Cynotilapia afra

Diskuze o malawských endemických cichlidách!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod wladys » 08 zář 2005, 22:44

Souhlas,taky chovám Afry.Mám jednoho samce a 5samic a rozhodně bych neřek,že jsou nějak přehnaně agresivní.Samec si brání své teritorium,ale samice nějak zvláš? neprohání a k ostatním samcům jiných druhů je teritoriální jen v tom svém území.
Větší potvůrky a zatím asi nejdrsnější mbuny co jsem kdy choval byli lombarďáci.Samec proháněl vše co se jen v akva pohnulo,samicím nedal chvilku pokoj a když jsem do akva do jeho území strčil ruku já tak se moh pos..t.Jel po mé ruce jak po uzeném.Tak šli Lombarďáci z domu a je klid. 8)
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod hadik » 13 pro 2005, 00:31

Původně jsem chtěl psát otázku pod názven "Cynotilapia afra", ale vidím, že se již o této rybce zde diskutovalo. Tedy, dotaz: Mám v úmyslu si pořídit C.afra Cobue. Nyní jsem narazil na velice podobnou C.afra edwardi. Nejedná se o totožný druh? Děkuji za odpověď.
Uživatelský avatar
hadik
uživatel webu
 
Příspěvky: 80
Obrázky: 14
Registrován: 05 dub 2005, 00:13
Bydliště: Praha

Příspěvekod Lgaspo » 13 pro 2005, 09:00

Tu sa pise, ze je to ten isty druh :

http://www.african-cichlid.com/AfraCobue.htm

A stretol som sa s tym aj na viacerych strankach na webe.
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Lgaspo » 13 pro 2005, 09:36

Inak trochu som sa vrtal v taxonomii jednej z variet Cynotilapia afra. Zaujimalo ma to z dovodu, ze chovam Pseudotropheus kingsizei, ktory je velmi podobny na jednu z variet druhu Cynotilapiu afra a vraj sa daju rozlisit len pomocou zubov (pozri moj avatar, obrazok pod menom vlavo -je to king alebo afra ?).

Rod cynotilapia (inak cyno znamena pes, preto sa v angline castokrat tieto cichlidy oznacuju aj ako "dogtooth cichlid") ma kolikovite zuby, ktore maju jeden hrot - podobne ako ocne zuby u psa.

Rod Pseudotropheus ma na konci zubu dva vrcholy (da sa to velmi zjednodusene predstavit ako jazyk hada)

Cize toto by mal byt hlavny rozdiel medzi Cynotilapia afra a Pseudotropheus kingsizei. Z coho ale vyplyva, ze bezny clovek a este zvlast pri mladych rybach nema sancu tieto dva druhy odlisit !

Ale pozor. Prehladal som vsetko co som vedel na nete, prestudoval som Aqualog aj Aqualex. Dospel som k nasledovnemu:

1. Na amaterskych weboch sa tato ryba raz opisuje ako Cynotilapia afra a raz ako Pseudotropheus kingsizei

2. Na profesionalnejsich weboch som nikde nenasiel tuto rybu pod menom Cynotilapia afra ale pod menom P. kingsizei alebo pod novym menom Cynotilapia pulpican

3. V aqualogu je tato ryba pod menom P. kingsizei

4. V Aqualexe je tato ryba pod menom P. kingsizei

Novy nazov Cynotilapia pulpican popisal Tawil v roku 2002, a vlastne premenoval povodny druh Pseudotropheus likoma kingsizei. Zaradil tuto rybu do rodu Cynotilapia aj napriek tomu, ze ma tato ryba dvojhrote zuby, co skor ukazuje na rod Pseudotropheus.

http://www.malawicichlids.com/mw14001.htm#T02
http://www.malawicichlids.com/_popup_abs_t02b.htm

Takze necham na chovatelov, nech si vyberu co vlastne doma maju. Ja osobne si myslim, ze chovam Cynotilapiu pulpican (povodne Pseudotropheus kingsizei).

Ak ma este niekto nejake info alebo materialy k tejto problematike budem rad ak sem nieco napisete, resp. date sem nejake linky. Urcite som pri mojom malom prieskume nenarazil na vsetko co sa tyka tejto problematiky :wink: !
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod bbfh » 13 pro 2005, 10:50

:) vidim, ze sa do toho zavrtavas :)
Uživatelský avatar
bbfh
častý přispívatel
 
Příspěvky: 458
Registrován: 05 říj 2005, 13:26
Bydliště: Senec

Příspěvekod bbfh » 13 pro 2005, 15:35

Inak taketo problemy (podobne ako v inom vlaktne o Pseudotropheus crabro) podla mna casto vznikaju len preto, ze sa vynecha bud druhove meno, alebo to male "bezvyznamne" sp. za rodovym menom a pouzije sa len rodove a nazov variety. Takto moze lahko napr. z Pseudotropheus sp. "Kingsizei" vzniknut zdanlivo novy Pseudotropheus kingsizei, alebo Pseudotropheus crabro "Nakatenga" sa zmeni na Ps. nakatenga a je to. Navyse do toho este vstupuju spory medzi jednotlivymi autormi popisov (ako napr. znamy spor maylandia vs. metriaclima), popripade preklepy v spravnych menach. Je v tom poriadny gulas a chcelo by to nejaky up-to-date zoznam so synonymami, preklepmi a nespravnymi nazvami pri kazdom platnom nazve ...
Uživatelský avatar
bbfh
častý přispívatel
 
Příspěvky: 458
Registrován: 05 říj 2005, 13:26
Bydliště: Senec

Předchozí

Zpět na Akva Tlamovci

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron