Křížení

Diskuze o malawských endemických cichlidách!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Křížení

Příspěvekod Rom » 01 srp 2005, 15:48

Ahoj
Chci moderátorům poděkovat za krásné stránky,nápady,fotografie a články. Z mnoha akvárií jsem doslova poblázněn.
Chtěl bych se s vámi podělit o svá pozorování a ujistit se, zda se jedná o běžné případy.
Již potřetí jsem ve svém akva (500 l) pozoroval tření samce Ps.crabro a samice cyrtocara moori. Samec crabro ma cca 15 cm, je téměř černý a v akva má dominantní postavení. Své dva druhy zlikvidoval, nevím jakého byli pohlaví, a zůstal sám. Cyrtocara moori mám 6 kousků a asi všechny samice ( bohužel), protože ta největší se vytírá s crabrem. Asi týden nosí jikry, které asi potom zplesniví.Divím se jak se ti dva mohli dát dohromady, evidentně se jedná o tutéž samici. Máte někdo nějaké zkušenosti?
Ve druhém případě se nejspíš zkřížili Ps. zebra RB s labeotropheus trewawasae- rose, 3 jejich potomci mi dospěli v akváriu. Samec je podobný samci labeotropheus, jen na ploutvích má jen oranžový lem a má mnohem menší "nos", samice jsou zbarveny jako zebry, ale s "nosem", ikdyž menším jak samice lab. trewawasae, které jsou více dožluta. Tento dospívající samec se nedávno utkal s dominatním Ps.zebra o své místo v akva a málem ho zabil. Nyní jsem zvědav na aktivity samců k jakým samicím.
zdravím vás
Roman
Uživatelský avatar
Rom
uživatel webu
 
Příspěvky: 9
Registrován: 01 srp 2005, 13:34
Bydliště: Hrádek ( Znojmo)

Příspěvekod Lgaspo » 01 srp 2005, 16:13

Tak to mas teda dobre promiskuitne ryby. O takomto niecom som este nikde nepocul ani necital :shock: . Ale vidim, ze vsetko je mozne!!!

Inak mohol by si nafotit Tvoje akva a ryby a ukazat nam tych tvojich divokych chovancov :D

Ja som sa akurat dnes zamyslal nad pribuzenskym krizenim. Tomu sa asi zabranit moc neda. Ked aj kupite ryby od chovatela tazko viete ci to nie su surodenci a potom sa vam doma veselo rozmnozuju bratia so sestrami a neskor, ked mlad v akva prezije a dorastie tak aj potomkovia s rodicmi. Kto vie, aky vplyv to ma na ryby ?
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Re: Křížení

Příspěvekod Martin Novák » 01 srp 2005, 18:02

Zajímavý příspěvek. Také jsem nikdy nečetl o takové schopnosti se křížit! Rád bych viděl fotografie kříženců, jestli by to bylo možné. Určitě se jedná o pozoruhodný případ takového křížení.

Rom píše:Ve druhém případě se nejspíš zkřížili Ps. zebra RB s labeotropheus trewawasae- rose, 3 jejich potomci mi dospěli v akváriu. Samec je podobný samci labeotropheus, jen na ploutvích má jen oranžový lem a má mnohem menší "nos", samice jsou zbarveny jako zebry, ale s "nosem", ikdyž menším jak samice lab. trewawasae, které jsou více dožluta

Sám tyto dva druhy chovám (405 litrů) a nikdy jsem nepozoroval jakékoliv náznaky o tření mezi nimi. Vždy rozmnožování probíhalo druhově.
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Radim Zídek » 01 srp 2005, 21:49

Tyto případy křížení nejsou sice tak obvyklé, ale jsou možné. V akvarijních podmínkách se beze všeho můžou vytřít druhy, kteří nejsou příbuzní a ani si podobní. Mě se kdysi dávno, když jsem měl v prvním akva takoví tem miš maš vytřeli Tropheus a M. chipokae a taky jsem na to koukal, samozřejmě z takových to tření nikdy nic nebylo, jikry buď zplesnivěly a nebo je samice sežrala. Ale možné to je.
Uživatelský avatar
Radim Zídek
moderátor
moderátor
 
Příspěvky: 1068
Obrázky: 249
Registrován: 19 bře 2005, 19:11
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod nakatenga » 01 srp 2005, 21:59

No to je paráda! Teda, já jsem takovej ten "doktor Hrůza", protože mezidruhové křížení, ze kterého něco vzejde, mně docela bere.
Jestli máš fotky, tak sem s nimi, jsem moc zvědavá.
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Rom » 02 srp 2005, 08:06

Bohužel nevlastním digitál, ale pokusím se jej někde půjčit.
Uživatelský avatar
Rom
uživatel webu
 
Příspěvky: 9
Registrován: 01 srp 2005, 13:34
Bydliště: Hrádek ( Znojmo)

Příspěvekod Rom » 24 srp 2005, 10:10

Konečně jsem si mohl na chvíli půjčit digitál, tak jsem se vám pokusil vyfotit ty mé chovance. Já si myslím, že se jedná o křížence Maylandia esterhae modrá-červená a Labeotropheus trewawasae. Pro srovnání přidávám i foto trewawasáků, na zebry jsem zapomněl, ale tady v galeriích už jsou - pro srovnání. Ještě omluvte kvalitu fotek, ale pokoušel jsem se fotit akva poprvé a ty mršky nechtěly pózovat.
Díky za vaše postřehy a názory.
Přílohy
kříženec-samec.jpg
Kříženec?-samec
kříženec-samice.jpg
Kříženec?-samice
Labeotropheus Trewavasae samec.jpg
Labeotropheus trewawasae,samec
labeotropheus trewawasae-samice.jpg
Labeotropheus trewawasae,samice
labeotropheus trewawasae-samice.jpg (43.94 KiB) Zobrazeno 4401 krát
Uživatelský avatar
Rom
uživatel webu
 
Příspěvky: 9
Registrován: 01 srp 2005, 13:34
Bydliště: Hrádek ( Znojmo)

Příspěvekod Mauve » 24 srp 2005, 10:19

Myslím, že to možné je, neslyším o tom poprvé. Zvláš? ta první fotka je jasný důkaz křížence.
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Martin Novák » 24 srp 2005, 10:45

To jsou vážně zajímavé fotografie! :shock:
Ti kříženci mají opravdu znaky obou druhů. Stavba těla jako zebra, ploutve podobné spíše trewavasae. Opravdu zajímavé...
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod rain » 21 dub 2009, 08:24

Mě se teď dvě afry (kterým nedávno umřel sameček), vytřely se samcem Pseudotropheus Ndumbi ::s31:: .
Přitom tam má dvě svoje +- stejně velké holky, ale natřásá se jenom před aframa. :D
rain
uživatel webu
 
Příspěvky: 47
Obrázky: 7
Registrován: 19 úno 2009, 13:50
Bydliště: Ostrava

Další

Zpět na Akva Tlamovci

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků