405l mbuna+haps

Diskuze o malawských endemických cichlidách!

Moderátor: Team AkvaMalawi

405l mbuna+haps

Příspěvekod marttin » 26 lis 2009, 00:22

Ahoj,
tak se pomalu blizi chvile kdy budu kupovat ryby do noveho akva. Rozmery jsou 180x45x50cm, 405l (a prosim nerikejte, ze hloubka 45 je malo, uz s tim nic neudelam :-) Snazil jsem se, aby aspon pozadi zabiralo co nejmensi hloubku).
Nakupovat budu nejspis u http://www.piranacr.cz/ (dobry ceny, vyber a maji uz i odrostlejsi ryby, takze by se daly i vybrat podle pohlavi. Akorat maji binec v nazvech, spoustu ryb jsem ani nenasel, nebo je nazev nepresne, navic tolik druhu, ze v tom mam zmatek).
Jen si nejsem jistej s druhovym slozenim, chtel bych to pestry tvarove i barevne... Meli byste nejaky tipy z jejich nabidky? A kolik tak druhu a ryb od kazdyho druhu.
Uvazoval jsem treba :
- dva druhy mbun po 10-12 kusech (3 samci a 7-9 samic) - asi nejaky min agresivni a nenarocny na jidelnicek...
- jeden druh aulonocary (asi min kusu, jak se snasi vice samcu? samicky jsou hodne nevyrazny...)
- 1-2 druhy hapek... Cyrtocara electra, moori, Haplochromis livingstoni... (vejdou se? chtel bych par nejakych majestatnejsich vetsich ryb, nejaky klidnejsi dominanty akvaria vedle reje mbun).
Nebo mozna jen tri druhy mbun, vypustit aulonocary a k nim jen jeden druh nejakych haps na zpestreni...
Barevne by se mi libila kombinace zluty, oranzovy/cerveny s modrou... Taky jsem se chtel pokusit mit s nima v akva i dva vetsi anubiasy, tak idealne druhy, ktery az tolik nejdou po rostlinach.
Vim, ze se tu kombinace hodne resily, ale prochazel jsem forum a vetsinou se resi jen kombinace mbun.
Diky za vsechny tipy.
marttin
uživatel webu
 
Příspěvky: 51
Obrázky: 1
Registrován: 06 lis 2009, 15:29

Příspěvekod Elvis » 26 lis 2009, 10:15

Nedoporučuju ti míchat mbuny a haps.
Jak chceš krmit vegeteríánské druhy a masožravé v jednom akvariu? Pokud chceš aby opravdu prospívaly tak to nejde. Buď budeš riskovat problém s mbunama nebo nebudou prospívat hapky.

Tak teď víš proč se tu řeší jen kombinace ryb jedné skupiny. :o
Mě z mbunama neprospívalí ani Aulonocary proto bych já nedoporučil ani to. Často se takto chovají ale já se po dlouhé době rozhodl jinak. Než jsem je nechal samotné a krmil je řádnou stravou tak se nechtěly příliž třít a vůbec nebyly tak krásné. Dobré je jen pokud jim dáš co potřebují a to do puntíku. Nejsem příliž příznivcem kompromisů.
Samci Aulonocar po sobě jdou. Ne moc ale dost na to aby ti zůstal třeba jeden.
Toť pouze můj názor.

Doporučuji ti vyřadit hapky a přidat dva druhy mbun.
Pseudotropheus Elongatus ..... , Socolofi, Acei
Melanochromis ......
Labeotropheus ......
Labidochromis Caeruleus
A zapomeň na rostliny. Je to jen vyhazování peněz.

Nebo vyřadit mbuny a nasadit druhy:
Cyrtocara ........
Copadichromis .....
Protolemas .........
Až na Cyrtocary jsou to mírumilovné druhy
S nima můžeš dát Aulonocary
Haplochromis (Nimbochromis ) Livingstonii jso dosti velké ryby. Vešly by se ale....
Můžeš přidat Sciaenochromis Fryeri. Opět lépe je jim pokud se krmí správnou stravou. Samice jsou pak v lepší kondici neboli rychleji se dostanou po nošení do kondice.
Tady by ti rostliny snad vydržely. I Aulonocary je dokážou ozobávat. :o
Uživatelský avatar
Elvis
častý přispívatel
 
Příspěvky: 290
Obrázky: 14
Registrován: 19 črc 2005, 23:23
Bydliště: Martin Ehl;Nový Bor

Příspěvekod marttin » 26 lis 2009, 10:45

Diky za odpoved. Prislo mi, ze hodne lidi v akva ma smesku haps a mbun a je to i mezi doporucenyma kombinacema na www.polit.sk
http://www.polit.sk/Polit/index.php?opt ... &Itemid=90
Myslel jsem, ze treba jsou nejaky mbuny ktery nejsou az tak striktni v jidelnicku. Napriklad jsem koukal v katalogu http://www.akvamalawi.com/phpBB/myfish (potrava: vsezravci):
Labidochromis caeruleus
Pseudotropheus demasoni
Pseudotropheus saulosi
Metriaclima estherae
atd.
Ale zase nechci si pak zadelat na nejaky problemy. Takze se asi teda rozhodnu bud pro to nebo to...
marttin
uživatel webu
 
Příspěvky: 51
Obrázky: 1
Registrován: 06 lis 2009, 15:29

Příspěvekod Elvis » 26 lis 2009, 11:47

Nepsal jsem že se tak nechovají ale že ti to nedoporučuji já. Často se chovají s mbunama Aulonocary a Sciaenochromisy. Ne že to nejde ale jak jsem psal výš já to nedoporučuji.
Neboj určitě se tu strhne vlna opačných názorů. :o

Stránku LGaspa znám ale ty kombinace jsou totožné s tou tvojí. O tom už jsem psal.

Například Pseudotropheus Demasoni je striktní vegetarián takže v těch informacích je dost velká chyba.. Všežravec je z těch ryb Labidochromis Caeruleus. Ten by s živočišnou stravou neměl problém. V přírodě se živí drobnými živočichy ktreré vybírá z porostů řas.
U mě v akvariu je to opravdu spíš lovec. Hlídá Ancistruse, bere jim jikry a loví potěr, nemusím se opravdu bát že bych měl moc ancistrusů. Je výkonější než Frayeři. :)
Uživatelský avatar
Elvis
častý přispívatel
 
Příspěvky: 290
Obrázky: 14
Registrován: 19 črc 2005, 23:23
Bydliště: Martin Ehl;Nový Bor

Příspěvekod Džuzepe » 26 lis 2009, 12:17

v podstate suhlasim s Elvisom, tiez mam doma mix mbum s aulonocarami, vychadzaju spolu ale nie je to to prave orechove.
Pokial mozes tak si to s tymi mbumami rozmysli. Z hapsiek a Alunocar dokazes vyskladat krasne kombinacie.
A pri kombinovani pohlavi je myslim optimalny pomer 1_2 samci a 3 samice.
Uživatelský avatar
Džuzepe
častý přispívatel
 
Příspěvky: 230
Obrázky: 25
Registrován: 01 úno 2007, 18:54
Bydliště: Pezinok

Příspěvekod marttin » 26 lis 2009, 13:28

Takze ani ty Labidochromis caeruleus byste k nim nedavali?
marttin
uživatel webu
 
Příspěvky: 51
Obrázky: 1
Registrován: 06 lis 2009, 15:29

Příspěvekod Elvis » 26 lis 2009, 21:31

Labidochromis Caeruleus se vyrovná s jakoukoliv stravou to není problém. Při striktní rostlinné dietě prospívaly docela dobře. To nemusíš mít strach.
Dle mých zkušeností tento druh můžeš chovat s oběmy skupinami ryb.
Uživatelský avatar
Elvis
častý přispívatel
 
Příspěvky: 290
Obrázky: 14
Registrován: 19 črc 2005, 23:23
Bydliště: Martin Ehl;Nový Bor

Příspěvekod marttin » 26 lis 2009, 21:37

Super, dik, tak to asi vypada, ze tam dam skupinu tech Labidochromis Caeruleus a zbytek doplnim nejakyma hapkama a aulonocarama. Jen musim vybrat jaky, aby sly dobre k sobe a vesly se akorat do tech 405 l. Je jinak jeste nejakej podobne bezproblemovej druh mbun jako Labidochromis Caeruleus?
marttin
uživatel webu
 
Příspěvky: 51
Obrázky: 1
Registrován: 06 lis 2009, 15:29

Příspěvekod wladys » 26 lis 2009, 23:07

K těm Hapkám(menším) by šli klidně i Afry,elongatusi či většina z rodu melanochromis.Myslím,že máš z čeho vybírat.
Ale jinak souhlas s tím,že se k Mbunám nehodí Aulonocary.Mbuny jsou na ně moc divoké.

Doporučuju jako studijní materiál o cichlidách třeba i TOTO . :o

Já jsem z těch ,kteří mají v akva u mbun hapky.Mám je hlavně k vůli redukci potěru a díky nim mi v akva sem tam plave nějaký ten prcek,zbytek spolehlivě vyzobou.
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod marttin » 29 lis 2009, 13:06

Tak jsem prolez ruzny katalogy a prehledy ryb a zatim jsem prece jen pretrval na kombinaci mbunas a haps. Vyradil jsem aulonocary, z mbun jsem vybiral mene agresivni vsezravce (to cichlid-forum je vyborna stranka, diky wladys).

- Mbuny::
Melanochromis cyaneorhabdos "maingano" asi 10x
Metriaclima estherae blue/red (mozna red/red) asi 10x

- Haps (nejsem si jistej pocty, jde u tehle druhu brat pary, nebo musi byt zase vic samic?):
Sciaenochromis fryeri 6x
(na http://www.piranacr.cz "haplochromis ahli", je to jen jiny nazev, ne?)
Placidochromis phenochilus "Lupingu" 6x

jeste by to chtelo asi jeden druh, ale zatim me zadnej nenapada... akorat nejakej Nimbochromis (venustus, polystigma, livingstoni).

co myslite na tuhle sestavu?
marttin
uživatel webu
 
Příspěvky: 51
Obrázky: 1
Registrován: 06 lis 2009, 15:29

Další

Zpět na Akva Tlamovci

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků