Zabarvení u T. duboisi "maswa"

Diskuze pouze o rybách rodu Tropheus & Petrochromis!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Zabarvení u T. duboisi "maswa"

Příspěvekod jonathane » 01 říj 2008, 06:57

Zdravím, všechny příznivce tohoto webu. Mám jeden dotaz. U mě v nádrži plave asi 18 ks těch Trofíků. Jsou cca 9 měsíců staří, již proběhli nějaké výtěry u samic. Samce již zřetelně poznám, jenže: nemají tak viditelné zbarvení (žlutý pruh) na těle. Většinou je vidět tak z poloviny a nebo je pruh hodne slabý nebo ho a to většinou nemají vůbec. Já vím, že zaleží na "náladě ryby", zvlásť u samců při tření, ale prostě jsem od nich očekával lepší zbarvení. Krmím Serou green, Hikari excel mini, Tropicalem se spirulinou, jednou týdně dávám mraženou artemii a tak kazdý druhý den salát. Hodnoty vody jsou O.K. a výměnu provádím cca do 14 dnů.......díky za Vaše názory..... :D :D :D

P.S. foto dodám dnes večer nebo nějaké mám na mých www
Uživatelský avatar
jonathane
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1182
Obrázky: 73
Registrován: 08 črc 2005, 19:33

Příspěvekod Mauve » 01 říj 2008, 09:32

Ahoj Martine,

troufnu si tvrdit, že to má něco do činění s genetickými dispozicemi ryb, které sis pořídil. Podle mne neděláš nic špatně.

Ještě jsem koukal, že sis pořídil Tembwe, nepotlačují je?
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

re

Příspěvekod jonathane » 01 říj 2008, 09:36

Ahoj Luboši,
Petros jsou v pohode, drzi se vetsinou pospolu a nepozoruji zadne utoky..........mam je jen na zkousku...chtel bych je do te velke nadrze, tak jsem neodolal memeovi a zakoupil 3ks. Puvodne jsem chtel vsechny od nej, ale pak to nejak nedopadlo.....
Uživatelský avatar
jonathane
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1182
Obrázky: 73
Registrován: 08 črc 2005, 19:33

Příspěvekod definiti » 01 říj 2008, 12:48

Tie tvoje maswy este nie su natolko dospele, aby sa vyfarbili do konecnej podoby. Podla fotiek na tvojom webe sudim, ze to este chvilu potrva kym budu sfarbene do finalnej podoby (cca 1/2 roka). To ze sa zacali triet este neznamena, ze su ryby dospele - su dospele len pohlavne, ale cudoval by si sa, aky je farebny rozdiel aj rozdiel v stavbe tela medzi 3-rocnym tropheusom a 6 rocnym tropheusom (samozrejme zalezi aj od stravy a hierarchie v akvaria, ale v tvojom pripade to este nehra rolu).
Uživatelský avatar
definiti
uživatel webu
 
Příspěvky: 69
Obrázky: 7
Registrován: 21 led 2007, 20:52
Bydliště: Humenné

Příspěvekod jonathane » 01 říj 2008, 19:35

definiti píše:Tie tvoje maswy este nie su natolko dospele, aby sa vyfarbili do konecnej podoby. Podla fotiek na tvojom webe sudim, ze to este chvilu potrva kym budu sfarbene do finalnej podoby (cca 1/2 roka). To ze sa zacali triet este neznamena, ze su ryby dospele - su dospele len pohlavne, ale cudoval by si sa, aky je farebny rozdiel aj rozdiel v stavbe tela medzi 3-rocnym tropheusom a 6 rocnym tropheusom (samozrejme zalezi aj od stravy a hierarchie v akvaria, ale v tvojom pripade to este nehra rolu).


jasne, vim, ze nejsou jen dospele, to bylo jen info, ze se uz zacali vytirat.....jinak dikes za odpoved
Uživatelský avatar
jonathane
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1182
Obrázky: 73
Registrován: 08 črc 2005, 19:33

Příspěvekod Mauve » 01 říj 2008, 20:17

Martine, mám zhruba stejně staré duboisi od heňa http://www.akvamalawi.com/phpBB/album_p ... ic_id=1269, je jich asi 25, z toho nejsou dvě ještě úplně přebarvené.

Ostatní mají již jasně vydefinovaný pruh - šířku i barvu. Ca 90% jich má stejnoměrný pruh od hřbetu
až k břichu, pár jich má u hřbetu pruh širší, než u břicha (plynule se zužuje). Hlavy již mají modré všechny.
Výtěr mi u těchto ryb nepřijde nijak vyjímečný v cca půl roce, alespoň já jsem výtěry již v tomto "stáří"
pozoroval.


Určitě budou do roka mohutnější, větší atd, píši jen, jak vypadají přibližně stejné staré ryby v mém akváriu, co
se týče tebou zmíněného "vybarvení".

Viděl jsi rodiče těch svých?
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

re

Příspěvekod jonathane » 02 říj 2008, 06:15

Luboši, myslel jsem si to samé, co jste mi tady ve směs napsali. Jen jsem to chtěl potvrdit a proto jsem se tady zeptal. Rodiče jsem viděl a měli krásný zřetelný pruh. Jinak moji již mají také modré hlavy.......
Uživatelský avatar
jonathane
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1182
Obrázky: 73
Registrován: 08 črc 2005, 19:33

Příspěvekod A+I » 02 říj 2008, 12:01

Ahoj Jonathane,
urcite je to jak pise Mauve. Je to v rybe zakodovane. Jidlem muzes docilit brilantnejsiho zbarveni, ale ne sirku nebo tvaru pruhu. Stejne tak neplati, ze samicky maji fadnejsi zbarveni nebo uzsi ci dokonce skoro zadny pruh. Z naseho hejna rozhodne nerozeznam samce od samicek podle pruhu. Dokonce uplne nejkrasnejsi pruh ma prave samicka. Samce od samicek rozeznam jinak, ale jak rikam, ne podle zbarveni. Kdyz mladym Duboisi zacnou blednout tecky, zretelne se zacina ukazovat sirka a tvar pruhu, napred je sotva viditelny, svetlounce zluty a postupne se zvyraznuje. Ale ten tvar a sirku jaka bude uz poznas v te dobe.
Dost jsme o tomto jeden cas cetli :1: . Nejaka skupina chovatelu sestavila hejno Duboisi Maswa z tech nejkrasnejsich kusu a z nove narozenych k nim pridavali zase jen ty, co meli nejsirsi pruhy, aby docilili co nejsirsi pruhy u potomku.
Ale nas nazor je, ze:
1. nekteri chovatele vydavaji mlade Duboisi za D. Maswy, protoze jsou zadanejsi a lip se prodavaji
2. mozna ani v jezere nejsou vsichni jedinci z Maswy se stejne sirokym pruhem
3. a nejvic ze vseho si myslime, ze je docela mozne, ze pri rozmnozovani v zajeti se muze postupne pruh degenerovat - zuzovat, ztracet. Prece jenom podminky v jezere jsou pro ne lepsi nez v AQ.
Jsme zvedavi, jaci budou nasi mladi. Donedavna s nima byli (3 roky) N. tretocephalus a ti zrali vsechny mladata co se v AQ narodili. Nedavno jsme je konecne vylovili. Ted je uz s hejnem jeden malej s teckama, co prezil i s Tretama a pred tydnem se narodili jedne mamine dalsi, nejmin 2 se schovavaji v kamenech a dalsi 3 samicky nosi. Tak uvidime, jestli budou mit vubec nejaky prouzky :3: .
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

re

Příspěvekod jonathane » 02 říj 2008, 13:52

Ahoj A+I,
diky za vycerpavajici odpoved, jak je u tebe zvykem. Nenapsal jsem, ze poznam samce podle pruhu, moji samci jou vice temperamentnejsi nez samice...coz usuzuji z temer kazdodenniho vecerniho pozorovani. Samozrejme, ze Ti davam za pravdu v genetickem kodu ryby. Je asi pravda i to, ze nekteri chovatele vydavaji mlade duboisi za maswy (snad nebudu timti postizen)....vyckam jeste par mesicu a pak se uvidi.....diky vsem za jejich prispevky.....
Uživatelský avatar
jonathane
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1182
Obrázky: 73
Registrován: 08 črc 2005, 19:33

Příspěvekod macha » 02 říj 2008, 20:13

Mám Maswy v akva po 10 ks a srovna se začínají přebarvovat ,zakoupili jsme je společně ještě s V.Malawi On jich bral 30ks.Některé(7ks už mají ten žlutý pruh i modrou hlavu ale 3ks jsou stále tečované.Chce ještě vydržet,snad budou co se jejich krásy,fakt v akva zářit.Zkusím je nafotit.fotka
Uživatelský avatar
macha
přispívatel
 
Příspěvky: 124
Obrázky: 35
Registrován: 26 bře 2008, 17:14
Bydliště: Bojkovice

Další

Zpět na Akva Tropheus & Petrochromis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron