kompletny navrh noveho akva - tanganyika biotop 670 l

Obecná diskuze o tanganické akvaristice!

Moderátor: Team AkvaMalawi

kompletny navrh noveho akva - tanganyika biotop 670 l

Příspěvekod daavid » 14 bře 2008, 01:31

Zdraviiim vas!
Konecne sme uz dokoncili rekonstrukciu nasho noveho bytu takze je cas naplanovat si nove akvarium! muahahahaa ::s27::
Po precitani mnozstva informacii a rad na internete som sa rozhodol pre toto riesenie Tanganyickeho biotopu:

akvarium: 160x60x70 cm - 672 litrov
filter: 70x40x40 cm - 112 litrov
cerpadlo: eheim 1250
ohrievac: jager 250 W
osvetlenie: este neviem presne ake
stojan: dreveny
pozadie: polystyren/pur pena
krmivo: new live spectrum NLS, spilurina, vlocky, mrazene krmivo...
krmitko: aj automaticke ale ake este neviem

Obrázek

stojan:
- celodrevena konstrukcia z hranolov, drevotrieska (dvierka,policky...)
- kovove vystuze typu L v kritickych miestach spojov
- kvoli jednoduchemu cisteniu filtra sa bude cely vysuvat na gulickovom teleskopickom kovani o nosnosti 170 Kg

filter:
- celoskleneny biofilter
- cerpadlo eheim 1250
- idealny prietok filtom 240 l/h
- prevzdusnovacie kamene
- filtracny material biopena, asi nastrihana na kocky

svetlo:
- rad by som tam mal viacej neonov s postupnym zapinanim
- mozno aj nocnu diodu ale iba na par hodin po vypnuti neonov
- neviem aky typ trubic/spektrum by sa mi hodil aby dobre vynikli farby rybiciek

...a celkovy pohlad s osadenstvom

Obrázek

osadenstvo:
25 x tropheus duboisi maswa
15 x cyprichromis leptosoma mpulungu
10 x lamprologus ocellatus gold
6 x julidochromis transcriptus gombi
5 x eretmodus cyanostictus

...dufam ze si budu rozumiet, tanganyiku som este nechoval "naplno" :wink:

Uvazujem aj na urcitom systeme dopravovania ziveho krmiva pre ulitniky na dne, nieco ako hadicku zabudovanu v pozadi nasmerovanu na ich koloniu. Dufam ze budu rychlejsie ako tropheusy.

Privitam vsetky rady/kritiky ohladom konstrukcie a osadenstva...

Dakujem a prajem vela uspechov bratia a sestry! :5:
daavid
uživatel webu
 
Příspěvky: 7
Registrován: 10 bře 2008, 19:59

Příspěvekod René Widenka » 14 bře 2008, 11:03

Asi první virtuální akvárko se vším všudy :shock:
Uživatelský avatar
René Widenka
uživatel webu
 
Příspěvky: 93
Obrázky: 8
Registrován: 08 led 2007, 17:33

Příspěvekod daavid » 14 bře 2008, 16:29

Neviete mi poradit aky typ osvetlenia / neonovych rubic mam pouzit, spektrum, dlzka? :roll: :idea:
dakujem za rady
daavid
uživatel webu
 
Příspěvky: 7
Registrován: 10 bře 2008, 19:59

Příspěvekod zencakd » 14 bře 2008, 16:54

Zaujalo mě krmení NLS, máš nějaký zdroj, kdo to u nás prodává?

Díky,

David
Uživatelský avatar
zencakd
častý přispívatel
 
Příspěvky: 360
Obrázky: 27
Registrován: 12 srp 2005, 09:59
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod wladys » 14 bře 2008, 18:19

zencakd píše:Zaujalo mě krmení NLS, máš nějaký zdroj, kdo to u nás prodává?

Díky,

David


http://www.pepinuvutes.cz/store/goodsde ... odsID=th05
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Mauve » 14 bře 2008, 21:58

S návrhem sis dal opravdu práci, je to moc pěkné.

Pár věcí z toho nejsem schopen tak úplně rozluštit:

-tvar té přepadové trubky (ten vršek je takto ohnut "do hokejky")?

-idealny prietok filtom 240 l/h ........... to jsem nepochopil, co je to "ideální", budeš ten průtok nějak škrtit? eheim 1250
dává víc, než těch tebou zmíněných 240 l/h

-Uvazujem aj na urcitom systeme dopravovania ziveho krmiva pre ulitniky na dne, nieco ako hadicku zabudovanu v pozadi nasmerovanu na ich koloniu.............. myšlenka dobrá, osobně si myslím, že to nebude fungovat tak, jak si představuješ.

- ta sestava ryb.
*těch lamprologosů se mi zdá moc
*julidochromisy- nevím - další konkurent na dně
*leptosomy - pokud si slibuješ, že by měli "vyplnit" vršek akvária, tak o ten se budou dělit s tropheusy,
myslím, že přetrvává mylný dojem, že tropheusi tráví většinu dne nad kamením. Už jsem pár akvárií
s tropheusy viděl a "žebravější" ryby snad ani neexistují. Jinak s trops si leptosomy překážet nebudou,
to jen naokraj.

Držím palce
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

prietok filter

Příspěvekod daavid » 15 bře 2008, 19:26

Prietok filtru som zistil podla nasledujucich poznatkov http://sk.wikipedia.org/wiki/Hamburger_Mattenfilter
filter bude mat 40 x 10 cm plochu jednotlivych filtracnych medii, pri idealnom prietoku 10 cm/min = 4 l/min aby nitrifikacne bakterie mali dostatok kysliku a zivin a hlavne aby ich nestrhaval prud. Takze za hodinu to mame 240 L/h. :shock:
No a ked zoberieme ze cerpadlo bude tlacit vodu do 1,5 m vysky tak podla http://www.akvatech.cz/recenze1.php grafu to vychadza cca 8 l/h takze teoreticky mam dvojnasobny prietok ale myslim si ze prakticky to bude 6 l/h a skrtenie asi nebude nutne 8)

kompatibilita a pocet ryb: dufam ze ocellatusy budu obyvat hlavne svoje ulitky a julidochromisy zase jaskynky :) Pocty som zvolil na zaklade predoslych skusenosti (davnejsie som kupil 5ks P. Yellow a vsetky boli nakoniec samce :? ) a predopokladam aj s pripradnymi stratami :( dufam ze teraz budem mat vacsie stastie :3:

...najviac sa mi pacia roznodruhove "plne" obsadene akvaria, preto take rozne zlozenie a pocty

PS: Mauve, mas prekrasne ryby, vela uspechov a potesenia prajem! Inac T. Kasakalawe bol moj prvy favorit a ten calvus yellow je nadherny. Ale asi calvus by sa "trapil" v mojej divej komunite. :shock:

Dakujem za rady nazory! :6:
daavid
uživatel webu
 
Příspěvky: 7
Registrován: 10 bře 2008, 19:59

Příspěvekod Mauve » 15 bře 2008, 19:52

Davide, teď v tom trochu plavu - ten HMF filtr se podle toho članku na Wiki používá interně (?), nedávno jsem dostal od
bbfh školení na toto téma, bude to asi účinná záležitost, ale já jsem vycházel z tvé kresby.
Z té jsem pochopil, že budeš mít normální celoskleněný vícekomorový filtr pod akváriem (?). Zrovna toto čerpadlo mám a dává mnohem víc, než 240 l/h.
Jsem z toho vážně zmatený, jak to tam vlastně plánuješ sestavit. Proto jsem se ptal i na tu přepadovou trubku
ohnutou jako hokejku.
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

filtr

Příspěvekod daavid » 17 bře 2008, 15:15

Ahoj Mauve, ano mas pravdu je to vnutorny filter, ale myslim si ze podobne to bude platit aj v externom,
sice moze to mat zasadnu zmenu kvoli tomu ze voda nebude prakticky pretekat celou plochou filtracnych medii.
Preto som zvolil cerpadlo s vyssim prietok, doladim ho za pochodu ako sa hovori.
Zatial nemam s tym velke skusenosti. :roll:
Musim si to este poriadne prebrat a prediskutovat s vami. :o

Budem mat celoskleneny 5 komorovy filter, s prekyslicovacimi kamenmi v malych prepazkach (ak budu nutne).
Vychadzal som z navodov R. Tomana http://www.cichlidworld.eu/diy/diy.htm tam je to vsetko pekne pofotene.
Boh ho zehnaj :shock: :D

Cerpadlo: neviem ci sa da regulovat vykon alebo ho budem musiet skrtit ako hovoris,
ale obavam sa ci ho tym velmi nebudem zatazovat co moze viest k rychlemu opotrebovaniu.
Mozno pouvazujem o inom cerpadle kde sa da plynule menit vykon. Co myslis?

Prepadova trubka: nakreslil som to zatial iba illustracne, neviem ci zvolim presne take "zahnute" riesenie,
ale myslim si ze to podstatne znizi hlucnost ako pise.
daavid
uživatel webu
 
Příspěvky: 7
Registrován: 10 bře 2008, 19:59

Re: prietok filter

Příspěvekod Lgaspo » 17 bře 2008, 15:26

daavid píše:No a ked zoberieme ze cerpadlo bude tlacit vodu do 1,5 m vysky tak podla http://www.akvatech.cz/recenze1.php grafu to vychadza cca 8 l/h takze teoreticky mam dvojnasobny prietok ale myslim si ze prakticky to bude 6 l/h a skrtenie asi nebude nutne 8)



Pozeral som ten graf a tam je 8 l za minutu a nie za hodinu ako pises. Takze je to 480 l za hodinu.
Ale podobne som riesil filtraciu ja a funguje dobre:

http://www.akvamalawi.com/phpBB/viewtopic.php?t=295
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Další

Zpět na Akva Tanganyika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron