M. maingano versus M. johanni...aneb jak to tedy je?

Diskuze o malawských endemických cichlidách!

Moderátor: Team AkvaMalawi

M. maingano versus M. johanni...aneb jak to tedy je?

Příspěvekod jonathane » 19 črc 2005, 20:01

Tak Vás všechny opět zdravím a přidávám novou anketu. :D
Všem Vám moc děkuji za informace při určování tlamovce Melanochromis johanni (Melanochromis maingano). Ovšem dnes se mi dostalo dalších zajímavých informací. :roll: Jelikož jste se tu včera v mém tématu "Co je to za druh" , vsichni schodli, že na fotce je samec Melanochromis maingano a samice k němu tedy nepatří, spojil jsem se s majitelem webu tropheus.cz s panem ing. Neužilem za účelem koupi samic M. maingano pro mého samce. Chvíli jsme mluvili o včerejším určování podle mé fotky, vše jsem mu popsal a fotku samce a samic poslal. Také jsem mu řekl, že mám od jedné samice 3 týdenní mláďata. Pan Neužil se mě zeptal jakou mají ta mláďata barvu a když jsem mu řekl, že jsou všechna žlutá, řekl, že pokud by to byl samec maingano, určitě by "pustil" nějaké svoje geny a nějaké mládě by bylo tmavé. Kdž mu pak dorazily fotografie, řekl, že samec uřčený Vámi, je na 100% Melanochromis johanni. Tito samci jsou prý takový zavalitější, kdežto maingano jsou podélně štíhlí. Takže znovu vyvolávám diskusi a budu velmi rád, když se do ní opět zapojíte a dojdete k nějakému závěru. Moc díky heteroscodra :P
Přílohy
maingano nebo johanni.jpg
maingano versus johanni
maingano nebo johanni.jpg (163.83 KiB) Zobrazeno 4761 krát
Uživatelský avatar
jonathane
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1182
Obrázky: 73
Registrován: 08 črc 2005, 19:33

Příspěvekod Radim Zídek » 19 črc 2005, 20:18

Myslím si, že pan Neužil by nás tu všechny bez problémů strčil do kapsy a spoléhal bych na jeho odborný názor a určení ryby.
ahoj Radim
Uživatelský avatar
Radim Zídek
moderátor
moderátor
 
Příspěvky: 1068
Obrázky: 249
Registrován: 19 bře 2005, 19:11
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod jonathane » 19 črc 2005, 20:25

Ahoj Radime, moc diky za Tvou rychlou reakci. Pana Neužila jsem dnes oslovil poprve a tak ho tedy moc neznám. Ale jsem rad, že jsi mi potrvdil jeho informace. Ahoj heteroscodra
Uživatelský avatar
jonathane
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1182
Obrázky: 73
Registrován: 08 črc 2005, 19:33

Příspěvekod Martin Novák » 19 črc 2005, 20:25

To je pravda. Zpochybňovat výroky pana Neužila nebudu. Tyto dva druhy jsou si hodně podobní a rozeznat je, je problém. Pan Neužil má velké zkušenosti a dá se mu tudíž věřit.
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod jonathane » 19 črc 2005, 20:35

Ano to s tou podobností máš naprostou pravdu. Manželka dnes našla několik odkazů na maingana a johanni a jsou si hodně podobní. A tak pokud je pan Neužil tak velký odborník, jak o něm mluvíš, jsem rád, že dospěl k nějakému závěru. Ale i tak jsem rád, že jste se včera zapojili do včerejšího téma. Pokud by se přeci jen stalo, že by to byl samec maingano, co ty mláďata. jak asi budou vypadat v dospělosti? nebudou to nějací "ZMETCI". Heteroscodra
Uživatelský avatar
jonathane
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1182
Obrázky: 73
Registrován: 08 črc 2005, 19:33

Příspěvekod Radim Zídek » 19 črc 2005, 20:38

Zmetci to budou, ale pokud máš akvárium a ryby jenom pro radost a né pro racionální chov, tak bych to asi moc neřešil.
Uživatelský avatar
Radim Zídek
moderátor
moderátor
 
Příspěvky: 1068
Obrázky: 249
Registrován: 19 bře 2005, 19:11
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod jonathane » 19 črc 2005, 20:50

Akvárium mám samozřejmě jen pro radost, ale nechci šířit "zmetky". Občas nějaký odchov zeber a auratusů dám známým nebo prodám za symbolickou cenu do akvashopu. A hlavně chci mít v akvárku ryby které jsou pravé svým druhem a pojmenováním. Dělal jsem ještě sklípkany ( stále spolupracuji s webem arachnománia.cz jako dopisovatel) a kolikrát se mi stalo, že chovatel měl sklípkana o kterém byl přesvědčen, že jistý druh a přitom měl úplně něco jiného. heteroscodra
Uživatelský avatar
jonathane
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1182
Obrázky: 73
Registrován: 08 črc 2005, 19:33

Příspěvekod Radim Zídek » 19 črc 2005, 21:12

tak potom bych se těchto ryb pokud si nejsi jistý asi zbavil a zakoupil nové od chovatele již třeba sexované, je blbý někomu dávat "zmetky" já myslel, že je dál šířit nechceš.
Uživatelský avatar
Radim Zídek
moderátor
moderátor
 
Příspěvky: 1068
Obrázky: 249
Registrován: 19 bře 2005, 19:11
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod jonathane » 19 črc 2005, 21:18

No ovšem, že je dál šířit nechci. Mláďata byli dříve než jsem věděl, že to jsou zmetci. Proto hltám veškeré nové informace. Samozřejmě, že ryb se určitě zbavím a pořídím si chovnou skupinu, buď johanni nebo maingano.
Uživatelský avatar
jonathane
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1182
Obrázky: 73
Registrován: 08 črc 2005, 19:33

Příspěvekod Radim Zídek » 19 črc 2005, 21:25

Já spíš myslel né šíření za účelem zisku, spíš někomu věnovat přebitky atd. Víš jak to myslím.:-)
Uživatelský avatar
Radim Zídek
moderátor
moderátor
 
Příspěvky: 1068
Obrázky: 249
Registrován: 19 bře 2005, 19:11
Bydliště: Hradec Králové

Další

Zpět na Akva Tlamovci

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků