Mini-Tanganika pre "šnekáče"

Diskuze pouze o rodech Lamprologus, Neolamprologus a Altolamprologus!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Mini-Tanganika pre "šnekáče"

Příspěvekod Aldebaran » 23 lis 2009, 13:59

Zdravím,
planujem zriadiť malé tanganické akvárko (80x35x40-45 cm, objem okolo 110-120l) a chcem sa spýtať, aká osádka rýb a v akom počte by si tam mohla nažívať. Už som sa pýtal niekoľkých ľudí, aj na iných portáloch, a moja predstava, zohľadňujúc aj ich názory je zhruba takáto:

8-10 ks šnekáčov, doplnené o jeden pár Altolamprologus calvus na redukciu poteru (vraj je to užitočné a vhodné). Možno nejaký ancistrus ak sa mi preriasni akvárium, ale to asi skôr nie.

Otázkou zostáva, aké šnekáče vybrať, príp. či sa dajú kombinovať druhy alebo chovať len jeden druh. Podľa dostupnosti tuto v Košiciach prichádzajú do úvahy buď Lamprologus ocellatus, alebo Neolamprologus multifasciatus, resp. simillis (paci sa mi aj caudopunctatus, ale toho asi nezoženiem tak ľahko), ten Altolamprologus na redukciu poteru.
Počul som aj o Telmatochromis bifrenatus, rode Cyprichromis, či Julidochromisoch...

Preto by som vás chcel poprosiť o radu, ktoré z týchto rýb by boli do takého akvária vhodné, ktoré rozhodne nekombinovať, prípadne aké iné miniatúrne tanganické cichlidy by sa v takom akváriu dali s úspechom chovať.

Čo sa afrík týka, som úplný novic, takže akékoľvek rady s radosťou privítam, inak sa považujem za priemerného akvaristu.

Vopred ďakujem za odpovede :)
Aldebaran
uživatel webu
 
Příspěvky: 13
Registrován: 23 lis 2009, 13:39

Příspěvekod aaron » 23 lis 2009, 16:02

daj si tam multikov ale rataj s tym ze obsadia cele dno takze ine uz k nim nedavaj. ja som mal pri nich N. brevis a vytlacili ich.
aaron
uživatel webu
 
Příspěvky: 99
Obrázky: 3
Registrován: 10 bře 2008, 11:39
Bydliště: Porad - Košice

Příspěvekod Moliro » 23 lis 2009, 19:34

Jednoznacne bych dal do jednodruhoveho akva multifasciatus nebo simillis. Caudopunctatus je spis parova ryba, calvusy by casem zredukovali nejen poter.
Uživatelský avatar
Moliro
častý přispívatel
 
Příspěvky: 346
Obrázky: 24
Registrován: 13 lis 2005, 12:25
Bydliště: Most
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Aldebaran » 23 lis 2009, 22:13

Moliro píše:Jednoznacne bych dal do jednodruhoveho akva multifasciatus nebo simillis. Caudopunctatus je spis parova ryba, calvusy by casem zredukovali nejen poter.


okej, vdaka za radu. Co sa poctu tyka, tych 8-10 kusov multikov alebo similisov moze byt?

Ozaj, existuje nieco male, co by plavalo niekde v hornej polovici nadrze a dalo sa to drzat spolu so snekacmi? Predpokladam ze nie (teda, nic z Tanganiky) ale co keby nahodou...
Aldebaran
uživatel webu
 
Příspěvky: 13
Registrován: 23 lis 2009, 13:39

Příspěvekod wladys » 23 lis 2009, 22:23

Část dna bych pokryl ulitama a do jednoho rohu bych vyskládal skalku se skulinami .Ulity bych obsadil nějakýma šnekáčema(similis,multifasciatus,brevis,meeli atd),skalu obsadil julidkama.Jen se šnekáčema to bude takové fádní. :o
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Aldebaran » 23 lis 2009, 22:29

no veď preto sa to pýtam, že čo ešte k nim...Tiež sa mi zdá že len šnekáči to bude menej atraktívne.
Jeden párik Julidochromisov (regani, alebo ornatus?)-viac asi nevojde, nie?-možno sa hlúpo pýtam, ale ako vravím, v afrikách sa veľmi nevyznám...

a stale ostáva otázka obsadenia voľnej vody, lebo julidky su tiež skôr zalezence...
Aldebaran
uživatel webu
 
Příspěvky: 13
Registrován: 23 lis 2009, 13:39

Příspěvekod wladys » 23 lis 2009, 22:51

Na volnou vodu těžko.Julidek budeš muset dát ze začátku více,pokud neseženeš harmonický pár.Vzhledem k velikosti akva bych asi zvolil transcripty. :o
Julidky se budou držet skály to je jasné,ale zalezlí nejsou.Kolem skály bývá hodně živo.Obzvlášť pokud hlídají drobotinu. :o
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod LaciP » 24 lis 2009, 09:14

mám niečo podobné doma (objem 192l) mám 5 párov Neolamprologus multifasciatus a 2 páry Lamprologus ocellatus, ako doplnok 2 páry Julidochromis transcriprus a do volnej vody mam Neolaprologus caudopunstatus (momentálne stále zháňam na doplnenie počtu ešte 4 ks) Hramónia. Multifasciáti stále strážia mladé. Spolu svorne prekopávajú každý deň akva. Aby neboli rozbroje medzi druhmi tak to strážia Julidky, ktoré vedia všetkých pekne prehnať a na koniec z najvyšších častí akva na všetko pozrajú caudopunctati. ;o)
Uživatelský avatar
LaciP
uživatel webu
 
Příspěvky: 30
Obrázky: 18
Registrován: 25 lis 2008, 14:15
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Karpatska » 24 lis 2009, 13:26

LaciP píše:mám niečo podobné doma (objem 192l) mám 5 párov Neolamprologus multifasciatus a 2 páry Lamprologus ocellatus, ako doplnok 2 páry Julidochromis transcriprus a do volnej vody mam Neolaprologus caudopunstatus (momentálne stále zháňam na doplnenie počtu ešte 4 ks) Hramónia. Multifasciáti stále strážia mladé. Spolu svorne prekopávajú každý deň akva. Aby neboli rozbroje medzi druhmi tak to strážia Julidky, ktoré vedia všetkých pekne prehnať a na koniec z najvyšších častí akva na všetko pozrajú caudopunctati. ;o)


Laci ale ty máš niekde inde plochu dna a rybky si už zredukoval na páry proste super. Ale to akva fakt nieje moc veľké a páči sa mi wladysov nápad pridať julidochromisov :D. Takže Aldebaran máš nad čím rozmýšlať.
Karpatska
častý přispívatel
 
Příspěvky: 348
Obrázky: 39
Registrován: 23 črc 2008, 20:05
Bydliště: Martin

Příspěvekod Aldebaran » 24 lis 2009, 16:23

no to teda mám, už mi z toho začína trochu šibať :lol:

Ako, tie caudopuntaty ma lákajú stále, len neviem, či ich zoženiem a hlavne sa mi tam asi nezmestia, teda, na začiatok určite nie. A problém bude tiež nájsť nejaký zladený pár, lebo ak som to správne pochopil, tak to, že kúpiš dve rybky ešte neznamená, že sa nepozabíjajú...

Možno časom, alebo ak sa niekedy dožijem väčšieho akvária...Ale tie julidky asi skúsim, vďaka wladysovi za tip ;)
Inak, ak má niekto nejaké ďalšie návrhy, kľudne ich píšte, ja budem len rád :)
Aldebaran
uživatel webu
 
Příspěvky: 13
Registrován: 23 lis 2009, 13:39

Další

Zpět na Akva Tribut Lamprologini

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron