Hybrid vs "čistý" tlamovec

Diskuze o malawských endemických cichlidách!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Hybrid vs "čistý" tlamovec

Příspěvekod Taroto » 24 úno 2010, 07:18

Udělal jsem si čas na pročtení celého fóra a zarazila mě jedna věc, která se vyskytuje pravidelně ve všech tématech o rybách.
Když se řeší otázka "co to je?" hodně často následují odpovědi "to je nějaký hybrid, kříženec atd." -- prosímvás, když nevíte co to skutečně je tak se aspoň vymlouvejte na kvalitu fotek když už musíte něco napsat.

Máte tušení jak je těžké odchovat ty vaše hybridy demasoni vs zebra??????? tedy mezidruhové křížence a víte o tom, že jim nebudou sedět sekvcence a nebudou se moci rozmnožovat??? čili pravděpodobnost udržení stabilní populace mezidruhového hybrida je dost malá?

Jinak můžete mít přirozeně křížence Aulonacar, elognatusů atd... ale to si netroufnou tvrdit, že se jedná o křížení poddruhu ani ti největší borci.

Skrátka to, že to neni podobný té vaší rybce neznamená, že je to kříženec.

Já třeba osobně znám jen jednoho chovatele, který odchovává tlamovce z importovaných dospělců (HD Cichlid)
Taroto
častý přispívatel
 
Příspěvky: 245
Registrován: 30 črc 2006, 13:24

Příspěvekod Mauve » 24 úno 2010, 13:09

Taroto - to znáš vážně jen jednoho chovatele, který nabízí odchovy od "importovaných dospělců"?
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Pecan » 24 úno 2010, 14:48

Já zde nejsem za skupinu, která se může vyjadřovat o tom, co to je. Ale za debila :20: ,který vše potřebuje polopatě.... Mohl bys mi vysvětlit, co jsi tím myslel, Taroto?
:wink:
Pecan
častý přispívatel
 
Příspěvky: 289
Obrázky: 16
Registrován: 16 zář 2008, 10:53

Příspěvekod wladys » 24 úno 2010, 15:33

Jednak jsem nikde zde na foru neviděl někoho,kdo zde probíral či dokonce má křížence zeber a demasonů.Tyhle dvě ryby se sotva kdy zkříží.A hlavně nechápu smysl tvého příspěvku Taroto. To že u Malawek, a ne jen u nich, hrozí a probíhá mezidruhové křížení je neoddiskutovatelná věc.A to že jsou potomci mezidruhového křížení neplodní není taky vždy pravda.Viz třeba kříženci aulonocar a sciaenochromisů.

A pan Dařbuján není rozhodně jediný,kdo odchovává na odchytových rodičích. :lol:
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Pecan » 24 úno 2010, 15:44

Díky Wladys... :idea: :idea: už se mi to trochu vyjasňuje, co chtěl básník říct.... 8)
Pecan
častý přispívatel
 
Příspěvky: 289
Obrázky: 16
Registrován: 16 zář 2008, 10:53

Příspěvekod Taroto » 24 úno 2010, 19:53

no demasonky a zebry jsem uvedl jako absurdní příklad. Za to že znám jen jednoho člověka co chová ryby z importů je celkem v pohodě, nepotřebuju jich znát více když najdu vše co chci u jednoho.

Mezidruhové křížení....... no ta pravděpodobnost, vykřížit dva druhy mezi sebou, v akvárku, kde je omezený počet jedinců, ta pravděpodobnost, že bude daný produkt plodný, že se zrovna dané geny nakopírují do fenotypu a to dominantního, navíc do pouhým okem rozlišitelného.......... to do mě spíš třískne blesk. Jako nevylučuji, třeba náš Carasius je příkladem potvrzujícím pravidlo.

Spíš než mezidruhové křížení budou ty projevy ve fenotypu projevem polygenového driftu a nebo prostým rozdílem vnějších faktorů.

Proč to vlastně píšu? protože jak jsem zjistil, tak se na internetu dost často šíří fámy. Takový portál by měl být trochu důvěryhodným zdrojem.
Taroto
častý přispívatel
 
Příspěvky: 245
Registrován: 30 črc 2006, 13:24

Příspěvekod Moliro » 24 úno 2010, 20:01

Nekolik poznamek:

- Jj, ten priklad je dost absurdni ...

- Lidí, kteri bezne mnozi ryby z importu jsou u nas desitky.

- Tzv. mezidruhove krizeni u ryb v akvariích je celke bezne. Jde asi i o to jak definujes druh. Ona totiz ta nejbeznejsi definice, ze "druh je soubor populací s jedinečným vývojovým původem a historií, tvořený navzájem si podobnými jedinci, kteří se mezi sebou mohou plodně křížit a jsou reprodukčně izolováni od jiných podobných skupin" u ryb ponekud selhava prave proto ze tzv "druhy" davaji pri krizeni plodne potomstvo pomerne casto.
Uživatelský avatar
Moliro
častý přispívatel
 
Příspěvky: 346
Obrázky: 24
Registrován: 13 lis 2005, 12:25
Bydliště: Most
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

re

Příspěvekod jonathane » 24 úno 2010, 20:15

Vůbec nechápu o co tady "panu chytrému" Tarotovi vůbec jde? Připadám si jako kdybych šel po zasněžené pláni a z ničeho nic na tom čistém bílém sněhu šlápnul do lejna.....tak mi připadá totiž jeho příspěvek. Jakoby z kontextu vytržený a nic neříkající
Uživatelský avatar
jonathane
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1182
Obrázky: 73
Registrován: 08 črc 2005, 19:33

Příspěvekod Mauve » 24 úno 2010, 20:38

Taroto píše:no demasonky a zebry jsem uvedl jako absurdní příklad. Za to že znám jen jednoho člověka co chová ryby z importů je celkem v pohodě, nepotřebuju jich znát více když najdu vše co chci u jednoho.

Mezidruhové křížení....... no ta pravděpodobnost, vykřížit dva druhy mezi sebou, v akvárku, kde je omezený počet jedinců, ta pravděpodobnost, že bude daný produkt plodný, že se zrovna dané geny nakopírují do fenotypu a to dominantního, navíc do pouhým okem rozlišitelného.......... to do mě spíš třískne blesk. Jako nevylučuji, třeba náš Carasius je příkladem potvrzujícím pravidlo.

Spíš než mezidruhové křížení budou ty projevy ve fenotypu projevem polygenového driftu a nebo prostým rozdílem vnějších faktorů.

Proč to vlastně píšu? protože jak jsem zjistil, tak se na internetu dost často šíří fámy. Takový portál by měl být trochu důvěryhodným zdrojem.




1) ryby, které se z tu z fotek těžko identifikují, mohou být i kříženci a nemá vůbec cenu řešit, jestli jsou plodní, či ne.
Já osobně bych si taky netroufl něco tvrdit, protože podle mne se mbuny kříží dost rády a podle mne mívají
potomstvo plodné. Takže obdivuji ty, kteří umí z fotky identifikovat.
Většinou si akvaristé nakoupí někde kdesi "takové krásné barevné" ryby a za pár dní se rozhodou, že zkusí
zjistit, co si to vlastně koupili. Já jsem z většího města a u nás např. najdeš prodejnu, kde je mix malawi
ryb, je tam napsáno " Tlamovci 70Kč" a - nazdar. Ano, i takto se prodávají tyto ryby. Pokud jsem si všiml,
tak většinou ti, co toto "spáchali", vůbec neřeší, jestli si pořídili ryby do chovu, ale řeší spíš, co to mají
vůbec za ryby.


2) že nepotřebuješ znát další lidi, kteří mají importy - to tak nějak chápu, nicméně nevím, proč to vydáváš za jakousi
svou přednost. Normálnější mi přijde mít zmapovaný pokud možno co nejlépe dostupný prostor a pak si vybrat.
Pan Dařbujan je uznávaný a určitě dbá na kvalitu. Nevím, proč máš strach zjistit, jestli není v republice i někdo
další, kdo ctí podobné principy, jako pan Dařbujan. Nevím to přesně, ale pochybuji, že má úplně vždy všechny
aktuálně požadované ryby a jak známo - člověk nerad čeká, tak není možná od věci zeptat se i jinde. To prosím
neber jako nějakou snahu o radu, ber to jako pohled někoho, kdo to dělá jinak, než ty.

3) Úroveň tohoto portálu si nedovoluji posoudit, pokud máš dojem, že máš znalosti a vědomosti a rozhodl
ses úroveň tohoto portálu pozdvihnout, tak by možná místo tvých výtek mohla posloužit nějaká fundovaná studie,
abychom se my, obyčejní akvaristé, mohli zdokonalit. Určitě to všichni přivítáme.

Díky
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Re: re

Příspěvekod Pecan » 24 úno 2010, 21:01

jonathane píše:Vůbec nechápu o co tady "panu chytrému" Tarotovi vůbec jde? Připadám si jako kdybych šel po zasněžené pláni a z ničeho nic na tom čistém bílém sněhu šlápnul do lejna.....tak mi připadá totiž jeho příspěvek. Jakoby z kontextu vytržený a nic neříkající


Proto jsem se ptal, že ano.... :? :?
Pecan
častý přispívatel
 
Příspěvky: 289
Obrázky: 16
Registrován: 16 zář 2008, 10:53

Další

Zpět na Akva Tlamovci

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron