Začátek chovu Tropheus

Diskuze pouze o rybách rodu Tropheus & Petrochromis!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Začátek chovu Tropheus

Příspěvekod Bolio » 03 úno 2009, 19:06

Dobrý den, ahoj

chtěl bych Vás požádat o radu ohledně chovu afrických cichlid resp. Tropheusů.
1. Chtěl bych se zeptat, zda byste mi doporučili začít s chovem T. duboisi, i v případě, že jsem Malawi ani Tanganika ryby zatím nechoval. Vím, že tropheusy jsou považované za velice choulostivé ryby a nejsou pro "začátečníka vhodné". Přečetl jsem snad všechny dostupné články na internetu a několik knih a nejsem si zcela jistý, zda se mohu do chovu těchto ryb pustit. Nejvíce mě na tropheusech přitahuje jejich složité vztahy v rámci hejna. S chovem akvarijních ryb mám zkušenosti do té míry, že jsem vždy měl doma dvě 300litrové nádrže a choval jsem ryby z amazonky (převážně Serrasalmus sp.) a jihoamerické cichlidy.
Nicméně teď buduji trochu větší nádrž 720l a pokukuji po něčem jiném, filtrace bude externí cca 80 litrů bioakvacitu). Vodu beru z vlastní studny a voda je zasaditá ph = 7,3 a velice tvrdá dGH >20 a relativně vysoký obsah N03 cca 50mg a občas se tam mohou objevit E. coli apod. a toto nevím, zda by nevadilo. Protože si častou výměnou vody příliš nepomohu...
Doporučil byste mi za těchto podmínek zkusit tropheusy?

2. Myslíte si, že pokud bych dal do 700l skupinu cca 20-25 jedinců, že by skupina prosperovala? Je možné udržet v nádrži rostliny typu Anubias, Valliesneria gigantea a Cryptokoryna usteriana ve větším množství? Rostliny by ve spojení s Nitrareduktorem mohli pomoci udržet vodu déle v lepší kondici.

3. Máte nějaké praktické zkušenosti s Nitroreduktorem? Funguje to, jak popisuje výrobce?

4. Pokud by nebylo možné chovat ve výše uvedených podmínkách tropheusy, tak jsem uvažovat o nádrži čistě s Aulonocar, možná pár kusů Cyrtocara m., Byl by tady problém pokud bych měl více samečků než samiček? Ryze "samčí" akvárium mi připadá nepřirozené.


předem moc děkuji za reakci
Bolio
uživatel webu
 
Příspěvky: 25
Registrován: 09 črc 2008, 14:51

Příspěvekod Ondra » 03 úno 2009, 19:37

No, myslím, že by to šlo, ale přece jem mám pár připomínek.
Ohledně té vody bych to řešil ionexem (jontoměničem), který stojí cca 300Kč za 1 Litr a 1 litr se doporučuje tak na 300 litrů vody. Ionex se dá do punčochy a tu pak vložíš do posledné komory filtru, nebo si na něj koupíš samostatný obyčejný venkovní filtr. Regeneruje se potom roztokem NaCl. Já osobně používám ionexy u Tropheusů a jsem nadmíru spokojen. Kdyžtak mě kontaktuj ne emailu, mohu ti o něm říct víc.
Bakterek se zbyvíš UVčkem, to není problém.
Do akva o cca 700 litech bych já osobně dal T.duboisy a T.moori, od každýho tak alespoň 30 kousků. Tropheusi jsou hejnové ryby a jen 20 ryb by se v něm asi časem vymlátilo.
Ohledně rostlin si nedělej moc velké iluze, mě v akva s T. ,jde pouze Anubias.


Mů j email je : ondra.malawi@seznam.cz
Uživatelský avatar
Ondra
častý přispívatel
 
Příspěvky: 378
Obrázky: 6
Registrován: 02 črc 2007, 17:17
Bydliště: Lelekovice

Rada k trofikom

Příspěvekod muller.r » 03 úno 2009, 21:01

Zdravim. Ja mam 550 litrovu nadrz a mam tam 40 trofikov 20/20. To je na taky obsah asi akurat. Pri 700 by som siel kludne do 60-70 ryb. Teda ak na to mas. :lol: Delil by som to pol na pol cca 35 ryb z jedneho druhu. Ake, to necham na teba. Ja mam Duboisi a Kachese. Este zalezi ake stare ryby budes kupovat. Ak male 3-5 cm. Mozes mat na zaciatok aj malo viac. Je to krute ale oni sa casom sami vyselektuju a ostanu len silny jedinci ostatny bohuzial pokapu. Pri malich mas vyhodu ze ti ostanu len velmi silny jedinci a casom budes mat kvalitnu skupinu a kvalitny chov. Rastliny len Anubiusy. Ine budu len ako potrava. A to je trosku drahe krmenie. :lol:
Uživatelský avatar
muller.r
uživatel webu
 
Příspěvky: 91
Registrován: 16 pro 2008, 17:19

Příspěvekod A+I » 03 úno 2009, 21:58

Ahoj, je nam Te lito, ale ta voda je dobra tak na zalivani kvitek a umyvani schodu :( . Dokud nebudes mit dobry zdroj vody, tak se do toho nepoustej. To bys musel mit asi 300 litrovy zasobnik na vodu, kde ji budes napred zbavovat E. coli a vysokeho NO3, proste ji davat do poradku. Kdybys mel porad pustenou UV v obehu vody akvaria, tak to nepomuze, protoze vodu s bakterii das napred do akva a nez se dostane k UV, tak je akva nakazene. Pokud das iontomenic do filtru, mozna Ti postupne snizi hodnoty NO3, ale pak s cerstvou vodou dodas NO3 do akva narazove vysoke, coz by nebylo pro ryby dobry.
Tady by asi opravdu pomohla jen ta zasobarna vody, kde ji budes muset napred upravit. Vsechny ryby z Tanganyiky i z Malawi potrebuji kvalitni vodu.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

NO3 - řešení

Příspěvekod Metys » 04 úno 2009, 11:06

Mám pro Tebe jedno řešení na snížení NO3. Použití reverzní osmózy s následnou pravou vody sodou bicarbona pro zvýšení pH. Bude to trochu nepřírodní, ale reverzní osmóza vyrobí velmi čistou vodu podobnou vodě destilované. Není to až zase tak drahá věc a Tobě pomůže. Ještě by bylo možné filtrovat vodu před použitím přes zeolith, ale bylo by to nakonec asi dražší a nedojde k tak enormnímu snížení dusičnanů. Tak ať se daří.
Metys
přispívatel
 
Příspěvky: 184
Obrázky: 10
Registrován: 05 bře 2008, 10:31

Příspěvekod Bolio » 04 úno 2009, 16:49

Dekuji za rady. Ionexy jsou urcite zajimave a dalo by se o nich zauvazovat. Reverzni osmoza je take moznost, ale "vyrabet destilku" a pak ji michat sodou na vyssi sodu a alkalitu mi pripada z dlohodobeho hlediska udrzeni stability prostredi jako pomerne rizikova vec.
Mohl by mi nekdo vysvetlit jaky vznikne rozdil ve vnitrodruhove agresi, kdyz dam do 700 litru misto 70 ryb ryb pouze 30?
Je mi jasne, ze je to hejnova ryba a ze ve vetsi nadrzi si dominanti jedinec muze lepe najit slabsi, nicmene zase maji vice mista a ukrytu ne?

Z pohledu snizeni agresivity v nadrzi je lepsi dat radeji 60 ks 1 druhu nebo 2 druhy po 30? Cetl jsem, ze T. duboisi jsou nejmene agresivni je to v praxi pravda?

diky
Bolio
uživatel webu
 
Příspěvky: 25
Registrován: 09 črc 2008, 14:51

Příspěvekod wladys » 04 úno 2009, 21:27

Když dáš do 700 litrů 30 ryb a narveš jim tam plno úkrytů,tak budou ryby stále ve stresu a budou se neustále schovávat.Tyhle ryby jsou prostě hejnové a cití se mnohem lépe ve větší skupině.Když koukneš na nějaké snímky,nebo videa z jezera tak tam taky vidíš trofíky ve větších hejnech. :o Viz třeba Tohle video
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod muller.r » 04 úno 2009, 21:45

To je pravda. Ja ako som pisal mam 40 kusov Duboisi a Kachese asi 20/20 a pokial ide o ich ohrozenie alebo potravu je z nich jedno velke hejno a drzia pokope. Pokial ale ide o teritorium pripadne o samice to je o niecom uplne inom. 8) Pri tychto rybach plati cim via tim lepsie a krajsie. Obmedzujuce su vzdy len objemi akva. K agresivite Duboisov- maju radi poriadok a ako si to oni "vymyslia" tak to mu si byt a tvrdo na tom trvaju. Jedinu vinimku u mna maju prisavniky ale to bude asi rozmermi. Maju nieco okolo 40 cm. Mne obcas vytlcu aj Kachesaky ked robia nieco co sa im nepaci. Ale pokial to v akva funguje tak ako chcu Duboisi je tam klud. Mne dokonca robia nieco ako policajtov ked sa byju Kachese tak ich Duboisi rozhanaju. Neviem preco ale robia to.
Uživatelský avatar
muller.r
uživatel webu
 
Příspěvky: 91
Registrován: 16 pro 2008, 17:19

Příspěvekod Athlet » 05 čer 2009, 19:19

Bolio píše:
Z pohledu snizeni agresivity v nadrzi je lepsi dat radeji 60 ks 1 druhu nebo 2 druhy po 30 alebo to je jedno?

diky


Mozte pls este niekto skusit odpovedat na tuto otazku?

Dakujem
Athlet
uživatel webu
 
Příspěvky: 16
Registrován: 30 kvě 2009, 20:30
Bydliště: Stupava

Příspěvekod A+I » 05 čer 2009, 20:50

Asi by to bylo jedno, protoze Tropheusi si hledi jen sveho druhu a to by jich tam bylo 30 v kazdem hejnu. Jedno hejno ze dvou druhu by nevzniklo. Ale mnohem lip vypada jen jeden druh v akvariu. Navic jedno hejno by bylo dominantni na ukor toho druheho.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Další

Zpět na Akva Tropheus & Petrochromis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků