dal bych k tim klidnější ryby - například ty Altolamprologusy a nedával bych už nic "na dno", aby se mohli samci pěkně projevit - určitě nebudeš litovat.

Cyprichromisy jsou ryby, který každý dporučuje pro obsazení volné vody. Ale pozor - tyhle sardinky jsou pořádně rvavý a dospělý samci, kteří jsou krásní a chtějí se neustále třít, můžou terorizovat ostatní ryby. Určitě bych nešel do jumbo spolu s xenotilapiemi.

Synodontisy jsou čilé ryby a žijí hlavně v noci, kdy mohou stresovat spící xenotilapie a žijí v hejnech.

Co myslím, že by mohlo fungovat je:

10ks X. ochrogenys (písek)
2 ks A. calvus
15ks C. leptosoma (volná voda)
k tomu pár jeskyněk pro julidochromisky a počkal bych, jak se vše usadí. Pravděpodobně ryby nekoupíš dospělé a proto bych byl ze začátku opatrný a počkal až dorostou a obsadí svoje teritoria. Tohle je u tanganyiky opravdu trik - není cílem mít co nejvíce druhů, ale umožnit rybám chovat se tak, jako v jejich domovině a být schopen pozorovat toto chování - tohle je to, proč lidi chovají ryby z tohoto jezera!

Hodně záleží jakou máš představu o poměru biotopů. Kolik bude volného dna pro ryby na písku, kolik pro ryby žijící mezi kameny a kolik ve volné vodě. Pokud třeba nebude dost místa na volnou vodu, dej míst cyprichromisů paracyprichromisy.

Snad se ti ozve více lidí, velkou část ryb o kterých píšeš chovám, ale v jiné kombinaci nebo samotné a taky jsem nezkoušel každou rybu s každou. Hodně záleží taky na tom, jak jsou ryby velké když je dáváš k sobě, zda si vytvoří a ubrání tu svojí část teritoria, v jakém jsou počtu a také v jak velké nádrži budou.

Hodně štěstí!

David
Uživatelský avatar
zencakd
častý přispívatel
 
Příspěvky: 360
Obrázky: 27
Registrován: 12 srp 2005, 09:59
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod Maxi » 19 úno 2007, 22:51

Díky Dejve, asi vyzkouším uvedenou kombinaci. Snad jen ještě jeden dotaz, jsou nějaké ryby obývající volnou vodu jako Cyprichromis, Paracyprichromis? Cyprichromise jsem měl a nejlepší barvu měli, když bylo denní světlo z boku AQ, při umělém osvětlení barva nebyla vůbec výrazná u dospělých samců.
Maxi
uživatel webu
 
Příspěvky: 24
Registrován: 17 úno 2007, 23:01

Příspěvekod zencakd » 19 úno 2007, 23:07

Ryb do volné vody je v tanganyice mnohem víc, ale nejsou moc dostupné a často jsou dost velké a taky dost drahé (haplotaxodon, bathybates....) U osvětlení záleží na kvalitě světla. Já používám docela drahý zářivky a barvy jsou super. Věřím že pod pořádným osvětlením HQI, které se používá v mořské akvaristice by to bylo ještě lepší. Musíš mít světlo s co možná nejširším spektrem. Nejsem na to ale moc odborník - mrkni do fóra, o osvětlení se tu určitě psalo dost.

Já mám doma c. leptosoma utinta fluorescent a samci jsou opravdu parádní. Musí mít ale prostor a musí jich být víc. V přírodě tvoří tisícihlavý hejna! Rybám taky chvíli trvá než se vybarví a záleží i na kvalitě vody.

David
Přílohy
Cyprichromis%20leptosoma%20Utinta%20fluorescent2.jpg
dospělý samec
Cyprichromis%20leptosoma%20Utinta%20fluorescent2.jpg (77.02 KiB) Zobrazeno 2845 krát
Uživatelský avatar
zencakd
častý přispívatel
 
Příspěvky: 360
Obrázky: 27
Registrován: 12 srp 2005, 09:59
Bydliště: Ústí nad Labem


Zpět na Akva Tanganyika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků