Skuste poradit

Diskuze pouze o rybách rodu Tropheus & Petrochromis!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod Murka » 21 kvě 2009, 13:53

Dano74 píše:
A+I píše:Urcite to ma vyznam, je to vetsi objem a bude to i lip vypadat. 132 neni zadna slava, ale je to porad lepsi nez 120 :o . A ta sirka 60 cm to aspon trochu vynahradi :D .
Vzduchovat neni nutne, ale je to skvelej back up. Ani se mi nechce o tom psat, ale od jiste strasne smutne udalsoti uz pres rok vzduchujem uplne ve vsech akvariich. Kdybysme meli tenkrat vzduchovaci kamen, nemuselo bejt tak desne smutny rano... :cry: :cry: :( :cry: .
Vlastne ted ctu, ze mas na sirku jen 50. Nemohl bys tam vmestnat 60 cm siroky akva?


Bobuzial mam aj ja uz podobnu skusenost a to este dost cerstvu :cry: :cry: :cry:

U teba predpokladam vypovedalo cerpadlo. U mna to bolo bohuzial trochu inak. Mal som akva (450l) s 55 duboisi, ktore som si chval od malicka. Mali uz 2 roky. Proste krasa. Ibaze pred tromi tyzdnami u nas elektrarne bez predosleho upozornenia vypli prud na 8 hodin. Samozrejme cez den a zabudli na to upozornit :2: . Po prichode domov som doma nasiel 40 mrtvych ryb. Len 15 prezilo :lol: :lol: :lol: . Ironiou je fakt, ze tyzden pred spominanou udalostou som nainstaloval 10cm velky vzduchovaci kamen. Aby bola voda lepsie prevzdusnena :cry: :cry:

Samozrejme, ze vzduchovaci kamen ano. Pomoze predlzit okyslicenost vody pri podobnych udalostiach. No ako vidiet nezachrani pri dlhsich vypadkoch.


Napadlo me vzit z prace nejakou starsi UPSku (zalozni zdroj k PC) a na ni zapojit vzduchovaci motorek nebo vnitrni cerpadlo, vyzkousim jak dlouho to vydrzi bezet... kazdopadne s prikonem cca 8W nebo kolik to ma by melo vydrzet Xhodin...
Murka
uživatel webu
 
Příspěvky: 9
Obrázky: 20
Registrován: 25 bře 2009, 14:57
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Dano74 » 21 kvě 2009, 14:42

Napadlo me vzit z prace nejakou starsi UPSku (zalozni zdroj k PC) a na ni zapojit vzduchovaci motorek nebo vnitrni cerpadlo, vyzkousim jak dlouho to vydrzi bezet... kazdopadne s prikonem cca 8W nebo kolik to ma by melo vydrzet Xhodin...[/quote]

Ako napad to nie je zle. Ak mas taku moznost tak napis ako dlho to vydrzalo. Podla mna ak to neutiahne aj vzduchovanie aj cerpadlo, tak to vzduchovanie samotne urcite moze velmi pomoct. Do toho by sa oplatilo aj zaivestovat. Tie ryby za to stoja.
Uživatelský avatar
Dano74
častý přispívatel
 
Příspěvky: 217
Obrázky: 21
Registrován: 07 črc 2007, 12:36
Bydliště: Bratislava - SR

Příspěvekod A+I » 21 kvě 2009, 22:17

Dano74 - no tak to je strasny :( . Jenom 8 hodin stacilo? My uz delsi dobu premyslime o tom, ze koupime generator a Tys nas ted tak vydesil, ze ho koupime co nejdriv. Clovek nikdy nevi, kdy muze dojit k nejake poruse vedeni, ktera potrva treba vic nez 5 hodin. V prerybnenych akvariich, ktere tu na foru vetsinou vsichni mame, by to nemuselo dopadnout dobre.
Kdyz uz jsme teda zase u toho, napisu, co se nam stalo. Tenkrat jsme menili vodu ve vsech akvariich a skoncili jsme pozde vecer. V akva s Tropheusy Ndole red jsme vypli filtr a bohuzel jsme ho pak ani jeden nepustili - banalni stupidni zapomenuti. Brzo rano odchazel manzel jeste za tmy a niceho si nevsiml. Asi o 4 hodiny pozdeji, kdyz jsem vstala a podivala se do akva ... :cry: ... vsech 35 Tropheusu "viselo" kolmo u hladiny a snazilo se chytat vzduch. Jen malickym asi 2 cm Tropheusim prckum to nevadilo, ti normalne plavali. Dole na pisku byl hrbitov. Kompletne cele hejno Cyprichromis lezelo mrtve s otevrenymi tlamkami dokoran, prezilo to jen 5 nejmensich narozenych mladat - same samicky. Vsechny ryby Julidochromis Dickfeldi Midnight blue se zadusily taky. Leleupi, Chalinochromisi a Eretmodusi uz jen lezeli na boku s otevrenymi pusami, skoro se nehybali a lapali po dechu. Urcite vite, jak mne bylo. Prvni co me napadlo zkontrolovat oba filtry a ... nejely. Okamzite jsem je pustila, posbirala po baraku asi 5 motorku a vzduchovaci kameny nahazela vsechny do akva. Ryby se zacaly hned lepsit a vsechny co byly polomrtve, tak zase ozily. Bohuzel mrtvym se uz pomoct nedalo :( :cry: . Nasi chybu zaplatilo zivotem cca 40 ryb. Od te doby uz nikde filtry pri vymenach vody pro jistotu nevypiname.
Takze je jasne videt, ze dlouho bez vzduchu akvaria tohoto typu (Afrika) udrzet bez ujmy nejde.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod Dano74 » 21 kvě 2009, 23:16

No co sa da robyt. To muselo mrziet o to viac, ze to bolo vlastnou vinou :?

Uvedomujem si moju chybu ohladne prerybnenia akvaria, no ked som pred dvoma rokmi zakladal moje prve akva Tanganiyka, tak som si prestudoval hlavne na tomto webe ako na to a velmi castym nazorom je, ze "aj tak dojde pri malych rybach k umrtiam". Tak som si povedal, kedze v akva nebude pozadie a je tam menej kamenov, na 450 litrove akva bude tak okolo 45 - 50 ryb akurat. Tak som ich kupil 55, ved skusenosti bolo pomenej a bude nejaky ten uhyn. Akurat, ze po 2 rokoch neuhynula ani jedna rybka :D co je super ale uz ich bolo trochu vela na tu litraz.

A to si este s mojimi rybkami zahral osud este jeden krat a to asi tri tyzdne pred nestastnou udalostou. Pocas cistenia sa mu posmykol jeden väcsi kamen a prerazil som dno na akvarku :? :? . Nastala panika, voda tiekla :? :? a jedina zachrana bolo 100 litrove akva v ktorom chovam raky mensi mix rybyciek vseho druhu. Tak 12 ks. Kedze sa to stalo tiez vecer jedine riesenie bolo narvat vsetkych 55 trofikov dnu ::s31:: :? . I ked som pridal vzduchovanie rano bola voda uplne zdrcnuta a nebolo vidiet ani do polovice akvarka :cry: . Nastala dalsia panika. To bola sobota rano. Chces ci nechces osvietilo ma a zavolal som mojmu dobremu kamaratovi, chovatelovi duboisakov od ktoreho som ich kupoval aby mi pomohol. Ako spravny akvarista a chovatel mal nastastie volne 300l akva a tak moje rybky isli do rybieho hotela :lol: .
V priebehu dalsieho tyzdna som kupil nove akvarko, nechal som ho zabehnut asi 5 dni a po dvoch tyzdnoch sa moje rybky vratili domov. Samozrejme vsetky. Neskapala ani jedna. No a par dni na to doslo k tomu nestastiu :cry: :cry: a tu som uz nemohol pomoct.

Co sa da robyt. No vsetko zle je na nieco dobre. Uz dlhsiu dobu som chcel este jedno akvarko rovnako velke a tak som dal opravit to rozbite a mam dnes dve :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Dano74
častý přispívatel
 
Příspěvky: 217
Obrázky: 21
Registrován: 07 črc 2007, 12:36
Bydliště: Bratislava - SR

Příspěvekod A+I » 22 kvě 2009, 02:48

No to je hruza, jak se to nekdy vsechno semele dohromady. Je nam Te lito :( .
Prodavaji se vzduchovaci motorky, ktere se pri vypadku elektriny samy prepnou na zalozni baterie, ktere jsou uvnitr. Ale vubec netusim, jak dlouho to vydrzi bezet.
A nebo pak ta UPSka, ale to by nebylo reseni na dlouho, mozna na 2-3 hodiny.
A nebo mit 12 V baterku z auta, k tomu malou nabijecku a konvertor z 12V na 220V. Jet pres tuto kombinaci porad a kdyby vypla elektrina, tak se to automaticky prepne na baterii a ta bude zasobovat. Na takovou nijak velkou, treba 40 A/h baterii by mohl jet 10W vzduchovaci motorek cca 40 hodin. Totiz kdyby jel 10W vzduchovaci motorek pres convertor, tak bere 0.8 A za hodinu. Convertor bere asi 0.2 A/h, takze na tento vzduchovaci motorek se musi pocitat 1 A/hod. Takze pri 40A/h baterii by to jelo asi 40 hodin, pri 60A/h pak 60 hodin... atd. Celkove by tento motorek bral namisto puvodnich 10W asi 17-20W, zavisejici na typu baterie, nabijecky a convertoru. No, a pak je jeste na to potreba trochu vic mista nez jen na motorek :D .
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod kolarr1 » 22 kvě 2009, 07:58

Ahoj vim ze tim nic uz nevyresis ale pokud ti elektrarny neoznamili vypnuti elektrickeho napeti mohl jsi bez problemu podat zadost na kterou mas pravo o zaplaceni skody!Je s tim sice starost litani atd ryby ti to samozrejme nevrati ale penize by se hodili a priste by si to rozmysleli jestli to maji oznamit nebo ne!U me kdyz je treba vypnuty proud na 8h tak mam vyzkousene ze mi to vydrzi a ryby jsou v pohode i pri teplotach kolem 28C 400L-40ks ryb.
Uživatelský avatar
kolarr1
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 636
Obrázky: 21
Registrován: 10 bře 2009, 15:36
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Dano74 » 22 kvě 2009, 09:42

kolarr1 píše:Ahoj vim ze tim nic uz nevyresis ale pokud ti elektrarny neoznamili vypnuti elektrickeho napeti mohl jsi bez problemu podat zadost na kterou mas pravo o zaplaceni skody!Je s tim sice starost litani atd ryby ti to samozrejme nevrati ale penize by se hodili a priste by si to rozmysleli jestli to maji oznamit nebo ne!U me kdyz je treba vypnuty proud na 8h tak mam vyzkousene ze mi to vydrzi a ryby jsou v pohode i pri teplotach kolem 28C 400L-40ks ryb.


Tiez si kladiem otazku preco sa to stalo. Voda bola menena 4 dni predtym. Je vsak pravda, ze som odpozoroval pomerne silnu potrebu dobre okyslicenej vody pre moje duboisaky. Samozrejme je to logicke. No len pre zaujumavost. Pred instalacou prevzdusnovacieho kamena som pouzival difuzer na cerpadle. Ryby boli v pohode. Kysliku bolo dost. No akonahle som odpojil dufuzer a bezalo len cerpadlo v priebehu hodiny boli vsetky ryby na hladine.
Ale ako si napisal, uz im to nepomoze.

Co sa tyka elektrarni, tak urcite musi existovat moznost dostat upozornenie vopred, no na to som predtym nemyslel. Necakal som tak katastrofalne nasledky. A narokovat si skodu.... na to je aj tak neskoro. V tom strese, nasratosti, nervoch ..... vom zachranoval v prvom rade ryby. Nemyslel som ani nahodou na nejake dotahovania sa. Neviem si predstavit ako by som to riesil. Je to ako hovoris na dlhe lakte.

Co je vsak zaujimave z mojich ryb ako to u tohoto druhu byva, niektore ryby maju jasny zlty pasik ine skoro ziadny. V mojom pripade to bol mix, kde prevladala varianta s menej vyraznym pasikom. Na moje prekvapenie 15 prezitych ryb su ryby len s krajsim zltym pasikom. Ze by boli odolnejsie?? Musim este zistit pomer samcov a samic. Pred nehodou to bolo 31 samic a 24 samcov. Uvidime aky je terajsi stav no mam pocit, ze sa agresivita zvysila. To je vsak normalne pri rozdeleni hejna.
Uživatelský avatar
Dano74
častý přispívatel
 
Příspěvky: 217
Obrázky: 21
Registrován: 07 črc 2007, 12:36
Bydliště: Bratislava - SR

Příspěvekod Dano74 » 22 kvě 2009, 09:54

To A+I

To miesto by som si aj vedel predstavit. V mojom pripade by som vedel to umiestnit. Ja pouzivam motorcek Sera air 550R so styrmi vyvodmi. Takze spotreba bude o cosi malo vyssia.

No najväcsi problem som ja sam. Ja som z toho trochu jelen ako to moze fungovat. Ale na druhej strane ak by existoval navod ako na to tak to uz v pohode zmaknem. S tym by nebol problem. Takze sa rad pripojim, ak niekto da na net nieco rozumne.
Uživatelský avatar
Dano74
častý přispívatel
 
Příspěvky: 217
Obrázky: 21
Registrován: 07 črc 2007, 12:36
Bydliště: Bratislava - SR

Předchozí

Zpět na Akva Tropheus & Petrochromis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron