Nemoci CICHLIDY RODU T R O P H E U S - (dotazy k clanku)

Diskuze pouze o rybách rodu Tropheus & Petrochromis!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Nemoci CICHLIDY RODU T R O P H E U S - (dotazy k clanku)

Příspěvekod A+I » 25 led 2010, 06:11

Ahoj Pietro,
daval jsi sem odkaz na clanek umisteny na Tve web site a ja psala, ze to na me pusobi zmatene. Priznavam se, ze jsem napsala tohle:
A+I píše:Ten clanek na me pusobi zmatene, je stary 17 let, z doby, kdy se o Tropheusech vedelo teprve pramalo a doporucovalo se je krmit hovezim srdcem apod. Pietro, mel by sis ten clanek taky precist, jsou tam vazne zmatky... A nebo ja uz neumim chapat cesky.
PIETRO píše:Ali řekni mi prosím, čemu nerozumíš???? Já neshledal nesrovnalosti??
Jinak bych to určitě nezveřejnil na svém webu.

Tady je odkaz na ten clanek http://viktoria-jezero.cz/index.php/cla ... e-u-s.html a ja bych prosila nejenom Tebe, ale i ostatni, kteri maji k tomu co rict, o objasneni nekterych veci. Zkusim sem nejak dat dohromady nektere uryvky z toho clanku a trochu to rozebrat, abys vedel co myslim tim, ze ten clanek na me pusobi zmatene. Hlavne to, prosimte, neber jako rypani, ale ja bych v tom rada mela jasno, kdyz uz jsi sem dal na nej odkaz. Mozna tomu vsichni ostatni rozumi, ale ja tedy necemu ne: :)

1. Bez vetších problému a po více generací se darí chovat a odchovávat pouze T. duboisi a T. morii f. Rubana.
Plati to i dnes po 17 letech od napsani tohoto clanku?

2. Choroby jsou hlavním kamenem úrazu v chovech cichlid rodu Tropheus. Nejúcinnejší prevencí, krome dodržování výše uvedených pravidel, se jeví založení chovu z vlastních ryb. Jedinci koupení nebo jinak získaní pri patricné péci vyrostou a rozmnožují se, choroby a ztráty však budou vždy takovou obsádku ohrožovat. Jejich potomstvo je však již vetšinou dobre adaptované na dané podmínky a méne náchylné k onemocnením.
Znamena to, ze puvodni hejno, at uz odchytove nebo nejakym zpusobem ziskane ryby, se nedoporucuji pouzivat k chovu? K chovu by meli byt az jejich mladi? Jak to provadet?

3. Prevence je nejduležitejším aspektem v chovech. Vycházet musíme z podmínek jezera, jmenovite
- alkalická voda. Výrazne omezuje rozvoj bakterií a plísní, které jsou hlavním zdrojem zdravotních problému v chovech cichlid rodu Tropheus,
- hygiena prostredí, zejména minimum organických a anorganických dusíkatých látek a choroboplodných zárodku (viz oddíl o filtraci),
- skladba potravy,
- sociální vztahy. Nebezpecný je zejména déletrvající stres,
- relativne vysoká teplota a osmotický tlak. Osvedcilo se obcasné zvýšení teploty na 30 °C a pridání asi 1 kg soli na 300 l vody.

Nerozumim tomu poslednimu - (...vychazet z podminek jezera) copak v jezere je vysoka teplota a vysoky osmoticky tlak?? Kde by se tam vzal? Co znamena OBCASNE zvyseni teploty na 30'C s pridanim 1 kg soli na kazdych 300 litru vody? Obcasne = jak caste a na jak dlouho? Na co se to osvedcilo? Podle mnoha nazoru je nejlepsi do zivota Tropheusu v akvariu co nejmene zasahovat a to vcetne do parametru slozeni vody. Nemyslim, ze by bylo dobre, aby meli kolisavou teplotu - z 26'C ji obcas zvednout na 30'C a navic jim to poradne osolit. Takove mnozstvi soli nahle zmeni chemismus vody a to by mohlo Tropheusum privodit stres. Proc mam trenovat Tropheusy na obcasne vysoke davky soli a nebezpeci vysokeho osmotickeho tlaku, ktery devastuje jejich organismus?

4. Je jen málo jedincu, kterí nikdy neonemocní. Odolnost klesá v rade T. duboisi - T. moorii moorii - T. moorii kasabae - T. brichardí - T. polli.
Bez vetších starostí fungují snad jen chovy a odchovy u T. duboisi a T. moorii f. Rubana (nebo Bemba).

Jestli to dobre chapu, tak si ta dve tvrzeni odporuji.

5. Hlavním problémem v terapii je vcas chorobu rozpoznat a nasadit patricný preparát. Vcas znamená do nekolika minut, nejpozdeji hodin. Je mnoho prípadu, kdy ryby byly vecer zdravé a ráno žilo jen nekolik jedincu v žalostném stavu. Zejména citlivost na bakteriální infekce je vysoká.
S tim souhlasim i ja a proto jsem nerozumela tomu, kdyz Bednovi umirali Tropheusi (podle mne kombinace strevnich parazitu a bakterialni nakazy) a nekteri jste mu tady radili, aby nechal ryby nejdriv laboratorne vysetrit = OBROVSKE ZDRZENI a s lecenim cekal podle toho, az jak se to bude vsechno dal vyvijet. Vetsinou se stejne pouzije na strevni parazity metronidazole a na bakterie nejake sirokospektralni antibiotikum a nebo u vas dostupny lek s nazvem Bactopur Direct, coz je vlastne nifurpirinol (taktez sirokospektralni antibiotikum).

6. Príznaky hexamitosy lze potlacit dávkami 250 až 500 mg entizolu (metronidazol) na 50 l vody v kombinaci s 250 mg tetracyclinu na 10 l vody.
Lécbu je nejlepší provádet vždy na celé obsádce.

Toto je, podle me, dobra kombinace (prestoze casto zbytecna). Dokonce Ad Konings doporucuje kombinaci metronidazole a nifurpirinol pri rychle se siricim "bloatu" u Tropheusu, protoze napadeni strevnimi parazity byva casto doprovazeno i bakterialni infekci. Myslim vsak, ze pokud nejsou patrne priznaky nejake bakterialni infekce, melo by stacit zahajit lecbu jen s metronidazolem a ryby dobre pozorovat.
Nekde ovsem ctu leky nekombinovat, nekde zas, ze se mohou kombinovat. Nekde dokonce, ze se kombinovat maji, protoze se casto nevi, co se vlastne leci a je vetsi pravdepodobnost, ze nektery lek z nich zabere. :?
Existuje, prosimte, nejaka tabulka, ktere bezne dostupne leky nebo lecebne slozky by se mohly kombinovat?


Dekuji predem za pomoc s vysvetlenim a preji hezky tyden!
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod sarka.x » 25 led 2010, 18:07

Ahoj Álo, musím s Tebou souhlasit, Tvé poznámky nejsou vůbec mimo ...... :)
sarka.x
častý přispívatel
 
Příspěvky: 543
Obrázky: 4
Registrován: 29 pro 2008, 14:25
Bydliště: Praha
Kolik let děláte akvaristiku?: 7

Příspěvekod Moliro » 25 led 2010, 18:16

Ten článek znám a je samozřejmě po tolika letech už překonaný.
Uživatelský avatar
Moliro
častý přispívatel
 
Příspěvky: 346
Obrázky: 24
Registrován: 13 lis 2005, 12:25
Bydliště: Most
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod PIETRO » 25 led 2010, 21:27

:( Už jsem to opravil, do aktuální podoby. Raději budu publikovat svá bádání.Opravdu text není již aktuální a také jsem to pozorně přečetl a zjistil, že tam jsou hrubé nedostatky.Tak se vám tímto omlouvám. :cry: :o
Alo- tvá citace: Konings doporucuje kombinaci metronidazole a nifurpirinol při rychle se širicím "bloatu" u Tropheusu, protože napadeni střevními parazity bývá často doprovázeno i bakteriální infekci. Myslím však, že pokud nejsou patrné příznaky nějaké bakteriální infekce, melo, by stačit zahájit léčbu jen s metronidazolem a ryby dobře pozorovat.
Tato kombinace nemocí je tak málo pravděpodobná??? Léčba je popsána dobře. Konings má milné hypotézy a nesouhlasím s jeho názory. Bloat mi tu netahej je to taková slovní klička ničeho.
Ještě k tvému dotazu ohledně kombinace léčiv. Byla vydaná kniha Veterinární přípravky v chovu ryb - medikována krmiva / Jitka Kolářová (1998).Vodňany : Výzkumný ústav rybářský a hydrobiologický.
Uživatelský avatar
PIETRO
častý přispívatel
 
Příspěvky: 347
Obrázky: 0
Registrován: 14 bře 2008, 13:12
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Moliro » 25 led 2010, 22:40

Řekl bych, že kombinace prvoci - bakterie bude spíš běžná. Napadení prvoky bude nejspíš primární a bakterie prostě jen využijou oslabení ryby a přidají se. Klasická oportunní infekce.
Uživatelský avatar
Moliro
častý přispívatel
 
Příspěvky: 346
Obrázky: 24
Registrován: 13 lis 2005, 12:25
Bydliště: Most
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod A+I » 26 led 2010, 13:03

Aaaach Pietro, Tys to tak vyspravil, ze kus clanku je ted tak zkomoleny, ze kdo nevi jak to bylo puvodne napsany, nemuze to snad ani pochopit. Davej pozor na tvorbu vet - na psani velkych pismen na zacatku vet a na ukonceni vet teckou a ne carkou. Jinak to ztraci smysl a ja, necist to poradne pred tim, tak nevim, co chces vlastne rict.

Tady to chce jen male upravy - lepsi to bylo s temi pomlckami na zacatku jako to bylo pred tim. Bylo to absolutne prehledne.
Prevence je nejdůležitějším aspektem v chovech. Vycházet musíme z podmínek jezera.
Alkalická voda. Výrazně omezuje rozvoj bakterií a plísní, které jsou hlavním zdrojem zdravotních problémů v chovech cichlid rodu Tropheus,
Hygiena prostředí, zejména minimum organických a anorganických dusíkatých látek a choroboplodných zárodků.
skladba potravy,sociální vztahy. Nebezpečný je zejména déletrvající stres, relativně vysoká teplota a osmotický tlak.


Ale tady uz to ztraci smysl, neni poznat co se k cemu vztahuje:
Prvním příznakem choroby (nebo také změny prostředí k horšímu) je nezájem o potravu. Zdravé ryby ve vyhovujícím prostředí mají neustále velkou chuť k jídlu. Příznaky nechutenství můžeme rozdělit do tří skupin:
postihují jen jednoho nebo několik jedinců, dále se nešíří. Postižené ryby jsou většinou z dolní části sociálního žebříčku. Mají tmavé zbarvení, vyboulené nebo zapadlé oči a hubnou. Příznaky trvají několik dnů, ale i týdnů a stále se zhoršují. Postižení jedinci stále více trpí útoky ostatních ryb, objevují se u nich roztřepené ploutve a rány na těle. Vyšetření ukázala vesměs na tuberkulózu;
- postihují zprvu jednoho nebo několik jedinců, během hodin až dnů se rozšiřují na ostatní ryby. Mezitím první ryby začínají trpět vodnatelností, roztřepením ploutví, zákaly a olupováním kůže, vyboulením očí, vředy, zježením šupin nebo kombinací uvedených příznaků a hynou. Rozbory poukazují v těchto případech vesměs na rozvoj bakterií;
Postihují prakticky všechny ryby v nádrži naráz nebo během několika minut až desítek minut. V tomto případě se může (ale také nemusí) jednat o změnu prostředí, např. o snížení pH po výměně vody nebo překrmení, o zvýšení obsahu amoniaku v alkalickém prostředí po překrmení, o zvýšený obsah dusíkatých látek při nevhodném režimu výměny vody a filtrace. Taková situace znamená nebezpečí, i když původ zjistíme a odstraníme. Ryby mohou hynout na následky otravy, šokem nebo v důsledku následného napadení bakteriální infekcí. Setkal jsem se s bakteriální infekcí, která zahubila všechny ryby v nádrži do 12 hodin, přitom vnější příznaky byly stejné jako při otravě amoniakem (viz níže).

Jestli porad nevis co myslim, tak:
ocisluj ty 3 skupiny priznaku nechutenstvi, protoze pak to vypada, jako kdyby za slovem "tuberkulozu" se psalo dal o tuberkuloze a za slovy "rozvoj bakterii" to pokracovalo dal. Ale pritom uz zacina dalsi skupina.

A tohle, kdybych nevedela jak to bylo pred tim, tak jsem uz uplnej matej:
Další změny pozorovatelné na rybách jsou - bílé, nitkovité výkaly, kývavé pohyby a prohýbání těla do stran. Pohyby napovídají, že ryby bolí břišní partie. V těchto případech byla zjištěna hexamitoza a napadení bakteriemi,
střelovité pohyby, křečovité dýchání. Tyto příznaky mohou signalizovat jak bakteriální infekci, tak i změnu prostředí (zvýšení koncentrace amoniaku),
ztížené dýchání, ryby visí u hladiny. Opět se může jednat o bakteriální infekci nebo o zvýšení obsahu dusíkatých látek (dusitanů), nebo o nedostatek kyslíku

Zkus to nejak zretelneji rozdelit, treba za a), b) a c).

Chce to jen poupravit, aby to bylo prehledny a tim to davalo smysl a bylo tomu rozumet. Kdybys chtel, tak Ti s tim nejak pomuzu.

A jak je to teda s tim uplne poslednim odstavcem? To porad plati? Rozumim tomu, ze k vlastnimu chovu Tropheusu nemame pouzivat zadne odchytove a jinak ziskane ryby, ale az jejich mladata, ktera se u nas narodi.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod AkvaCit » 26 led 2010, 13:07

Tohle už není normální :roll:
AkvaCit
uživatel webu
 
Příspěvky: 17
Registrován: 25 zář 2007, 14:56

Příspěvekod Ondra » 26 led 2010, 14:13

A+I.... nevidím ta to m žádný problém...já tam rouzmím všemu. Nejde tady přece o formu, ale o obsah. Bylo dobé na zastaralou formu upozornit, ale tohle mě příjde už moc... Buťme rádi, že to Pietro napsal alespoň takhle...
Uživatelský avatar
Ondra
častý přispívatel
 
Příspěvky: 378
Obrázky: 6
Registrován: 02 črc 2007, 17:17
Bydliště: Lelekovice

Příspěvekod A+I » 26 led 2010, 15:06

Ondra píše:A+I.. Buťme rádi, že to Pietro napsal alespoň takhle...
Ty to rikas, jako kdyby Pietro na vic nemel :D .

Ale ten clanek nenapsal Pietro, ale napsal ho Jindrich Novak. A forma byla pred tim nez to Pietro poupravil dobra, ale tou upravou se stal obsah mene srozumitelny a pod clankem je stale podepsany Jindrich Novak ... no co, takze je to vlastne na neho... :?
Co vam rika treba tahle veta? Pohyby napovídají, že ryby bolí břišní partie. V těchto případech byla zjištěna hexamitoza a napadení bakteriemi, střelovité pohyby, křečovité dýchání.
A nebo tato veta? Tyto příznaky mohou signalizovat jak bakteriální infekci, tak i změnu prostředí (zvýšení koncentrace amoniaku), ztížené dýchání, ryby visí u hladiny.

AkvaCit a Ondra - mne je celkem jedno jak to ma Pietro na jeho web site podany, je to ostatne jeho vizitka, ne moje. Chtela jsem mu s tim pomoct, aby to davalo smysl. Pokud tomu rozumite, je to OK. Ale na to, ze ten clanek Pietro presentuje na internetu a dava na nej odkazy, mel by mit jistou uroven.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod AkvaCit » 26 led 2010, 15:19

Tohle už není normální.
AkvaCit
uživatel webu
 
Příspěvky: 17
Registrován: 25 zář 2007, 14:56

Další

Zpět na Akva Tropheus & Petrochromis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron