nemoc Tropheus

Diskuze pouze o rybách rodu Tropheus & Petrochromis!

Moderátor: Team AkvaMalawi

nemoc Tropheus

Příspěvekod mára » 05 zář 2009, 10:46

Ahoj všem, potřeboval bych prosím poradit.
Pořídil jsem si 16 ks Tropheus Bemba a 16 ks Tropheus Ilangi.
Rybky mám cca měsíc a dělají mi velkou radost.
Jelikož s Trofíkama začínám tak mám strach aby něco nepokazil.

Proto nyní potřebuji radu od zkušenějších.

Zdá se mi, že Trofíci už od začátku mají světlá hovínka (nebo jak se tomu odborně říka :? )
Několikrát jsem na tomto fóru narazil na informaci, že toto je příznak nějaké nemoci.
Je to tak a nebo je to naprosto normální ?

Jinak se Trofíci zdají naprosto OK, žerou jak divý (musím se dost přemáhat abych nepřekrmoval), krmím 3x denně.
Lítaj po akvárku a vypadá to, že jim nic nechybí.
Voda je také OK.

Možná plaším zbytečně, přesto dík za info.
Uživatelský avatar
mára
uživatel webu
 
Příspěvky: 28
Registrován: 11 črc 2009, 19:14

Příspěvekod Ondra » 05 zář 2009, 13:42

Bílé niťovité výkaly jsou příznakem nemoci. Mysí býl ale niťovité. Pokud ale normálně žerou, tak nebudou nemocní, to bys poznal. Jinak se to léčí entizolem.
Uživatelský avatar
Ondra
častý přispívatel
 
Příspěvky: 378
Obrázky: 6
Registrován: 02 črc 2007, 17:17
Bydliště: Lelekovice

Příspěvekod mára » 05 zář 2009, 16:52

Ondro, děkuji moc za info.
Jenom ještě prosím o upřesnění, jak poznám niťovité výkaly od normálních :D ?
A ještě, jaká je to nemoc ?

Předem dík za odpověď.
Uživatelský avatar
mára
uživatel webu
 
Příspěvky: 28
Registrován: 11 črc 2009, 19:14

Příspěvekod A+I » 05 zář 2009, 20:54

Ahoj, jestli budes ty Tropheusy krmit 3krat denne, tak je docela mozny, ze brzo ty pruhledne nitkovite vykaly uvidis. Krm je vyhradne vegetarianskou stravou max. dvakrat denne a to tak, aby to sezrali behem pul minuty. Vic jim NEDAVEJ!! Ta nemoc se jmenuje "Malawi bloat". Tohle si precti:
http://www.akvamalawi.com/phpBB/viewtop ... loat#42217
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod mára » 05 zář 2009, 21:07

A+I děkuji za odpověď, ty sama krmíš Trofíky 2 x denně ?
Určitě tě tedy poslechnu, ale bude to pro mě peklo, jenom 2 x denně :wink: .
Stačí projít kolem akvárka a už stojí u misky a slintaj :lol: .

A+I můžeš mi prosím popsat jaký je rozdíl mezi klasickým výkalem a nitkovite vypadajícím výkalem.
Stále nevím jak to rozeznat (omluvám se, že se furt rejpu ve výkalech :oops: )

Odkaz byl super, dík.
Uživatelský avatar
mára
uživatel webu
 
Příspěvky: 28
Registrován: 11 črc 2009, 19:14

Příspěvekod A+I » 05 zář 2009, 21:27

Rano je krmime asi 1mm velkymi vege granulemi a vecer jen opravdu nalehko vlockovou spirulinou. Tropheusy mame skoro 4 roky a jeste nikdy nemeli zadne mrazene masite zradlo. Maji den co den to stejne. Tropheusum daleko vic prospiva stereotyp nez nejake experimentovani, na ktere vetsinou doplati zivotem. Stereotypem myslim zradlo, ale i dobu sviceni, vymeny vody, stejna kvalita vody (nekolisave hodnoty pH, soli...), nelekat je prudkymi pohyby okolo akva, nerozsvitit svetlo v mistnosti v noci kdyz uz spi.... to vsechno je muze vystresovat a stres je start k bloatu.
Zdravym rybam se bobky hned ulamuji a maji barvu skoro stejnou jako ma zradlo, ktere ji. Nemocnym rybam vlaji dlouhe pruhledne tenke nite, ryby nezerou, postavaji na miste s kolibavymi prohybavymi pohyby v bocich a v konecne fazi se nafouknou. Bloat postupuje strasne rychle.
Radim Ti dobre, krm jenom trochu, dvakrat denne! Zradlo by nemelo mit vic nez 38% proteinu. Zradlo s obsahem proteinu nad 40% jim vubec nedavej!
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod mára » 05 zář 2009, 21:37

A+I ráno krmím Sera Florou, když přijdu z práce krmím Sera Granugreen a když jdu spát tak jim nasypu trošku Flory.
Snažím se jim dávat tolik aby vše do 1 min. bylo pryč.

Určitě dám na tebe a budu krmit jenom dvakrát denně.

Ryby mají zatím velkou chuť k jídlu a lítaj v akvárku sem a tam.
Ale u pár ryb jsem právě zpozoroval, že jim někdy výkaly vlají u těla (délka cca 5 cm, barva šedá až bílá, průhledná ne).

Jinak se zdají OK.

Snížím tedy dávkování a uvidím, snad to není nic vážného, to by byl průser :cry: .

Každopádně dík za informace a přeji hezký den.
Uživatelský avatar
mára
uživatel webu
 
Příspěvky: 28
Registrován: 11 črc 2009, 19:14

Příspěvekod A+I » 05 zář 2009, 22:26

Rikas, ze krmis rano a pak kdyz prijdes z prace. V kolik to je to rano? Ted je treba jeste svetlo, ale za chvili bude tma i rano. Nerozinej svetlo nad akva kvuli krmeni. Bud rano rozni jen v mistnosti a nakrm je, neboj oni si to najdou, a nebo je nakrm az prijdes z prace. Zalezi jakou mas pracovni dobu. Vubec nevadi, kdybys je krmil jen jednou denne. Chodis z prace pozde? My taky krmime vsechny ryby prvni krmeni bez svetel nad akva. Akvaria se roznou az odpoledne.
P.S. Ty nitkovite vykaly bys poznal. Jsou bezbarve a uplne tenke skoro jako vlas.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod mára » 05 zář 2009, 22:56

jj krmím přesně jak říkaš, ráno v 8:00, rozsvítím pouze v místnosti a nakrmím je.
akva světlo se zapíná v 10:00
teď už je budu krmit až ve 20:00 (mám dvě malý holky, tak to mají před spaním jako atrakci ) a akva světlo se pak vypíná ve 23:00

s těmi výkaly je to asi OK, jsou docela tlusté asi 1 mm, určitě ně jako vlas.

Trošku jsi mě uklidnila, za to ti děkuji :D

Koukal jsem do tvé galerie a máš moc pěkné akvárka, jak se ti osvědčilo soužití Tropheus a leleupi (jestli jsem to tedy správně identifikoval) ?
Přemýšlel jsem, že bych tak také hodil párek těch leleupi.

Taky ta tvoje kočka tak ráda kouká na rybky jako ta moje ?
Uživatelský avatar
mára
uživatel webu
 
Příspěvky: 28
Registrován: 11 črc 2009, 19:14

Příspěvekod A+I » 06 zář 2009, 07:57

Kdyz byla kote, docela koukala, ale uz se ji to zevsednelo. Kdyz je po baraku 20 akvarek, tak uz to ani moc nevnima :D . Spis ji bavi si na akvaro vyskocit, lehnout a ohrivat se tam. Ovsem v zime, ted ne, ted se radej natahne na zemi na dlazbu 8) .

Dik za pochvalu. S Tropheusy a Leleupi dohromady jsme nikdy nemeli nejmensi problem. Jsou spolu od malicka. Dokonce jsme ted na jare pokusne zkusili dat 15 Leleupi do akvaria k Cyprichromisum a jsou tam porad. Zatim zadny problemy.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Další

Zpět na Akva Tropheus & Petrochromis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron