Jednodruhové akva

Diskuze o malawských endemických cichlidách!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod Mauve » 20 pro 2005, 09:41

Vracím se trochu k tématu, každá věc má svůj vývoj, takže máme v práci akvárko s tlamovci (P. saulosi), bohužel nám tam plave i jedna yellow, kterou jsme neměli komu dát (rád někomu přenechám) a ještě 2+2 Pseudotropheus aurora.

Takže už to v podstatě není jednodruhové akvárium, v práci mně oba moji kolegové přehlasovali ve skladbě ryb, takže musím alespoň na čas tuto ideu opustit.

Podstatnou změnou je, že máme akvárko o trochu větší (asi 170 litrů) a navíc je v něm opět parádní pozadí od Radima (teda alespoň mně se moc líbí).

Chtěl bych hlavně poukázat na dvě děci:

1) i při přechodu na externí filtr (větší proudění vody) se nám drží v parádní formě rostlinky - anubiasy. Měl jsem obavu z tvoření štětičkové řasy, ale zatím ani ň. Stav po cca třech měsících od založení tohoto akvária.

2) stále ke k vidění nově založená akvária s malawi tlamovci, kde jsou velké hromady kamení - chtěl bych varoval ty, kdo s těmito rybami začínají, že tyto hromady kamení jsou potenciálním místem hromadění detritu = problém s kvalitou vody. Kdo váhá, zda je nutné takové hromady tvořit, tak pro ně přináším důkaz, že kamenolom není bezpodmínečně nutný.
Přikládám fotku, kde je vidět akvárium s 2ks kamení - kvůli dekoraci - ryby si v pohodě plavou po celém akváriu. Doma mám v podstatě to samé.

Je to jem věc volby, já se vydal tudy :22:
Přílohy
Akva v práci zmenšené.jpg
Naposledy upravil Mauve dne 20 pro 2005, 10:49, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod mikro » 20 pro 2005, 09:47

:-O je to pekne, pozadi ;-) A jesou sarvatky, kdyz se nemaj, kam moc schovat? Vidim tam nejake skulinky a prolezacky, ale stejne? :-)
Uživatelský avatar
mikro
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1165
Obrázky: 28
Registrován: 24 lis 2005, 17:27
Bydliště: Milevsko/Brno

Příspěvekod Mauve » 20 pro 2005, 10:00

Prolézaček tam opravdu moc není, já jen nevím, jakým způsobem se u tolika lidí zafixoval pocit, že nejsou malawi tlamovci ryby, ale hadi a že každá ryba musí mít svou díru v hromadě šutrů. :D

V akváriu je samozřejmě dominantní samec, hierarchie je vytvořena, kdo má pocit, že to tak nemůže fungovat, zvu dotyčného ke mně domů nebo do práce na kávu - můžem chvilku pokoukat.

Nejchci radit, jen předkládám fungující alternativu. :wink:

Kdo mi nevěří, opakuji po několikáté - stačí se dojet podívat k nějakému dobrému chovateli těchto ryb - chovné skupinky plavou ve skoro holých nádržích.
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Lgaspo » 20 pro 2005, 10:11

Velmi pekne a prijemne akva. :D

Co sa tyka toho kamenia suhlasim s Mauvem, moze sa pod nim hromadit detrit a tak znecistovat vodu.

Da sa to ale vyriesit ked pouzijes dost jemny piesok a kamene nan ulozis.
Takto pod kamenmi je minimum miesta pre detrit. A ak este kamene vhodne ulozis a nastavis prudenie vody tak aby voda prudila cez tieto kamene, je detrit co sa dostane medzi kamene vyplavovany. Mam to tak urobene a funguje to.

Co sa tyka ukrytov pre ryby je to dost zaujimava vec.
Kazdy kto bol v nejakej chovni urcite videl, ze aj agresivne ryby (napr. P. demasoni) sa chovaju v akvach v podstate bez ukrytov a ryby rastu a rozmnozujusa.
Vseobecne sa ale tvrdi, ze cichlidy potrebuju vela ukrytov. Avsak vela ukrytov vedie k tomu, ze samci obsadzuju tieto ukryty a horlivo ich brania cim je vlastne ich spravanie agresivnejsie.
Sam mam v akva mnozstvo ukrytov. Vacsinu z nich obsadili dominantny samci a brania ich zo vsetkych sil. Ostatne ryby su takto nutene plavat v strednej a hornej casti akva. Akonahle sa priblizia ku dnu su napadane samcami v ukrytoch. A navyse subdominantne jedince sa castokrat nemaju kam skryt a su vydane napospas vyjazdom dominantnych samcov.
Ja som to nastastie, podobne ako Mauve, vyriesil tak, ze mam clenite pozadie na zadnej stene akva az po vrch a tak aj subdominantne ryby sa mozu ukryt v pozadi v hornej casti akva a tak si trochu oddychnut od tlaku dominantnych jedincov, ktori okupuju cele dno.

Takze otazky na zamyslenie : Je dobre mat vela ukrytov v akva s cichlidami ?
Spravali by sa dominantny samci tak agresivne, keby nemali ukryt, ktory by si strazili (vid chovne) ?
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod mikro » 20 pro 2005, 10:15

Tak teda Mauve me prekvapil, ja myslel ze cim vice ukrytov tim lepe? Ale zase ma asi pravdu ze v chovnach to funguje:-)
Takze co ma vetsi vahu, pocet "zasivacek" a nebo velikost akvať
a jeste jak maj tlamovci dobry zrak? trebas nedohlednou tak daleko, trebas nejake okulare? :-)))))
Uživatelský avatar
mikro
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1165
Obrázky: 28
Registrován: 24 lis 2005, 17:27
Bydliště: Milevsko/Brno

Příspěvekod Mauve » 20 pro 2005, 10:21

Když si vezmeš fakt, že tyto ryby v pohodě žijí i v třiceti a více metrech, tak je logické, že vidí velmi dobře. :shock:
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod mikro » 20 pro 2005, 10:25

tak jo, no ;-) mas pravdu :-)
Ja jak sem modelar tak mi to porad evokuje ze ty rybky sou zmensenina 1:xx :-)))
Tak to abych se castejc holil, aby si nemyslely, co za rumcajze je to krmi :-DDDD
Uživatelský avatar
mikro
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1165
Obrázky: 28
Registrován: 24 lis 2005, 17:27
Bydliště: Milevsko/Brno

Příspěvekod Bob » 20 pro 2005, 12:05

Pekne akva :D

Ako su tam upevnene tie anubiasy :?:
Uživatelský avatar
Bob
častý přispívatel
 
Příspěvky: 275
Obrázky: 103
Registrován: 08 črc 2005, 11:10
Bydliště: Michalovce, SR

Příspěvekod Mauve » 20 pro 2005, 13:57

kancelářské sponky - roztáne se do roviny, uděláš pak skobičku podle potřeby, zbytek uskřípneš kleštěmi.
Ten drát se do roka a do dne ztratí - zrezne - ale to už se většinou anubias přichytí sám k podkladu.

Když ne, dá se nová spona :wink:

Ještě přidám jedno foto s bleskem, omlouvám nekvalitu fotky - kvůli silnému externímu blesku - chci dokumentovat, že v akváriu nejezdí dominantní ryba a ostatní že nejsou kdesi zalezlé - ryby si vesele plavou po celém objemu akvária. Kdo nevěří, ať sem běží :D
Přílohy
Zmenšené akva v práci .jpg
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Melounek » 20 pro 2005, 17:36

Ony ty kameny nejsou jenom o úkrytech, ale taky o dekoraci. Asi těžko si někdo udělá pětiset litrové akva do obýváku a dá do něj 50 ryb bez dalšího.

Ryby se ale bez dekorací obejdou, není to sice ideální, ale obejdou. Akvárium v takovém případě ale musí mít určité rozměry a musí v něm být ryb, řekl bych, povícero.
Melounek
uživatel webu
 
Příspěvky: 24
Registrován: 15 lis 2005, 18:25
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Akva Tlamovci

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků