Ako dohadzova? Tropheusov

Diskuze pouze o rybách rodu Tropheus & Petrochromis!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Ako dohadzova? Tropheusov

Příspěvekod Bob » 16 zář 2005, 09:57

Chcel by som sa s Vami poradit. O dohadzovani Tropheusov som uz toho cital dost, ale este som to nikdy nepraktizoval. V 650l akva mam 25 ks
T. Ikola, ktore maju cca jeden rok a velkost 10cm. Chcem si k nim dokupit este jeden druh a to 15ks.T. moorii, Mpulungu, Kasakalawe a tie maju aktualnu velkost 3-3,5cm. S chovatelom (Fuljer) od ktoreho ryby kupujem som o tom rozpraval a vravel mi aby som bol s dohadzovanim opatrny. V akva som mal docasne N.Leleupi, ktore sa mi aj vytreli. Uz som to tu aj spominal, ze moje Ikoly si mlade Leleupi (velkosti ani jedneho cm) ani len nevsimnu. Dalsia moznost je ta, ze mam volne dve akvaria (100 a 160l) kde som mal tercovce. Teraz su bez ryb, ale filtre bezia nonstop, takze su zabehnute. Ryby by som dochoval do 5cm a potom ich dal do 650ky. Co som si nie celkom isty je to, ze v akvariu boli povodne tercovce, ci to nebude robit problem co sa tyka bakterii vo filtroch. Mohol by som este vodu "prehnat" cez UVC lampu, ale najradsej by som ich dal rovmo ku Ikolam. Prosim poradte. Dost mi to suri. Ryby budem mat doma mozno uz dnes vecer, alebo najneskor v pondelok.
Dakujem.
Uživatelský avatar
Bob
častý přispívatel
 
Příspěvky: 275
Obrázky: 103
Registrován: 08 črc 2005, 11:10
Bydliště: Michalovce, SR

Příspěvekod Lgaspo » 16 zář 2005, 10:05

Nie som odbornik na Tropheusy ale drzal by som sa rady Fuljera a bol by som opatrny.
Asi by som pouzil tie druhe dve akva a ryby pridal az ked trochu odrastu.
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod canart » 16 zář 2005, 10:19

Naozaj treba byt opatrny, ale druha moznost, ktoru si napisal, je podla mna este horsia. Podla mojich skusenosti je pridavanie mladych ryb vo velkosti okolo 3 cm k vacsim bez problemov. Ked Mpulungy dorastu, zacnu si tvorit v hufe hierarchiu a to by nemuselo robit dobrotu po pridani k inym rybam.
Nestresuj ryby 2x. Normalne ich pri vsetkych zasadach pridavania Tropheusov pridaj k Ikolam (zhasnute svetlo cely den, vybratie dekoracie alebo poprehadzovanie, nakrmenie hned po pridani novych ryb). Ja by som sa toho nebal. Ale Tropheusy su nevyspytatelne. Momentalne mam pocit, ze chovat Tropheusy je lahsie ako gubky, co som pred 10 rokmi nemal :)

Tak nech sa Ti dari, Imrove Mpulungy su nadherne. Ides si pre ne? Vsimni si odchytove, napr. Ndole. Parada!
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod Mauve » 16 zář 2005, 10:30

Tuto kombinaci má Radim, Ikoly jsou podle něho víc divoké, než T. moorii Mpulungu (Kasakalawe). (Mimochodem - jsou překrásné :wink: )

Podle mně to určitě neproběhne klidně, ale máš v akvárku dost místa, takže já osobně bych to udělal. Určitě vyčkej na canarta a Radima, co ti na to napíší, ale já bych je tam dal :wink:

PS: aha, tak Robert už přispěl, chvíli mi trvalo, než jsem příspěvek napsal :wink:
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Bob » 16 zář 2005, 10:59

Dakujem dakujem dakuje. Teraz som uz kludnejsi :D Zvolim tu prvu moznost, ta druha sa mi tiez nepozdavala. Urobim vsetko tak ako sa to odporuca a verim, ze to prebehne bez problemov. Leleupi a Julido su uz prec, takze tam budu iba Tropheusy same. Ked Mpulunga vyrastu a spozorujem nejake nezhody tak im urobim samostatne akva. Povodne som chcel Kasanga Red Rainbow, ale tie som nezohnal. Fuljer ich sice ma, ale mnozit sa im moc nechce :( Raz, ked vyrastiem tak si ich urcite zadovazim :D :D :D
canart píše:Tak nech sa Ti dari, Imrove Mpulungy su nadherne. Ides si pre ne? Vsimni si odchytove, napr. Ndole. Parada!

Bohuzil, nejdem si pre ne osobne :( . Svokror je v Plzni tak mi ich cestou spat zoberie.
Uživatelský avatar
Bob
častý přispívatel
 
Příspěvky: 275
Obrázky: 103
Registrován: 08 črc 2005, 11:10
Bydliště: Michalovce, SR

Příspěvekod Radim Zídek » 16 zář 2005, 21:45

ahoj Bobe,
Ikoly, které máš již kolem 10cm jsou poměrně slušně veliké a to je pro přidání nových jedinců jenom dobře. Pokud budeš nové Tropheusy přidávat v takové velikosti jak uvádíš nevidím v tom naprosto žádný problém. Ikoly nově přidané ryby nebudou považovat v této velikosti za konkurenci a krom běžného seznamování se je nechají na pokoji. Neublíží jim. Jak píše Canart, po vypuštění nech ten den zhasnuto a rybky pozoruj, počítej, že pár dní budou z nového prostředí trochu vykulené, což je běžné. Jisté riziko tam samozřejmě určitě je, ale nebál bych se to udělat. Vlastní zkušenosti s takovým to přidáním již mám a byla úspěšná.
Uživatelský avatar
Radim Zídek
moderátor
moderátor
 
Příspěvky: 1068
Obrázky: 249
Registrován: 19 bře 2005, 19:11
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Rostratus » 23 zář 2005, 21:03

...viem, že sa ešte len pripravuje článok o rybách Tropheus, ale predsa by som sa chcel teraz opýtat, ktoré ryby rodu Tropheus sú nevhodné spolu dať, nakoľko by sa mohli skríži?. Napr. čo tak dať spolu T.Dubois a T.sp.Bemba. Nemôže sa stať pri tejto kombinácii, že sa skrížia ?
Uživatelský avatar
Rostratus
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 627
Obrázky: 80
Registrován: 07 dub 2005, 22:27
Bydliště: Dubnica nad Váhom

Příspěvekod Radim Zídek » 23 zář 2005, 21:21

T.Duboisi a T.sp.Bemba se ti křížit nebudou, jsou to geneticky odlišně postavené ryby. Jinak všechny formy T. moorii jsou schopní se mezi sebou křížit a až na vyjímky to tak je. T moorii je schopen se skřížit i s T. brichardi. T. annectens se s jinými druhy a formami vesměs nekříží.
Uživatelský avatar
Radim Zídek
moderátor
moderátor
 
Příspěvky: 1068
Obrázky: 249
Registrován: 19 bře 2005, 19:11
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Rostratus » 24 zář 2005, 12:08

Díky Radim za info. Už mám lepší prehľad. :D
Uživatelský avatar
Rostratus
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 627
Obrázky: 80
Registrován: 07 dub 2005, 22:27
Bydliště: Dubnica nad Váhom

Příspěvekod Bob » 18 říj 2005, 11:51

Takze ryby su uz doma. Mali to byt Mpulungu, ale povodne som planoval, ze dokupim bud Kasanga, alebo Ilangi. Tie som vsak nemohol zohnat tak som si vybral Mpulungu, ktore sa mi tiez velmi pacia. Uz uz som mal zobrat tie Mpulunga, ale nakoniec sa Imro vyjadril, ze budu aj Ilangi, ale treba pockat. Cakal som a 16ks Ilang uz "brazdi" moje vody :D . Ryby som domov doniesol tuto sobotu o druhej rano. 650ku som pripravil na prijatie novych najomnikov, ale ked som doma rozbalil prepravku, neodvazil som sa tam ryby vypustit. Ich aktualna velkost bola od 2 do slabych 3 cm. Aj ked by ryby prezili v 650ke, kde mam 25ks 10cm. Ikol museli by sa schovavat a tym padom by mali obmedzeny pristup k potrave. Ryby som nakoniec dal do 100ky, kde som uz mal styri trojtyzdnove Ikoly (moj prvy odchov). Vodu som premeral a pre istotu som na dva dni zapol UVC lampu. Najviac som sa obaval stresu z transportu a adaptacie ryb na nove prostredi, pretoze takto som pred rokom prisiel o tri Iloly a tri som len tak tak vyliecil. Nastastie sa nic taketo nestalo. Ryby su cule, zdrave a vecne hladne :) . V 100ke ich mozem lepsie "vykrmit" a ked trocha podrastu pojdu do 650ky.


[align=center] Obrázek[/align]
Uživatelský avatar
Bob
častý přispívatel
 
Příspěvky: 275
Obrázky: 103
Registrován: 08 črc 2005, 11:10
Bydliště: Michalovce, SR

Další

Zpět na Akva Tropheus & Petrochromis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků