Vzhľad uhynutých Tropheusov

Diskuze pouze o rybách rodu Tropheus & Petrochromis!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Vzhľad uhynutých Tropheusov

Příspěvekod RadoA » 17 říj 2008, 17:39

Ako u vás vyzerali uhynuté (hlavne mladé) Tropheusy - po chorobe alebo inej príčine? Snažím sa nájsť odpoveď na otázku, aká choroba ma postihla. Všetky uhynuté Bemby (teraz už 8 kusov) mali široko roztvorenú tlamku. Je to normálne, či je to výsledkom konkrétneho ochorenia? Iné vonkajšie znaky okrem mierne rozpadnutých plutiev (ale nie u všetkých) nie sú. (potom už len ich správanie a pohyby).
Pri iných rybách (gubky, tetry,...) si nepamätám takýto "posmrtný" stav.
Uživatelský avatar
RadoA
uživatel webu
 
Příspěvky: 50
Obrázky: 2
Registrován: 27 říj 2007, 15:47

Příspěvekod A+I » 18 říj 2008, 07:21

Vypada to na uduseni. Bud z nedostatku kysliku (prerybneni, prekrmovani, vysoka teplota pri nedostatecnem vzduchovani a filtraci) nebo z otravy cpavky NH3 ci dusitany NO2 - tam by nepomohlo ani dostatecne vzduchovani. Testoval jsi vodu na cpavky, NO2 a NO3? Jak dlouho Ti akva funguje? Jak velke je AQ a jaky mas filtr? Voda vytekajici z filtru zpatky do akva by mela dostatecne cerit hladinu z duvodu vzduchovani. Nevymenil jsi naraz velke mnozstvi vody s chlorem? Musis sem toho napsat vic, at se neceho spolecne dopatrame. Tech ryb je strasna skoda.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod RadoA » 19 říj 2008, 07:11

Primárne som síce len chcel vedieť, či tie roztvorené ústa sú normálne pri úhyne, alebo to má príčinu v nejakej konkrétnej chorobe.

Ale rozpíšem sa trochu:
Akva bolo viac-menej zabehnuté (asi 5 týždňov, časť z toho s inými rybami). Nové osadenstvo tam bolo týždeň. 26°C, NO2 na nule, NO3 pod 10mg/l, kyslík asi dosť, lebo sa mi usadzovali bublinky na pozadí (a aj vo vode ich bolo vidieť jemných dosť). Akva 600l, externý filter zhruba 100l (náplní relatívne dosť), plus 2 hlavy s molitanom v akva.
Rýb bolo 57. Ale 3 druhy (t. Murago, t. Bemba., eretmodus)! A choroba vyplienila len Bemby! Ostatné ryby boli úplne v poriadku (ak to dokážem správne posúdiť).
Odhadujem to (spolu s tými, čo som sa radil) na nejaké črevné parazity (možno bičíkovce). Ryby mali (nie všetky uhynuté) poškodené plutvy. Chytali ich "záchvaty" ako po elektrickom šoku - zrazu splašene lietali po akva. Občas padli na dno, ako keby bol koniec, potom ešte sa spamätali (niečo také v jednej diskusii spomínal Bob). (a ani neprijímali potravu, keď som dával namočenú v antibiotikách)

Utorok: dovezené ryby.
Nedeľa: zazrel som prvú rybu so spomínaným správaním - splašene preletela akva - ale raz a to bolo všetko.
Pondelok: prvá ryba padla - myslel som, že to bolá tá z nedele a mala nejaký problém. Spozornel som, ale ostatok sa mi javil OK. Znervóznel som, ale ešte som bol v kľude.
Utorok: 2 ryby uhunuté. Začal som pátrať a volal chovateľom. Začal som Entizolom - večer som iné nezohnal.
Streda: doobeda kúpený Metrozol, Baktopur, Ectopur, 2 ryby už boli kaput. Nasadené lieky, do večera ďalšie 2 ryby.
Štvrtok: ďalšie 2 pošli
Piatok: jedna ryba uhynula, ale zdalo sa mi, že sa začínajú správať normálnejšie
Sobota: žiaden úhyn (aspoň som nič nenašiel) - uvidíme...je to už pozitívnejšie
Nedeľa ráno (teraz): je tma, takže neviem, aká je situácia
Uživatelský avatar
RadoA
uživatel webu
 
Příspěvky: 50
Obrázky: 2
Registrován: 27 říj 2007, 15:47

Příspěvekod RadoA » 21 říj 2008, 05:44

Nikto nič? Žiadne nápady? :shock:

V nedeľu pri výmene vody ma znova vystrašila jedna Bemba - poplašila sa a ľahla skoro ako mŕtva na dno, ale potom sa spamätala. Tak som zopakoval Baktopur. Zatiaľ sa tvária OK.
Uživatelský avatar
RadoA
uživatel webu
 
Příspěvky: 50
Obrázky: 2
Registrován: 27 říj 2007, 15:47

Příspěvekod A+I » 21 říj 2008, 21:21

Ne, dokoran otevrena usta nejsou normalni pri uhyne ryb, signalizuji vsak, ze se ryba udusila, nemohla dychat a lapala po dechu. Pricin muze byt vic a na dalku to asi tezko nekdo odhadne. Mohl jsi dostat ryby uz treba s nejakou nemoci zaber nebo s parazity. Asi jedine pitva na veterine by Ti dala presnejsi odpoved.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod RadoA » 22 říj 2008, 05:43

Niekde v zozname chorôb som našiel otvorenú tlamku ako príznak jednej choroby, ale ostatné príznaky som akosi nevypozoroval. Predpokladám, že po transporte sa prejavil stres a nejaký parazit, ktorého majú štandardne (alebo neštandardne) v sebe sa premnožil. Lebo za zlých podmienok by "padali" aj ostatné ryby - predpokladám.
No nič, dúfam, že som to zažehnal...uvidím.
Uživatelský avatar
RadoA
uživatel webu
 
Příspěvky: 50
Obrázky: 2
Registrován: 27 říj 2007, 15:47

Příspěvekod A+I » 22 říj 2008, 09:18

U nekterych nemoci maji ryby problemy s dychanim a dusi se. Pokud mas vodu a vsechno OK jak jsi napsal, tak to vypada na nejakou nemoc, se kterou jsi ryby dostal a nebo propukla dusledkem stresu, jak jsi se zminil. Ale tezko jen tak rict jaka nemoc. Doufam vsak, ze temi vsemi lecivy se Ti ji podarilo zlikvidovat.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod RadoA » 23 říj 2008, 05:38

Zatiaľ sa držia, už plávajú spokojne, kŕmia sa, a aj plašia sa, keď prejdem okolo. Dúfam, že je to za mnou (ale nechcem to zakríknuť).
Uživatelský avatar
RadoA
uživatel webu
 
Příspěvky: 50
Obrázky: 2
Registrován: 27 říj 2007, 15:47


Zpět na Akva Tropheus & Petrochromis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků