Tr. Bulu point a Tr. Ikola

Diskuze pouze o rybách rodu Tropheus & Petrochromis!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Tr. Bulu point a Tr. Ikola

Příspěvekod ikola » 26 črc 2011, 16:41

Ahojte, asi pred 2 rokmi som kúpil 27 ks Tr. Ikola. Asi po roku som spozroval, ž e z toho hejna Ikola sa mi jeden kus javí trochu ináč farebne a to do červena. Až neskôr vysvitlo, že sa jedná o 1 ks Tr. Bulu Point. Zrejme chovateľ mi nechtiac pribalil tohto jedinca. čo s tým mám robiť. Je to samica, ktorá už sa asi dvakráť vytrela, no mladé som nechal v akva, lebo som kdesi na nete čítal, že kríženci tíchto dvoch foriem, by sa nemali " dostávať na trh". Vysvetlite mi prečo, čo z toho vyrastie nejaké monštrá alebo čo? Či z napr. 8 ikier bude 4 Ikola a 4 Bulu point? Hm. Ak s tým má niekto nejaké skúsenosti tak napíšte k tomu niečo prosím. Je mi ľúto tu samičku Bulu point vyhodiť. :cry:
ikola
uživatel webu
 
Příspěvky: 8
Registrován: 25 led 2010, 19:30

Příspěvekod Troph3us » 26 črc 2011, 17:05

Kup si dalsi akva a do nej 29 Bulupointu :o
Rozhodne bych tam tu samici nenechal, to je proste blby co.
Uživatelský avatar
Troph3us
častý přispívatel
 
Příspěvky: 302
Obrázky: 29
Registrován: 27 zář 2008, 10:02
Bydliště: Děčín
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod mcgogo » 27 črc 2011, 08:36

Dej ji někomu kdo má bulupointy. Mám to stejně mezi moje se mi přimíchala jedna bemba, naštěstí jsou to zatím prckové a ještě druhy, které se mezi sebou nekříží. Až trochu vyroste tak ji taky někomu zkusím udat.
Uživatelský avatar
mcgogo
častý přispívatel
 
Příspěvky: 229
Registrován: 05 bře 2010, 08:51
Bydliště: Most

Příspěvekod memeo » 27 črc 2011, 10:28

mcgogo píše:Dej ji někomu kdo má bulupointy. Mám to stejně mezi moje se mi přimíchala jedna bemba, naštěstí jsou to zatím prckové a ještě druhy, které se mezi sebou nekříží. Až trochu vyroste tak ji taky někomu zkusím udat.


Jestli máš Bembu mezi Ikolama,tak jí dej opravdu pryč,protože tyto druhy se kříží !!!
Doporučuji jí dám pryč ve velikosti cca 4 cm....to už se může bez problémů přidat do hejna mezi dospělé.
Uživatelský avatar
memeo
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1288
Obrázky: 50
Registrován: 13 lis 2005, 21:38
Bydliště: Uhlířské Janovice,okr.Kutná Hora

Příspěvekod mcgogo » 27 črc 2011, 10:39

Nemám ji mezi Ikolama, mám tam duboisy a nundo head. Jen jsem chtěl napsat že mám podobnou situaci s jednou rybou navíc jako tazatel.
Uživatelský avatar
mcgogo
častý přispívatel
 
Příspěvky: 229
Registrován: 05 bře 2010, 08:51
Bydliště: Most

Příspěvekod Ondra » 27 črc 2011, 10:57

mcgogo píše:Nemám ji mezi Ikolama, mám tam duboisy a nundo head. Jen jsem chtěl napsat že mám podobnou situaci s jednou rybou navíc jako tazatel.

Na youtube kolije i video, kde se tře duboisy s bembou. Pokud samice nemá jinou možnost, tak se zkříží.
Uživatelský avatar
Ondra
častý přispívatel
 
Příspěvky: 378
Obrázky: 6
Registrován: 02 črc 2007, 17:17
Bydliště: Lelekovice

Příspěvekod memeo » 27 črc 2011, 11:19

Ondra píše:
mcgogo píše:Nemám ji mezi Ikolama, mám tam duboisy a nundo head. Jen jsem chtěl napsat že mám podobnou situaci s jednou rybou navíc jako tazatel.

Na youtube kolije i video, kde se tře duboisy s bembou. Pokud samice nemá jinou možnost, tak se zkříží.




.........a to samé,když je sám samec. :o
Uživatelský avatar
memeo
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1288
Obrázky: 50
Registrován: 13 lis 2005, 21:38
Bydliště: Uhlířské Janovice,okr.Kutná Hora

Příspěvekod ikola » 27 črc 2011, 12:19

OK, ale čo z toho vznikne ak sa skríži Ikola s Bulu Point? A prečo by sa nemali krížiť? Zatiaľ tú samičku nemám komu dať...
ikola
uživatel webu
 
Příspěvky: 8
Registrován: 25 led 2010, 19:30

Příspěvekod mcgogo » 27 črc 2011, 13:16

Myslím že ve velikosti cca 3cm se mi určitě nezkříží a jak jsem psal hodlám ji dát pryč. Jinak se všude píše, že duboisy se nekříží s ničím jiným. Takže docela koukám, že tu píšete opak, ale pokud jste to už viděli tak je to zřejmě pravda. Podle mne ale pokud bude mít dostatečné množství od svého druhu tak se na bembu vybodne. No každopádně to nebudu pokoušet a mám v plánu ji dát pryč, už jenom z toho důvodu, že by v tom akva vypadala jak pěst na oko. Takže pokud má někdo v okolí mostu menší bemby a ujme se jí, rád mu ji přenechám. :D

Pro Ikola: Křížit by se neměli z důvodu toho, že se przní druh a za chvilku by nám v akváriích plavaly různé obludky. Asi jsem to nenapsal moc odborně, ale myslím že výstižně.
Uživatelský avatar
mcgogo
častý přispívatel
 
Příspěvky: 229
Registrován: 05 bře 2010, 08:51
Bydliště: Most

Příspěvekod Ondra » 27 črc 2011, 14:06

mcgogo píše:Myslím že ve velikosti cca 3cm se mi určitě nezkříží a jak jsem psal hodlám ji dát pryč. Jinak se všude píše, že duboisy se nekříží s ničím jiným. Takže docela koukám, že tu píšete opak, ale pokud jste to už viděli tak je to zřejmě pravda. Podle mne ale pokud bude mít dostatečné množství od svého druhu tak se na bembu vybodne. No každopádně to nebudu pokoušet a mám v plánu ji dát pryč, už jenom z toho důvodu, že by v tom akva vypadala jak pěst na oko. Takže pokud má někdo v okolí mostu menší bemby a ujme se jí, rád mu ji přenechám. :D

Pro Ikola: Křížit by se neměli z důvodu toho, že se przní druh a za chvilku by nám v akváriích plavaly různé obludky. Asi jsem to nenapsal moc odborně, ale myslím že výstižně.


Na to co vznikne když zkřížíš ikolu a bulupointa není jednoduché odpovědět. Jednou se mě nedopatřením zkřížila Kiriza gold s Bembou Mutant (samice byla kiriza) a z 10 mláďat byly 3 kirizy obyčejné (byly to samice), 4 samečci obyčejných bemb a 3 mladé, které měly zanky jam matky, tak otce. Nechal jsem je vyrůst do cca 4 cm a pak jsem je zkrmil. Byl to jen pokus. Jelikož jsou to dost podobné formy (původní přírodní) a ještě ktomu je každá z těchto forem vyšlechtěná z přírodní formy, tak to není moc objektivní. Bulupoint není Tropheus sp.black, ale je nejspíš samostatný druh (forma??, no ona i Ikola dle P.Schupkeho není black...)

Cílení křížení a selekce (viz kiriza gold, Bishop) je netné nechat odborníkům a musí se k tomu přistupovat zodpovědně, rasa musí být stabilní (udrží si barvu rodičovské generace minimálně po několik dalších generací) a všechy ryby jsou barevně stejné.

No tak když zmiňuji toho P.Schupkeho, tak jsem Aqualog otevřel a našel jsem tam obrázek křížence Ikoly a Bulupointa. Znaky má jak ikoly, tak bulupointa, jen pruh je rozdělený a má nádech červené... To jen tak pro zajímavost (už ten začátek nebudu přepisovat)
Uživatelský avatar
Ondra
častý přispívatel
 
Příspěvky: 378
Obrázky: 6
Registrován: 02 črc 2007, 17:17
Bydliště: Lelekovice

Další

Zpět na Akva Tropheus & Petrochromis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron