P. demasoni

Diskuze o malawských endemických cichlidách!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod Taroto » 03 dub 2010, 11:03

nevim, rybám jsem do žaludku nekoukal. Pokud píšou, že ryba krmení polkne až po důkladném "ocucání" to bych řekl, že je pravda. Kolikrát když krmim to ryby seberou do tlamky a třeba za 10 minut vyplivne 5-10 granulí najednou a neřekl bych že je to zvracením. Prostě to má v tlamce a cucá to. Druhou věcí je co je to vlastně konzistence nabobtnané hmoty. Dle mého se nezvětší objem samotnýc přísad, ale jako houba do sebe natáhnou přísady vodu a voda ve střevech jistě problémy neudělá, protože je schopna se rychle vstřebávat střevní stěnou. U savců je střevo tvořeno přechodným a resorpčním epitelem a má roztažnost cca 3x - tedy pokud by nabobtnalo něco o 1,6O v lidském střevě a peristaltika to nestihla rozmělnit nic se neděje. Nevim jak to je u ryb.

To co jsem dostal bych bral jako ověřenou informaci přímo od výrobce a nevidím důvod to zpochybňovat. Což by neměl asi nikdo z nás.
Taroto
častý přispívatel
 
Příspěvky: 245
Registrován: 30 črc 2006, 13:24

Příspěvekod Taroto » 03 dub 2010, 11:12

Moliro, ten argument dává velice určitý smysl. Rychlost bobtnání je závislá na porovitosti materiálu (efektivní porovitosti, viz Bernouliho vztah), viskozitě kapaliny a styčné ploše. Tedy pokud rohlík rozkoušeš a světšíš tak povrch --- bobtnání se urychlí a do zažívání se dostanou již nabobtnalé částečky. Pokud by trvalo nabobtnání v celém stavu 3 minuty a povrch ze světšil 10x (což je celkem reálné) k plnému nasycení vodou by došlo za nějakých 9 sekund.
Pokud se dobře dívám právě na svoje ryby, kterým jsem ty granule podal. Mají je v tlamách a žmoulají je, občas je i vyplivnu a zase seberou.
cca po minutě je přestávají žmoulat a polykají je. Než se dostanou do střeva uběhne jistě ještě mnohonásobně delší doba než je 9s. Do střeva se tedy už jistě dostává plně nasycený potrava.
Taroto
častý přispívatel
 
Příspěvky: 245
Registrován: 30 črc 2006, 13:24

Příspěvekod sarka.x » 03 dub 2010, 13:30

Taroto píše:Moliro, ten argument dává velice určitý smysl. Rychlost bobtnání je závislá na porovitosti materiálu (efektivní porovitosti, viz Bernouliho vztah), viskozitě kapaliny a styčné ploše. Tedy pokud rohlík rozkoušeš a světšíš tak povrch --- bobtnání se urychlí a do zažívání se dostanou již nabobtnalé částečky. Pokud by trvalo nabobtnání v celém stavu 3 minuty a povrch ze světšil 10x (což je celkem reálné) k plnému nasycení vodou by došlo za nějakých 9 sekund.
Pokud se dobře dívám právě na svoje ryby, kterým jsem ty granule podal. Mají je v tlamách a žmoulají je, občas je i vyplivnu a zase seberou.
cca po minutě je přestávají žmoulat a polykají je. Než se dostanou do střeva uběhne jistě ještě mnohonásobně delší doba než je 9s. Do střeva se tedy už jistě
dostává plně nasycený potrava.


Taroto jsi hrozný věděc. Já bych diskuzi ohledně bobtnání granulek dala do roviny, které by rozuměl každý i já. Přiznám se, Bernoulliho vztah, nebo rovnice mi nic neříká :1:
Přílohy
EINSTEIN.jpg
EINSTEIN.jpg (32.44 KiB) Zobrazeno 1524 krát
sarka.x
častý přispívatel
 
Příspěvky: 543
Obrázky: 4
Registrován: 29 pro 2008, 14:25
Bydliště: Praha
Kolik let děláte akvaristiku?: 7

Příspěvekod Moliro » 03 dub 2010, 18:20

Tolik tedy teorie.....

Podíval jsem se na začátek vlákna, abych si ujasnil, o co tu jde, a stojí tam toto:
Taroto píše: "PROBLÉM, moje demasonky chcípou jak na běžícím páse. ..."

Jsou lidé, kteří požádají o pomoc, protože evidentně dělají něco špatně a když se jim ostatní snaží poradit, začnou je přesvědčovat, že to dělají vlastně dobře. Myslím, že tato debata nikam nevede. Nakonec to rozhodnou ty ryby. Je jich škoda.

Doporučuju Ti, taroto, pokud nechceš přistoupit na změnu krmení, chovat spíše nějaké dravce.
Uživatelský avatar
Moliro
častý přispívatel
 
Příspěvky: 346
Obrázky: 24
Registrován: 13 lis 2005, 12:25
Bydliště: Most
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Taroto » 03 dub 2010, 22:32

ale já jsem se poučil a několikráte za to poděkoval, úplně jsem vyřadil krmivo obsahující rybí moučku, krmím nově florou a tím granugreenem --- mám ho totiž dva kýble a vyhazovat se mi ho nechce. Nicméně jsou tu i špatné ohlasy na ty granule a já se tedy snažím dopátrat toho co a jak.

Bernouliho vztah je jednoduše k proudění kapaliny nějakým substrátem. Ve zkratce pro akvaristy. Biomolitan o vysoké hrubosti má třeva 20 porů na cm a voda jím proudí rychle sem a tam, zároveň objem vody zadržené v tomto biomolitanu je menší než objem vody zadržené biomolitanem o porovitosti 35 na cm. Stejně tak granule má nějaký povrch s určitým počtem porů, pokud se zvětší plocha granule - například rozdrcením - průchod kapaliny je rychlejší a tady i nabobtnámí.
Asi se to ale snažím moc rozebrat - no to byl vždycky můj problém.

Dokonce se mi povedlo vyřešit i problém s krmítkem a tou florou. Stačí vzít velké celulozové kapsle a naplnit je vločkama a ty pak naládovat do krmítka. Do jedné komory krmítka se vejde jedna. Krmítko ji hodí do vody, kapsle se rozpustí a je nakrmeno.
Taroto
častý přispívatel
 
Příspěvky: 245
Registrován: 30 črc 2006, 13:24

Příspěvekod jonathane » 04 dub 2010, 08:00

Taroto píše:Já mám na akvárka dost času, jen podle Jonatana ne :o)

Ty jo, dneska mi přišel odpovědní e-mail z infocentra přímo SERY. Pokud umím německy dostatečně dobře odpověď je následující

"Granulované krmivo od naši společnosti je již kompletní a nevyžaduje další úpravy před podáním, popřípadě kombinaci s jiným krmivem. Krmino je naprosto vhodné pro vámi zmiňované druhy ryb. Oběmová změna je v případě krmiva granugreen od 1,3 do 1,6 v závislosti na zbytkové vlhkosti. Tato změna nemá vliv na zažívání ryb, protože ryby nepolknou potravu, kterou předem v ústech nerozmělní na dostatečně malé části"

No buď se tady někdo z vás plete, nebo jsou ti lidi v SEŘE amaterské lamy a chce se mi z nich zvracet, takhle mučit ty nebohá stvoření.


taroto, jsi nesvéprávný nebo co, sám jsi napsal, že máš dost "škváry", ale málo času a vodu měníš až když máš čas....takže když budeš mít čas za 2 měsíce, budeš ji měnit za 2 měsíce.......jednoduchá rovnice........nevíš co říkáš.....hlavně, že jsi si napsal o vyjádření do SERY....všichni tady víme, že prostě granule od SERY bobtnají......
Naposledy upravil jonathane dne 04 dub 2010, 08:04, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
jonathane
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1182
Obrázky: 73
Registrován: 08 črc 2005, 19:33

Příspěvekod jonathane » 04 dub 2010, 08:03

Moliro píše:Tolik tedy teorie.....

Podíval jsem se na začátek vlákna, abych si ujasnil, o co tu jde, a stojí tam toto:
Taroto píše: "PROBLÉM, moje demasonky chcípou jak na běžícím páse. ..."

Jsou lidé, kteří požádají o pomoc, protože evidentně dělají něco špatně a když se jim ostatní snaží poradit, začnou je přesvědčovat, že to dělají vlastně dobře. Myslím, že tato debata nikam nevede. Nakonec to rozhodnou ty ryby. Je jich škoda.

Doporučuju Ti, taroto, pokud nechceš přistoupit na změnu krmení, chovat spíše nějaké dravce.


k tomu není už co říct Vláďo.........naprostý souhlas
Uživatelský avatar
jonathane
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1182
Obrázky: 73
Registrován: 08 črc 2005, 19:33

Příspěvekod wladys » 04 dub 2010, 09:07

Taroto,já celkem nechápu oč ti jde.Jestli ti krmení nenamočenýma granulema nedělá problém ,tak tím krm.Není třeba tady takto spamovat.Já to vidím jinak. :o
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Taroto » 04 dub 2010, 13:38

no a co kdybych neměl čas celej rok??? to už bych nemohl vykrmovat ani ty prasata. Pravdou je, že nemám v kalendáři poznámky 5.4.2010 11:00 vypustit AQ, 12:30 napustit AQ, to má asi jen Jonathan.

Pravdu o granulích zjistím jednoduchým způsobem. Přikoupil jsem 10x P.d., budu krmit florou a granugreenem a uvidim jestli nějaká chcípne.
Taroto
častý přispívatel
 
Příspěvky: 245
Registrován: 30 črc 2006, 13:24

Příspěvekod bohousek » 04 dub 2010, 13:39

LOL
Uživatelský avatar
bohousek
častý přispívatel
 
Příspěvky: 471
Obrázky: 15
Registrován: 25 pro 2009, 12:48
Bydliště: Brno
Kolik let děláte akvaristiku?: 7

PředchozíDalší

Zpět na Akva Tlamovci

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků