Nemoci CICHLIDY RODU T R O P H E U S - (dotazy k clanku)

Diskuze pouze o rybách rodu Tropheus & Petrochromis!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod A+I » 29 led 2010, 10:29

To Radim - jeste se vracim k tomu clanku od Jindricha Novaka. To, co mne nebylo jasny, jsem zkopirovala z puvodni verze na Pietrovem webu na prvni stranu tohoto vlakna a chtela to prodiskutovat. Vzhledem k tomu, ze o Tropheusech taky neco vim a ze nazory na clanek se ruzni (Ty pises, ze v nem neshledavas nic zastaraleho a Moliro s Pietrem naopak) mi to nedalo a hledala jsem na webu, jestli treba nenajdu nejaky novejsi clanek od Jindricha Novaka. Jediny, co jsem vsak nasla bylo, ze je autor nebo spoluautor akvarijnich knih. Kontakt na neho jsem nenasla, ale nasla jsem kontakt na Miroslava Krauta a chtela se ho zeptat, jestli ten clanek zna a jak to vlastne je. Napsala jsem mu vcera e-mail a dnes mi prisla odpoved:

"Článek znám a k Vašim připomínkám na akvamalawi můžu jen dodat, že se s nimi plně ztotožňuji - můžete to tam klidně i napsat, že máme stejný názor. Jsou tam samozřejmě (v tom článku) absolutní nesmysly, poplatné době vzniku - ten normální chov jen duboisi a rubana, ........ten proklamovaný skoro nemožný chov dovezených nebo koupených ryb (!!!???), .......vysoká choulostivost např. T. brichardi - to je naopak - množí se to jak myši - ta choulostivost je v jejich rvavosti a v problematickém sociálu....... atd.
Jindra Novák je můj kamarád, a moc si jeho přátelství vážím. Byl to svého času šéfredaktor časopisu Akvárium-terárium, posléze časopisu Akvaterafórum, kam jsem také přispíval. Je to odborně vzdělaný biolog (RNDr) s velkými znalostmi. Ohledně tropheusů jsou podle mého názoru jeho znalosti dnes již spíš teoretické - i když i on ty ryby před lety choval a má je velmi rád - přiznám se mám rozdílné zkušenosti než on a zejména jeho experimenty s jejich krmením (těstoviny, ovoce, banány, rýže, brambory a podobně) - to mi rozhodně nesedí a v tom jsme si nerozuměli. Naopak jsme si vždy velmi rozuměli v "řízené" přerybněnosti u trophíků, výměně vody atd. Jindry si nesmírně vážím, jako opravdového odborníka na ryby všeobecně. Má skutečně obrovské teoretické znalosti o rybách, strčil by s nimi do kapsy nás všechny, tři weby a ještě by mu zbylo, ale tropheusy choval před lety a je to už trošku někde jinde, alespoň podle mého názoru. Když jsem mu dával před cca 4 lety článek o trophících do jeho časopisu (kostra toho článku je víceméně v mé knížce) byl z něho, pokud to mohu posoudit, nadšený a pouze se mne dotazoval, zda tam může připojit svou mapku s fotkami a svou představou o taxonomii, proti čemuž jsem pochopitelně nebyl. Dodnes si pamatuji jeho větu „ Proč bych tam nemohl dát svoji taxonomii, jsem v tom oboru vzdělaný a popravdě třeba Konings je proti mně jen poučený akvarista“ To se mi fakt líbilo a měl vlastně pravdu. V samotném mém článku při korekci nezměnil ani slovo - a mohl si to dovolit se ozvat - jsme opravdu dobří kamarádi. Nakonec mne ještě přesvědčil k dalšímu samostatnému článku o T. duboisi o kterém jsem mu původně namítal, co bych tam nového psal, když ten druh každý 20 let zná“.

***
Cele toto vlakno vzniklo hlavne kvuli nemocnym a umirajicim Tropheusum dvou uzivatelu ve stejnem case, kde na foru jedni jim radili zacit ihned lecbu a druzi od zahajeni lecby stale odrazovali, dokonce tam padla i rada jednoho chovatele, ze lecba antibiotiky je velice razantni a ze by to neresil a casem dokoupil hejnko mladych na doplneni poctu. Pietro tam uvedl odkaz na clanek J. Novaka umisteny na svem webu.
Toto vlakno o nemocech Tropheusu bylo puvodne zalozeno k prodiskutovani, ale zamotalo se to a misto diskuse prisla neopodstatnena kritika.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod martin_parizek » 03 pro 2010, 13:26

K nekterym info z vyse zmineneho clanku, zvlaste o tom dlouhodobem chovu-ja to vidim docela aktualni, i po tech letech.
nebo snad znate nejake priklady uspesne se mnozicich Fx populaci napr Tr.m. Kasanga, Kasakalawe, lufubu,..... Tr.red Chimba, moliro, Ilangi, ndole...., vo brichardi uz vubec nemluvim...
I s "obyc" Kirizama ci Ikolama je problem.
On v zasade neni problem si nakoupit divoke ryby a rozmozit je, to se netyka jen Tropheusu, ale udelat stabilne se mnozici akvarijni populaci uz problem je.
To ze se v akvariich pravidelne dlouhodobe rozmnozuje jen Tr. duboisi a Tr.black Bemba (Rubana) je proste stale platna informace.
martin_parizek
uživatel webu
 
Příspěvky: 8
Registrován: 03 pro 2010, 12:56
Bydliště: Praha

Předchozí

Zpět na Akva Tropheus & Petrochromis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník