kříženci-rozmnožování

Diskuze o malawských endemických cichlidách!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod Lgaspo » 10 lis 2005, 10:55

Mauve napisal si to uplne dokonale !!!
Nezostava mi nic ine len 100 % suhlasit :wink:
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Kwjeta » 10 lis 2005, 11:41

No možná bych se přidal na stranu AXe a KILLERa bo jsem se dočetl, že v jezerech vznikne každých 3O let nový druh či poddruh a to je sakra krátká doba mimichodem je to nejvíce a nejrychleji se vyvíjecí místo na zemi. Tak ať mi nikdo neřiká že se tam mezi sebou nekříží to je nesmysl jak by nové druhy vznikaly.Takže pro MAUVEa nebylo to v minulosti je to pořád.
Kwjeta
nový uživatel
 
Příspěvky: 2
Registrován: 21 zář 2005, 15:43
Bydliště: Kostelec nad Č.L.

Příspěvekod ax » 10 lis 2005, 11:46

Ja bych mel navrh, at to ukoncime. Stat se to muze, sledovat to muzem, zamerne delat bychom to nemeli (pokud tu neni nejaky micurinec) a prodavat dal uz to je sproste. Jste pro to timhle uzavrit?
ax
častý přispívatel
 
Příspěvky: 216
Registrován: 13 črc 2005, 01:39
Bydliště: Mořina (pod Velkou Amerikou)

Příspěvekod Lgaspo » 10 lis 2005, 11:57

Krizence v jazerach urcite nove vznikaju, bez toho by jednoducho zastal vyvoj. Ale tie krizence vznikaju prirodzenou cestou a prirodzenym vyberom v prirodzenych podmienkach. A tam musi byt ten krizenec sakra schopny aby prezil a vytvoril tak zaklad pre novy druh.

A k tomu, ci vznikaju nove druhy kazdych 30 rokov. Neviem, asi je to mozne ale mozno nejake percento z toho su to len objavene nove druhy, ktore zatial este nikto nikdy nepopisal a v jazere ziju uz dlhu dobu.

Jednoducho ako pise Ax, by sa krizence, ktore nahodou vzniknu v umelom prostredi akvaria nemali sirit dalej!
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Mauve » 10 lis 2005, 12:09

axi, já bych to neukončoval, osobně se rád dozvím něco nového. Koneckonců informace čerpáme většinou z toho, kde se co dočteme. Potápět v jezeře se byl asi málokdo.

Já bych si dovolil setrvat na svém názoru, že tzv. donucené křížení v našich akváriích by se podle mně těžko přihodilo v přírodě.
Já to nevím a ani netvrdím, rozhodně si ale myslím, že v přírodě proces křížení probíhá jinak - po logické lince evoluce.
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod ax » 10 lis 2005, 12:21

Co je to logicka linka evoluce? Dnes uz je prokazane, ze nejeden organismus vznikl zasahem externi moci, ktera rozhodne neni logicka (radioaktivita, prudka zmena chem. prostredi a pod.). Akva je prostredi, kde jsou ryby vystavene nejake situaci. Ano, velmi casto se nestane, aby se tytez druhy potkali v jezere, ale stat se to muze. A kdyz se ukaze, ze jejich krizenec je schopen v novem prostredi prezit (leckdy na ukor nekoho jineho) tak je to jiste mimo nejakou logiku evoluce (leda ze logikou evoluce je bezne nahoda).
ax
častý přispívatel
 
Příspěvky: 216
Registrován: 13 črc 2005, 01:39
Bydliště: Mořina (pod Velkou Amerikou)

Příspěvekod wladys » 10 lis 2005, 12:44

Killerův případ rozhodně náhodné křížení není......dy? jak psal,že má od trewasaků jen samici...myslím,že kdyby měl i samce tohle se nikdy nestane.Přirozené to tedy podle mého názoru není a rozhodně se přikláním k nešíření těchto "výplodů" ...aby naši miláčkové brzy nedopadly jak už zde zmínění terčovci,gupky a třeba pro mě nepochopitelný výplod rádoby akvaristů-cichlida papouščí. :(
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Lgaspo » 10 lis 2005, 12:56

Myslim, ze v tomto momente nie je dolezite aku logiku (alebo externu moc) pouziva evolucia. To nechajme na nu, nech si to robi ako chce. Ona si to aj tak bude robit po svojom !

Dolezite pre mna je nesnazit sa o chov a sirenie umelych hybridov, ktore v jazere neziju alebo aspom zatial o tom nevieme ci ziju. Mozno sa v buducnosti v jazere vyskytnu ale to bude preto lebo to tak malo byt a chcela to tak evolucia a nie preto, ze ta tak chcel niekto vo svojom akva!

Samoska nikomu tymto nemozem a ani nechcem zakazat robit pokusy. Je to moj nazor a pohlad na vec.
Mne sa paci mat akva co najviac podobne jazeru, z ktoreho ryby chovam, a preto som neni zastancom krizencov :wink:
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod bbfh » 10 lis 2005, 12:57

Evolucia nie je riadeny deterministicky proces, preto vo vztahu k nemu treba pouzivat 'logiku' opatrne. Rozdiel medzi vysledkom krizenia a nasledneho vyvoju novych druhov v akvariu a povodnom biotope podla mna nie je kvalitativny (co sa vlastnosti novych druhov tyka, za predpokladu vytvorenia vhodnych podmienok). Je to len o tom, ze v akvariu je mozne cielene vytvarat podmienky tak, aby sa miera pravdepodobnosti uspesneho krizenia zvysila. Inymi slovami, ak je pravdepodobnost krizenia dvoch druhov v povodnom biotope akokolvek nizka, ale nenulova, tak vysledok tejto udalosti v jazere a jej 'simulacie' v akvariu bude zrejme rovnaky.

Problemy ma napadaju len tri:
- vzniknuty chaos v taxonomii vplyvom chaotickeho vyvoja novych druhov
- nepredvidatelne vlastnosti (tzn. aj slabiny) novovzniknutych druhov, nakolko tieto neprejdu v akvariu sitom priprodneho vyberu ako by tomu bolo v povodnom prostredi (napr. nachylnost na choroby - priestor pre vznik novych bakterialnych a virusovych kmenov vzhladom na pozmeneny imunitny system ... )
- potencialny prienik vysledkov krizenia do povodnych biotopov.

Prvy problem by sa dal nejako preboliet - nakoniec, zrejme je len otazkou casu, kedy sa vyskytnu nove a dostatocne obchodne zaujimave druhy vzniknute krizenim. Druhy bod moze predstavovat vacsiu hrozbu, ale jej realnost neviem posudit - nie som odbornik - je to len moja obava.
No a k tretiemu - nedavno som cital, ze vplyvom vysadzania novych hospodarskych druhov ryb do africkych jazier prichadzaju mnohe povodne druhy na pokraj vyhubenia a je celkom mozne, ze tieto druhy preziju len v nadrziach akvaristov. Pri pripadnom pokuse o spate vysadzanie druhov v jazerach vyhynutych, by som rozhodne kladol doraz na ich 'cistokrvnost'.
Uživatelský avatar
bbfh
častý přispívatel
 
Příspěvky: 458
Registrován: 05 říj 2005, 13:26
Bydliště: Senec

Příspěvekod Kwjeta » 10 lis 2005, 13:01

Já to moc nechápu vy tady poř mluvíte o nějakém nádném křížení v jezeře a nenáhodném křížení v akváriu. Vždyt to je stejná náhoda. Já nejsme pro nějaké násilné křížení v laboratořích kdy nacpou do jikry uplně jiné mlíčí, ale takhle v akváriu je to stejný jako v jezeře. Prostě ty ryby si byly sympatický a zrovna se potkaly a je jim jedno jestli v jezeře nebo v akvariu.Navíc pro ty ryby je to přírodní prostředí pokaždý když nejsou z odchytu.
Kwjeta
nový uživatel
 
Příspěvky: 2
Registrován: 21 zář 2005, 15:43
Bydliště: Kostelec nad Č.L.

PředchozíDalší

Zpět na Akva Tlamovci

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron