řasa v mojí tanganyice

Obecná diskuze o tanganické akvaristice!

Moderátor: Team AkvaMalawi

řasa

Příspěvekod zlotak » 04 čer 2007, 12:04

Taky mám podobný problém s řasou jako heteroscodra. Navíc mi takhle obrůstájí i kameny a to tak že řasa má délku přes 1,5cm. Začalo to asi před měsícem. Naposledy jsem musel vyndat všechny kameny s aqa a všechny je očistit kartáčem o rostlinách ani nemluvím. Může mi ještě někdo poradit..hnědá řasa mi roste i na štěrku na zemi a to jen v jednom místě (možná je to proudem vody), štěrk pak vypadá pořád špinavý a to mě pěkně štve.
Uživatelský avatar
zlotak
uživatel webu
 
Příspěvky: 13
Obrázky: 15
Registrován: 05 úno 2007, 13:35
Bydliště: Píšť

Příspěvekod Ruda » 04 čer 2007, 12:24

Viděl bych to na kombinaci kvality vody, překrmování, délky svícení a dopadu denního světla-slunce.
Uživatelský avatar
Ruda
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 992
Obrázky: 84
Registrován: 19 pro 2006, 20:14
Bydliště: Vrchlabí

Příspěvekod Mauve » 04 čer 2007, 14:15

V poslední době se tu řasy skloňují ve všech pádech - myslím si, že ten, kdo nemá nervy na pohled do akvária, kde se řasy tvoří, měl by možná začít uvažovat o akváriu, kde probíhá poněkud jiný režim, mám na mysli tzv. holandská akvária - plná rostlin, s malým počtem ryb, s malou obměnou čerstvé vody, s nízkým průtokem vody přes filtraci, přidávání hnojiv, co2 atd atd.

Pokud se akvaristovi příčí pohled na akvárium, které dobře imituje biotop, měl by to možná zhodnotit - mně osobně, kdyby se to nelíbilo, takové akvárium bych mít nechtěl.

Btw. sleduji různé teorie o takové a makové řasy a svítit a nesvítit atd - přijde mi to v rámci debaty opravdu velmi zmatečné - vstupy má opravdu každý jiné (včetně např. stopových prvků ve vodě, množství denního světla v místnosti, orientace místnosti na tu a tu světovou stranu, překrmování ryb.......), takže leckdy se akvarista pokusí kopírovat provozování akvária někoho jiného - bez zjevného výsledku - z toho plyne někdy možná až pocit beznaděje a vzteku.

I když si pořizujeme akvária čím dál větší, je to i nadále směšný zlomeček jezera, pro klid akvaristy i ryb je myslím nesnažit se násilně zlomit.

Abych přidal také svou zkušenost - myslím si, že ani malawky, ani tropheusy, ani eretmodi nejsou tak zdatnými likvidátory řas, jak by si plno akvaristů přálo. Kdo je opravdový "zabiják" řas, je u mne petrochromis - to je ryba, která se na barvu řasy vůbec neptá, zlikviduje ji totálně, po celém akváriu, ze všech povrchů - takže kdo chce akvárium bez řasy - lze se vydat i tudy :wink:
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

re

Příspěvekod jonathane » 04 čer 2007, 14:59

2 Mauve :lol: :

s Tvoji odpovedi jsem nadmiru spokojen....je to uplne do puntiku....DIIIKKKKYYYYYY
Uživatelský avatar
jonathane
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1182
Obrázky: 73
Registrován: 08 črc 2005, 19:33

Příspěvekod A+I » 04 čer 2007, 21:31

To je sice pravda s temi Petrochromis, ale jsou velci, tak jak velky - dlouhy potrebuji akvarium? Muze se dat do akva jenom jeden aniz by se cejtil smutnej, ze je sam? A kdyz je pak dospely, nezere maly rybicky?
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod Mauve » 04 čer 2007, 22:32

A+I píše:To je sice pravda s temi Petrochromis, ale jsou velci, tak jak velky - dlouhy potrebuji akvarium? Muze se dat do akva jenom jeden aniz by se cejtil smutnej, ze je sam? A kdyz je pak dospely, nezere maly rybicky?


Samozřejmě, že petrochromisové potřebuje větší akvárium, měl jsem tím na mysli to, že se hodně lidí domnívá, že mu budou ryby likvidovat řasu - to se tu řeší. Což tak rozhodně není. Podle mne to petrochromis jako jeden z mála umí. Samozřejmě potřebuje své podmínky - kdo si je pořídí, určitě jejich nároky respektovat musí. Můj příspěvek je o tom, že pokud někdo nesnese pohled na řasu, nemůže očekávat, že když se mu tam začne jakýkoliv druh řasy dělat, že jej malawky zlikvidují. Taktéž si myslím, že tropheusi a gobies jsou trochu "mlsnější" a rozhodně nelikvidují všechny druhy řas.

Dospělé ryby malé rybičky žerou, ale to není doména jen petrochromisů, o to se pokouší skoro všechny dospělé ryby. :wink: Ani býložravci nepohrdnou.

Ad ta "samota" petrochromisů - i těchto ryb lze sledovat různá sociální chování, jen se mi zrovna teď vybavila jedna velká pěstírna, ve které má majitel tropheusi v relativně malých akváriích a u nich petrochromise (tuším moshi yellow) pro rozbíjení agresivity tropheusů (vždy jednu rybu) a nevypadají tam nijak zvlášť nešťastně. Je pravda, že jejich přítomnost v takových akváriích je čistě účelová. Určitě by se jim líbilo v mnohem větším akváriu, jen tím chci dokumentovat, že i u petrochromisů je nutno rozlišovat, o jakou jde varietu a k jakému účelu slouží.............

Chtěl bych se držet těch řas - pokud akvaristu výskyt řas trápí, není od věci uvažovat i o jiných rybách, režim udržování akvárií s mbunami z malawi nebo s tanganyickými cichlidami není nakloněn tomu, aby akvárium vypadalo jako "holandsko". Respekt před zákonitostmi (někdy nevysvětlitelnými) jistě ušetří některým akvaristům trápení nad tím, proč zrovna oni nemají to "holandsko" s barevnými cichlidami. Vyjímky určitě jsou, ale jít do toho s takovou vizí? Podle mého je u velké většiny akvaristů zaděláno na zklamání z velkého očekávání.
Takže co tím chtěl básník vlastně říci? :wink: Nesnažit se ukvapeně reagovat, nechat věcem volnější průběh, nechat tomu čas a v případě, že to není úplně to ono, co chovatel čekal - buď přijmout realitu, nebo se dát na jiné ryby. Když někdy čtu, jak někdo po měsíci, dvou - drhne pozadí, kamení, sterilizuje písek atd, tak to už opravdu nechápu.
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod A+I » 05 čer 2007, 08:02

Prave proto si myslim, ze ta Prisavka by mohla byt reseni pro ty, kterym se rasy nelibi. My jsme ji meli 4 roky v akvariu s beznymi tropickymi rybami az do te doby, dokud jsme se nestehovali a akva si vzal kolega z prace i s rybami. Nevim, jak dlouho ktere ryby u nej dal zily nebo ziji :? . Pred 2 roky jsme ji opet koupili do necichlidoveho akvaria a asi pred 15 mesici do Malawi. Dlouho jsme se zdrahali dat je i do Tanganyik, ale ted uz jsou i tam. Ti tmavi Tropheusove dost splyvali na tom tmavym a ted, co je s nimi Prisavka, se akva jakoby zpruzracnilo, vsechno je pekne ciste, ryby kontrastuji s kameny (konecne ty Trofiky zase vidime :D ) a jak rikam, sklo cistim jen zvenku.
V tom necichlidovem akvarku mame tu obycejnou sedou a v ostatnich mame zlaty, zda se mne, ze ty zlaty se k tlamovcum docela hodi.
Na Tlamovcich.cz je o ni kratky clanek, kdyby nekdo chtel:
http://wds.cz/tlamovci/rady.php?idClank ... 0f184aa286
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod Mauve » 05 čer 2007, 08:18

A+I píše:Prave proto si myslim, ze ta Prisavka by mohla byt reseni pro ty, kterym se rasy nelibi.


Tak to samozřejmě beru, s tím zkušenost nemám - je to o těch prioritách. Můj základní předpoklad je ten, že u těchto ryb bývá prioritní snaha akvaristy vytvořit biotop, alespoň co se ryb týče :o
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod zlotak » 05 čer 2007, 08:27

no chápu že řasa do aqa patří, ale tohle by asi nechtěl mít nikdo
Uživatelský avatar
zlotak
uživatel webu
 
Příspěvky: 13
Obrázky: 15
Registrován: 05 úno 2007, 13:35
Bydliště: Píšť

Příspěvekod zlotak » 05 čer 2007, 08:39

zatr nějak se mi to nedaří vložit
Přílohy
DSC02367.JPG
řasa
DSC02367.JPG (169.8 KiB) Zobrazeno 1647 krát
DSC02369.JPG
řasa
DSC02369.JPG (186 KiB) Zobrazeno 1647 krát
Uživatelský avatar
zlotak
uživatel webu
 
Příspěvky: 13
Obrázky: 15
Registrován: 05 úno 2007, 13:35
Bydliště: Píšť

PředchozíDalší

Zpět na Akva Tanganyika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků