Tanganika v praci

Obecná diskuze o tanganické akvaristice!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod A+I » 24 kvě 2009, 23:12

To urcite nebudou strevni bicikovci. Znovu pripominam, ze nemuzu tvrdit urcite, ale spis to vypada na to plisnove onemocneni Ichthyosporidium hoferi, ktere zustava v akvariu v latentni podobe a pak napada oslabenou rybu. Rybu oslabuji bud nevhodne zivotni podminky - spatne parametry vody, prerybneni nebo nevhodna strava chuda na vitaminy a nebo ji oslabuje stres. My akvaristi si treba ani nevsimnem, ze ryba si stale hleda svoje teritorium, nejake svoje mistecko a nemuze zadne najit, protoze jsou vsechny obsazene jinymi rybami. Nebo soupereni samcu mezi sebou je muze vystresovat, atd. Tohle onemocneni (drobni paraziti) napada jakykoliv organ v rybe, prevazne vsak ledviny, jatra a streva. Pozdeji se na kuzi objevi belava skvrna - mrtva tkan. Kdyz si vsimnes tohoto defektu na kuzi, je uz nemoc ve velmi pokrocilem stadiu. Onemocneni je spojene pak s dalsim (sekundarnim) onemocnenim - poskozeni a rozpad ploutvi atd. Lek neexistuje. Doporucuje se dodrzovat co nejlepsi zivotni podminky - kvalitni vodu a zradlo s co nejvice vitaminy, protoze tohle podporuje zdravi ryb a zdrave ryby se silnou imunitou jsou na toto onemocneni mnohem vic odolne. Nemocne ryby co nejdriv vylovit z akva ven.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod kolarr1 » 25 kvě 2009, 08:51

Ahoj ja osobne po schlednuti tech fotek bych se priklanel k nemoci Chilodonella leci se pouze sera costapur.Je to cizopasnik ktery zpusobuje zabeleni kuze skvrny maji kruhovy tvar o prumeru 1-3cm po rozsireni a neleceni po celem tele.
Uživatelský avatar
kolarr1
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 636
Obrázky: 21
Registrován: 10 bře 2009, 15:36
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod zencakd » 26 kvě 2009, 12:22

Díky moc za vaše tipy, oba jsou zajímavé! Zkusím to jako Dr. House - začnu léčit Chilodonellu a pokud to nezabere, je to Ichthyosporidium hoferi :-)

Ty Callochromisy už nemám, zkusím to na ty Eretmody. Jsou napadeni jen 2 ze skupiny 8 dospělých ryb + kolem plavou různě velicí potomci, kteří utekli calvusům. Podmínky by dle testů měly být fajn, i když pH je možné zvýšit, ale dal jsem přednost stabilitě (mám 7,6). Měním 1/3 týdne, tedy asi 450 litrů vody a NO3 se tím neodchyluje moc od vstupní vody (20mg/l), po týdnu jsem tak max. na 40-50mg/l. Duboisi i Petrochromis trewavase se při tom normálně třou a oni i ty eretmodi se do určtiého stádia nemoci chovají zcela normálně.


David
Uživatelský avatar
zencakd
častý přispívatel
 
Příspěvky: 360
Obrázky: 27
Registrován: 12 srp 2005, 09:59
Bydliště: Ústí nad Labem

Předchozí

Zpět na Akva Tanganyika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků