Starostlivost o mladata

Diskuze o malawských endemických cichlidách!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Starostlivost o mladata

Příspěvekod Lgaspo » 16 zář 2005, 09:01

Mal som dve nosiace samice P. demasoni a M. interruptus. Obe uz vypustili mladata. Vsimol som si ale odlisne spravanie oboch matiek. Pokial nosili mladata v tlamkach spravali sa cca rovnako. Ale po ich vypusteni sa spravali odlisne.

Samica P. demasoni mladata asi 5 dni statocne branila proti vsetkym obyvatelom akva a to aj podstatne vacsim. Pri naznaku nebezpecenstva ich hned zbierala do tlamky

Samica M. interruptus mladata jednoducho vypustila a nechala ich osudu.

Preco ten rozdiel ?
Predpokladam, ze je to zavisle od jednotlivych druhov!
Alebo to mohlo byt sposobene individualitou samice ?
Alebo stresom v pripade samice M. interruptus?

Aka je klasicka schema starostlivosti samice o mladata v pripade mbun ?
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Mauve » 16 zář 2005, 09:34

Podle mně je to individuální záležitost, někdy sbírají zpět, někdy potěr hned ignorují.
Co na to má vliv se neodvažuji spekulovat.
Myslím, že bude dost důležité, jestli jsou ryby z donošených výtěrů nebo jsou z výtěrů klepaných. Ale fakt si netroufnu nic tvrdit :wink:
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Lgaspo » 16 zář 2005, 09:37

Mauve píše:Myslím, že bude dost důležité, jestli jsou ryby z donošených výtěrů nebo jsou z výtěrů klepaných. Ale fakt si netroufnu nic tvrdit :wink:


Pod klepanym vyterom myslis vyter, ktory chovatel "nasilu" odobral samici ?
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Mauve » 16 zář 2005, 09:58

Myslím tím to, že chovatel samici "vyklepe" jikry z tlamy do tlamky umělé. Je to efektivní způsob a dělá se to běžně. Dobří chovatelé klepou rybky z tlamky až před vypuštěním potěru - co si budem povídat - jinak tu efektivitu nelze zajistit. Podle odborníků je toto už v pořádku.
Počkejme na další názory :wink:
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod canart » 16 zář 2005, 10:24

Podla mojich skusenosti, ak mbuny vypustili mladata v spolocnom akva, uz sa o ne nestarali.
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod Lgaspo » 16 zář 2005, 10:30

canart píše:Podla mojich skusenosti, ak mbuny vypustili mladata v spolocnom akva, uz sa o ne nestarali.


:lol: Tak potom mam asi vynimocnu samicu P. demasoni :lol:
Ale nie, tiez som cital o podobnom spravani samic mbun ako hovoris Canart. Preto ma to prekvapilo!
Inak bol to jej prvy vyter !
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Mauve » 16 zář 2005, 10:37

Musím se přidat - s demasonkami jsem udělal stejnou zkušenost. Doslova číhaly u anubiasu na mrňouse, aby je pochytaly. Když jsem to viděl poprvé, tak jsem si říkal, že je chce sežrat.
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Jaricok » 17 zář 2005, 14:44

No ked som mal este Labidaky s Demasonmi a nechal som vytriet demasonku v spol akva tak tam mlade vydrzali tak 1 mesiac a ako postupne rastli,zacali pomalicky miznut.Potom som to riesil prelovenim samic,ale to je zase nebezpecne pre samice (to su moje skusenosti) a mam taky pocit,ze u niektorych druhov trofakov,obzvlast.Mne tento tyzden kamos vyklepaval jednu chimbu a pokial niekto rozmysla aj o odchove,tak je to asi najefektivnejsie.No o cca 10 dni si to vyskusam s dalsimi dvomi samicami ja,tak som zvedavi ako mi to pojde. :wink:
Uživatelský avatar
Jaricok
uživatel webu
 
Příspěvky: 54
Obrázky: 29
Registrován: 04 čer 2005, 00:34
Bydliště: Levice SLOVAKIA

Příspěvekod jip » 19 zář 2005, 17:08

Péče o potěr po vypuštění z tlamky je podle mých zkušeností případ od případu různá. Je to dáno druhem, počtem generací v intenzivním akvarijním chovu a také již zmíněným "klepáním" jiker. Vím, že pokud má být pěstírna dostatečně produktivní, je právě tohle cestou ke zvýšení počtu potěrů a snížení vyčerpání samiček poměrně dlouhou dobou od posbírání jiker do tlamky, přes jejich inkubaci až po trvalé vypuštění potěru do volného prostoru. Sám se však maximálně vyhýbám výběru mladých ryb z takovýchto velkochovů a pokud není zbytí, zaměřuji se na ryby pokud možno z první nebo druhé generace v zajetí, kde jsou ještě všechny instinkty "živé". Měli bychom si uvědomit, že právě způsobem odchovu a péče o potomstvo jsou tyto ryby tak odlišné od jiných a právě tím jsou i zajímavé. Dlouhodobou reprodukcí v akvarijních velkochovech s klepáním jiker a odchovem v umělých tlamkách zcela bez diskuse dochází ke ztrátě původních instinktů, ke snížení reprodukční schopnosti ryb (samozřejmě i vlivem potravy) a ke změnám v chování ryb. Musím říci, že zatímco např. samičky Ps. lombardoi z takového intenzivního chovu měly nízké počty potěrů (10-25), u samiček z druhé generace v zajetí (F2), kde chovatel nechával samičky mladé donosit, jsem se dočkal v průměru 43 mláďat z 10 odchovů od 4 samiček. A maximum bylo 54 a 53 mladých z jediného vypuštění. Tyhle pokusy jsem dělal tak, že jsem samičku nosící potěr odlovil do samostatného cca 100 litrového akvária a tady ji nechal mladé rybky vypustit. Potom cca třetí den, když samička přestala při každém vyrušení v okolí akvária rejdit po dně a mezi kameny a sbírat mladé do tlamky, jsem ji při krmení odlovil zpátky do akvária. Vzhledem k tomu, že mám akvárium dosti zarostlé rostlinami, nebyl s navrácením samičky do společného akvária žádný problém a cca po sedmi dnech po vrácení do akvária již na ní nebyl ten třítýdenní půst nijak znát a nejdéle do dalších tří týdnů již znovu nosila jikry. Teď už se těmito pokusy nezabývám a nechávám samičky vypustit potěr přímo ve společném akváriu, kde mají dostatek úkrytů a přes přítomnost dospělých ryb i dravějších druhů, jako např. Sciaenochromis fryeri nebo Otopharynx lithobates jich valná většina přežívá až do dospělosti, takže spíše odlovuji a rozdávám mladé i dospívající ryby, abych zabránil přerybnění akvária.
Uživatelský avatar
jip
uživatel webu
 
Příspěvky: 86
Obrázky: 23
Registrován: 21 črc 2005, 10:41
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Bob » 23 zář 2005, 10:46

Vcera som po prvy krat odoberal mlade Ikolam. Dlho som zvazoval, ci ryby odobrat, alebo nechat samicu v spolocenskom aby mlade vypustila sama. Nazory na to sa roznia. Niekto udava, ze pocet takto odchovanych mladych je nizky a preto sa doporucuje samicu prelovit, alebo jej mlade po urcitom case odobrat. Aj ked by som zobral do uvahy, ze mlade preziju mal by som pri svojom pozadi (myslim to v akva :lol: ) problem ich odchytit, tak som sa nakoniec rozhodol pre odber. Vsetko dopadlo dobre, ale nemoze ta "nahanacka" po akva nejako negativne ovplyvnit ryby? Predsa len je to stres a ten neprospieva nikomu. Pri Mbunach som to robil v noci, ale rozsvietenie svetla o polnoci sa mi pri Tropheusoch praktizovat moc nechce. Ako by sa to dalo rybam ulahcit, myslim ten odchy, ten bol z toho vsetkeho najhorsi! Samicu som chytil do sietky a v miske som jej jemne otvoril tlamku a mlade obobral. Drzal som ju v ruke a po navrate do akva mala miesta, kde som ju drzal flekate, zbavene kozneho slizu. Na druhy den to sice zmizlo, ale nemoze to tiez nejako uskodit rybe?
Uživatelský avatar
Bob
častý přispívatel
 
Příspěvky: 275
Obrázky: 103
Registrován: 08 črc 2005, 11:10
Bydliště: Michalovce, SR

Další

Zpět na Akva Tlamovci

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků