ps.cameleo-nakatenga

Diskuze o malawských endemických cichlidách!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod nakatenga » 13 pro 2005, 00:40

TO Tapisleica - ale no vždy? jó a proto sem furt lezu, abych něco pochytila.
Já fakt ty rozdíly neznám, Ps.Crabro jsem asi nikde neviděla na živo ve srovnatelném věku jako Ps.Cameleo Nakatenga, ale podle mně, alespoň z toho, co jsem odpozorovala z obrázků, má Ps.Crabro trochu jiný tvar těla - podobný spíš Ps. Socolofi. Nižší, protáhlejší a při čelním pohledu válcovitější, zatímco Ps.Cameleo Nakatenga má poměrně vysoký hřbet a zploštělejší tělo. A pokud ona "neznámá rybka", kterou jsem dostala náhodou jako bonus, je opravdu Ps. Crabro, tak Nakatengy jsou od malička žluto-hnědě pruhované a dominující samec nebo dospívající samci ve své důležitosti tu a tam zčernají, ale Ps.Crabro je od malinka ryba prakticky černá a pruhy vystupují až v průběhu růstu. Navíc ta maličká neznámá stále mění intenzitu zabarvení - u dna pruhovaná, ve skále černá. :21:
Ale halvně si to neber za své (ani nikdo jiný), ty rozdíly jsou jen moje doměnky - kdo mi to posílal ty krásné fotky Ps. Crabro kdysi - Jendať Mauve? Už je nemám! Je možné znovu je vyzískat?
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Mauve » 13 pro 2005, 08:30

nakatenga píše: kdo mi to posílal ty krásné fotky Ps. Crabro kdysi - Jendať Mauve? Už je nemám! Je možné znovu je vyzískat?


Rozdíly u Ps. crabro jsou, podle mně jsou minimálně dva druhy - podle mně jsou ty, co má Iva a pak ty, co jsem měl já. Z knihy od Ada Koningse jsem vyčetl i jejich rozlišení - jde čistě o rozdíly díky místu výskytu - knihu jsem měl půjčenou od jipa a někde jsem si i ty rozdíly poznamenal, jestli to najdu, tak to sem určitě napíšu. Nebo kdyby mohl Jirka napsat sám, jestli si najde chvilku. Rozhodně ani jeden z nich nebyl popsán jako "nakatenga", netroufám se ale pouštět do debaty, jaký název je správně.
Ad ty fotky - Ivo, něco jsem ti posílal já, tak nevím, jestli máš na mysli zrovna fotky odemne
Přílohy
Crabro detail.jpg
Tohoto fešáka jsem měl doma - opravdový drsný dravec
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod tapisleca » 13 pro 2005, 21:51

To Nakatenga: no já co jsem kdysi měl Ps. Crabro, tak byly od mala žlutý s hnědýma pruhama a až později samec zčernal a jak píše Luboš byly to drsný dravci a hlavně hodně velký až 30 cm, ale nádherné.
Ta neznáma ryba jak říkáš není určitě Ps. Crabro. Hlavně mě zaráží, že je stále malá, že neroste jako ostatní, doví jakého tam máš mutanta, že by trpaslíka, he, he he :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
tapisleca
častý přispívatel
 
Příspěvky: 202
Registrován: 06 lis 2005, 12:36
Bydliště: Praha

Příspěvekod nakatenga » 13 pro 2005, 22:00

TO Mauve - jooooo, to je ona! Je to i ta fotka a řekla bych, že i ta ryba, kterou mám ve vodě navíc. Jako by si z oka vypadly.
TO Tapisleica - je maličká a menší než všechny ostatní proto, že ostatní měly 2-4 centimetry, když jsem si je přinesla a tato jedna neměla ani jeden celý centimetr. Nikdo se jí nevěnoval, nedostávala žádné spešl krmení pro mimina a je zázrak, že přežila v hejnu padesáti o dost větších rybizen. Udělám fotky.
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod tapisleca » 13 pro 2005, 22:18

no ale to mě zaráží, že je tmavá od malinka, bůh ví co to bude zač.
Uživatelský avatar
tapisleca
častý přispívatel
 
Příspěvky: 202
Registrován: 06 lis 2005, 12:36
Bydliště: Praha

Příspěvekod nakatenga » 14 pro 2005, 01:54

TO Tapisleica - no nevim. Voražená je jak dvojka máslo, i ryby, do kterých by se vešla 10x, jako konkrétně Nakatengy, jí pokorně ustupujou když se naježí. Uvidíme.
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod jip » 25 pro 2005, 18:51

Ahoj, omlouvám se, že mi to tak dlouho trvalo, než jsem zareagoval na Lubošovu výzvu, ale byl jsem značně zaneprázdněn a až vánoční iluze klidu a pohody mi umožnila věnovat se také tomuto webu. Takže jsem trochu polistoval v publikaci Ad Koningse "Das grosse Buch der Malawi Cichliden" kde na stranách 369 - 371 jsou následující fotky Ps. crabro. V knize Konings (kterého považuji za jednoho z největších znalců cichlid východoafrických jezer) nevede Ps. cameleo jako samostatný tzv. "dobrý" druh, ale uvádí tento název jako obchodní jméno (viz text 1) stejně jako název Melanochromis Crabro. Dále uvádí, že populace ze severozápadního pobřeží jezera nemají žlutou podkladovou barvu na těle, zatímco všechny ostatní populace mají základní zbarvení těla žluté se širokými hnědými pruhy. Vzhledem k tomu, že informace k tomuto druhu jsou poměrně zajímavé a budou se určitě vztahovat i na populaci od ostrova Nakantenga, tak jsem to naskenoval a přikládám (text 1 a text 2). Podle fotek z výše uvedené publikace jsou ostrovy Nakantenga a Maleri skalnaté a rovněž biotop v těchto lokalitách je složen ze skalních blohů a větších či menších jeskyní vytvořených těmito kamenými bloky a kameny. To pro chovatele těchto mazlíků.
Jo a přeji krásné Vánoce.
Přílohy
Pseudotropheus crabro Maleri Island.jpg
Photo Ad Konings "Das grosse Buch der Malawi Cichliden" str. 369
Pseudotropheus crabro Mara Rocks.jpg
Photo Ad Konings "Das grosse Buch der Malawi Cichliden" str. 369
Pseudotropheus crabro.jpg
Photo von Kapralski - Ad Konings "Das grosse Buch der Malawi Cichliden" str. 370
Pseudotropheus crabro text1.jpg
Ad Konings "Das grosse Buch der Malawi Cichliden" str. 370
Pseudotropheus crabro text2.jpg
Ad Konings "Das grosse Buch der Malawi Cichliden" str. 371
Uživatelský avatar
jip
uživatel webu
 
Příspěvky: 86
Obrázky: 23
Registrován: 21 črc 2005, 10:41
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Mauve » 26 pro 2005, 16:03

Ahoj Jirko,
díky moc, to je přesně to, co jsem měl na mysli.
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod nakatenga » 27 pro 2005, 23:53

No, tak to jsi tomu dal!!! :lol: :lol: :lol:
Už nerozumím ničemu. Prostě mám doma - pardon - v kanceláři nějaký ryby a začíná mi být docela pumpička co to jsou zač - jsou zdravé, žravé a chovají se slušně. ....jasně, trochu jsem to nadnesla, ale člověk, který tomu nerozumí chápe jen tolik, že rybka, která tak nebo onak vypadá jako konkrétní druh, barevná varieta či mutace, nemusí být to ono, ale něco docela jiného.
Nic to nemění na faktu, že se o ně budu dál a dobře starat. :17:
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Lgaspo » 28 pro 2005, 21:18

Vitajte vo svete taxonomie africkych cichlid :D

Je v tom dost znacny chaos a nejednoznacnost !!!

Stretavam sa s tym kazdy den pri naplnani databazy MyFish a musim vam povedat, ze sa castokrat poriadne zapotim pokial vykutram aspom co to pouzitelne.

Ale teraz mam uz skvelych pomocnikov v Aqualogoch ::s27::
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Předchozí

Zpět na Akva Tlamovci

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků