Jak na zlé malawky

Diskuze o malawských endemických cichlidách!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Jak na zlé malawky

Příspěvekod MMMMM » 28 říj 2009, 09:54

Tak mi včera pravděpodobně jeden Pseudotropheus elongatus Mpanga uhonil jednoho stejného. Najednou jsem koukal a rybka měla splyhlé ploutvě, otrhané a byla pod hladinou. Mám tam menšího krásného elongatuse(4cm), který sloužil jako záběhovka je tam od začátku a dokoupil jsem další elongatuse (6cm) a ten menší všechny prohání, myslím si to byl on protože se na něj pořád vrhal a ten už neměl sílu se bránit.

Obrázek

Protože jsem začátečník a setkávám se s tím poprvé, jak toto řešíte. Když vidíte že ta rybka je nějak potrhaná, co s ní děláte, necháte jí tam až bude k.o.?
A co s tím samcem, který je agresivní a pořád se na někoho vrhá, vyřadit? Kam ho dát.

Vůbec nevím jak toto řešit.
MMMMM
častý přispívatel
 
Příspěvky: 234
Obrázky: 8
Registrován: 14 črc 2009, 21:20

Příspěvekod dýdý » 28 říj 2009, 11:22

Toho poraněného samce dej stranou jinak ti nejspíš chcípne...A to ho agresora no..Je lepší když máš v akváriu hodně ryb od jednoho druhu pak se agresivita roztříští mezi ostatní a žádná ryba nebude tak trpět...Ja bych přikoupil ještě nějaké od stejného druhu jak máš velké akva a kolik ryb??
Uživatelský avatar
dýdý
přispívatel
 
Příspěvky: 102
Obrázky: 66
Registrován: 12 bře 2006, 11:31
Bydliště: Starý Kolín

Příspěvekod Hroch » 28 říj 2009, 13:13

Tohle je těžko řešitelný problém. Toho "agresora" neodlovuj, pravděpodobně by to nemělo žádný význam, pokud je tam jiný samec bude se za pár týdnů chovat stejně, je to totiž přirozené chování. Potrhaného samce můžeš odlovit do jiné nádrže a vyléčit, většinou stačí jen trochu soli nebo nějakého univerzálního léčiva do vody a za pár dní se dá dohromady, ale pokud ho vrátíš zpět do nádrže, do rána na tom bude stejně nebo hůř než teď.

Podobným problémům se dá spíše předcházet, než je řešit, ale nic není dokonalé a Mbuny už jsou takové.
Prevence je celkem jednoduchá:
- Dost velká nádrž - 200l je absolutní minimum a jen pro nejmenší a nejméně agresivní druhy. Čím větší nádrž tím méně problémů.
- Dostateční počet jedinců od jednoho druhu - 8ks raději 10ks pro některé druhy (P. demasony) raději ještě více. Více kusů méně problémů.
- Dostatečný počet ryb v nádrži - Přibližně se dá určit : na 1cm ryby 1l vody , počítat s velikostí dospělé ryby.
- Čistá voda - dobrý filtr + častá výměna vody ( cca 1/3 nádrže 2-4xměsíčně).

Pokud tohle splníš problém s vzájemnou likvidací samců by se měl objevovat jen výjimečně.
Uživatelský avatar
Hroch
častý přispívatel
 
Příspěvky: 415
Obrázky: 9
Registrován: 12 črc 2006, 12:01
Bydliště: Bobr

Příspěvekod Elvis » 28 říj 2009, 16:02

To jsi se měl ptát dřív. Jako zaběhovou rybu použít ryby z malawi není dobrý nápad. Ten jeden si tam vytvořil teritorium a tys tam posléze přidal další ryby stejného druhu. To je špatně. Nepíšeš v jak velkém akvariu jsou a kolik tam je ryb celkově. Agresivita se tříští mezi více jedinců stejného druhu ale teké pokud je více druhů v jednom akvariu. Odstraněním agresora se může situace zklidnit ale také může na jeho místo nastoupit jiný jdinec, ještě agresivnější.
Řešením ja dostatek prostoru,více jedinců svého druhu a pokud to jde do skupiny nezasahovat. Pokud je nemáš v konečném akvariu ale v nějakém přechodném tak je tam dej.
Uživatelský avatar
Elvis
častý přispívatel
 
Příspěvky: 290
Obrázky: 14
Registrován: 19 črc 2005, 23:23
Bydliště: Martin Ehl;Nový Bor

Příspěvekod MMMMM » 28 říj 2009, 16:22

Akva 375l

10x Pseudotropheus saulosi red coral
9x Labidochromis yellow
4 ks Pseudotropheus elongatus "mpanga"
7 ks Sciaenochromis fryeri
5 ks Aulonocara fire fish
3x Ancistrus

Původně jsem myslel že mám mpangů více ale je to tak jak píšu.
Zdá se mi že jsou agresivnější od doby kdy jsem je začal krmit mraženou stravou, může to tak být?
MMMMM
častý přispívatel
 
Příspěvky: 234
Obrázky: 8
Registrován: 14 črc 2009, 21:20

Příspěvekod wladys » 28 říj 2009, 17:37

Těch mpang je málo,ale to jsem ti už kdysi psal...myslím,že i na mail či přes SZ. :idea: Dokonce jsem tuším navrhoval dát je všechny pryč,jelikož jsi uvažoval o doplnění těma Fire fish aulonocarama. :o
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod MMMMM » 28 říj 2009, 20:27

Když toho poraněného vyléčím a dám ho tam znova, tak to začnne nanovo, je to tak?
MMMMM
častý přispívatel
 
Příspěvky: 234
Obrázky: 8
Registrován: 14 črc 2009, 21:20

Příspěvekod MMMMM » 28 říj 2009, 20:32

já vím, dokoupil jsem aulonocary ale nemám ty mpang kam dát, kdybych se jich zbavil, tak bych ještě některé aulonocary koupil
MMMMM
častý přispívatel
 
Příspěvky: 234
Obrázky: 8
Registrován: 14 črc 2009, 21:20

Příspěvekod Moliro » 28 říj 2009, 20:49

MMMMM píše:Když toho poraněného vyléčím a dám ho tam znova, tak to začnne nanovo, je to tak?


Je to tak
Uživatelský avatar
Moliro
častý přispívatel
 
Příspěvky: 346
Obrázky: 24
Registrován: 13 lis 2005, 12:25
Bydliště: Most
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod wladys » 28 říj 2009, 21:09

Holt se budeš muset rozhodnout ,místa není nazbyt a už doplnovat mpangy nemůžeš.To bys musel něco dát pryč.Být tebou tak bych zkusil někomu prodat mpangy a máš po starostech a navíc bude více prostoru v akva. Ty aulonocary už jsou větší? Už rozeznáš pohlaví?
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Další

Zpět na Akva Tlamovci

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron