Nove akva

Diskuze o malawských endemických cichlidách!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod Mauve » 12 led 2006, 10:42

Hlavní problém je ten, že hodně akvaristů, kteří hodlají přejít k malawi, má možnost koupit tyto ryby v zooprodejnách a nabídka je většinou omezená a jak přes kopírák - aurati, yellow, zebry, demasoni, maingana......

Když vidím tu záplavu dvoustovek se zebrami a podobně - to si tímto proti sobě poštvu asi plno lidí a pěkně to tu schytám - mohl jsem si to ušetřit a každému to chválit, nebo jsem se mohl pokusit tento diskutabilní krok takto někomu rozmluvit - jak píše jinde canart - je dobré začít i blbě - hlavně začít, protože vše špatné je na něco dobré a od dvoustovky hodně lidí vystartuje na větší akvárko s cichlidami.
Věřím na vyjímky a určitě je někdo, komu to funguje, beru to obecně.

Komu se můj názor nelíbí, tak se na mně pls nezlobte, je to jen jeden názor, nic víc........
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod mikro » 12 led 2006, 10:44

TO Mauve
Ale mas pravdu, ja sem take zacal s zebrou protoze sme ji mel kde koupit v akvaristice. kdyby meli jine trebas saulosi koupil bych je spise nez zebry, ale co bylo, nemohl sem si vybirat......
Uživatelský avatar
mikro
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1165
Obrázky: 28
Registrován: 24 lis 2005, 17:27
Bydliště: Milevsko/Brno

Příspěvekod Lgaspo » 12 led 2006, 11:34

Co sa tyka kompatibility jednotlivych druhov ryb daju sa sem napisat len velmi vseobecne pravidla !

Velmi zavisi od velkosti a tvaru nadrze, od zariadenia nadrze, od planoveneho poctu chovanych jedincov a druhov...

Nestaci sa len spolahnut na info typu, ze na ja neviem 10 l vody 1 ryba, ze ten druh sa da chovat len s tym druhom - to je velmi zjednodusujuce!

Treba si prestudovat aj biologocke potreby jednotlivych druhov, ich naroky na prostredie, ich sposoby spravania sa - takto sa da predist velkemu mnozstvu zbytocnych omylov.

Skor sa treba drzat podla mna tohto (toto je len moj nazor a nie kazdy s nim musi suhlasit !) :

1. druhy co vykazuju vysoku vnutrodruhovu agresivitu chovat vo vacsom mnozstve, v dostatocne velkom akva s mnozstvom ukrytov, pricom je dolezity aj tvar akva - lepsie je mat dlhe a siroke akva ako zbytocne vysoke (napr. P. demasoni)

2. druhy co sa vyznacuju velkou agresivitou voci ostatnym druhom, chovat v dostatocne velkom akva s mnozstvom ukrytov, pricom je dolezity aj tvar akva - lepsie je mat dlhe a siroke akva ako zbytocne vysoke. Je dobre mat mierne prerybnene akva, lebo potom sa agresivita rozptyluje (napr. M. lombardoi, M. auratus)
Pozri video Suboj II ako sa napr. ine druhy snazia rozohnat od seba bojujucich samcov
http://www.akvamalawi.com/phpBB/dload.p ... ile_id=168

3. V malych akvarkach (cca do 250 l) chovat max. jeden agresivny druh! Ak bude v malom akva s nedostatkom ukrytov viac agresivnych druhov, budu si samci tychto druhov snazit obsadit teritoria, co bude viest medzi nim k neustalym konfliktom a navyse subdominantne samce a samice, resp. menej agresivne druhy budu vytlacene do hornej casti akva co nemusi tymto rybkam vyhovovat a budu zbytocne stresovane

4. Nechovat spolu druhy, medzi ktorymi moze byt vztah predator korist (napr. P. demasoni a D.compressiceps)

5. Nechovat spolu druhy ktore maju extremne odlisne naroky na potravu

6. Nechovat spolu variety druhov co by sa mohli krizit (napr. L. sp "Hongi" a L. sp. "Mbamba")

7. Nechovat prilis velke druhy v malych akvarkach (napr. N. venustus v 250 l akva)

8. chovat druhy v spravnych pomeroch pohlavi (mbuny - 1:3 resp. mne sa osvedcuje aj 1 dominantny samec, 1 subdominantny + niekolko samic, ale min 2 samice, nonmbuny - 1:2, tanganiku nepoznam)

9. ...urcite sa najdu este dalsie principy len ma teraz uz tak narychlo nenapadaju

Ale opakujem este raz, toto su vsetko vseobecne pravidla a je potrebne pristupovat k zlozeniu druhov v akva pozorne, citlivo a premyslene. Radsej si dopredu nastudovat potrebne info a az potom sa do toho pustit :wink:
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Kikucka » 12 led 2006, 20:19

dekuji Lgaspo za obecne rady. Myslis ze v me navrzene sestave saulosi coral red 8ks
demasoni 8ks
aulonocara 3x samec
mam nahradit demastonky klidnejsim druhem drobnych tlamovcu (jakym), ci rozsirit jejich pocet? dik
Uživatelský avatar
Kikucka
uživatel webu
 
Příspěvky: 11
Registrován: 27 kvě 2005, 12:10

Příspěvekod Lgaspo » 12 led 2006, 21:31

Na demasonky su rozne nazory.
Niekto tvrdi, ze sa casom aj tak vsetky pobiju a zostne len dominantny par.

Ja sam demasonky mam momentalne 8 kusov (povodne som mal 10 ale dve mi uhynule este ako mlade) a zatial sa vsetky tesia dobremu zdraviu. Ja ich mam ale v 600 l akva v ktorom mam vratane demasoniek 50 ryb.
Ja si myslim, ze si ich mozes nechat ale zobral by som tak 10 kusov.
Avsak uz nijaky iny agresivny druh by som k nim nedaval.

Ak chces este nejaky dalsi druh, tak odporucam Pseudotropheus sp. "Acei" alebo Labidochromis careuleus.
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Mauve » 13 led 2006, 08:53

Těch Lgaspových 600 litrů je velmi důležitý údaj, já jsem měl cca 8 demasonek v 300 litrech a cca roce a něco se postupně vytloukly. Demasoni se řežou v podstatě jen mezi sebou, jak už psali kolegové. Také jsem chyboval, tato ryba podle mého názoru není do tak malého prostoru vhodná. Jestli chce někdo oponovat, že je v něčem podobném má a nemá problém, tak to beru - snažím se přispět svou zkušeností. Ještě bych dodal, že na to, aby mohl někdo napsat jakýsi závěr o těchto rybách, je třeba vyčkat nějaký čas. Mé demasoni byly po cca půl až třičtvrtě roku na vrcholu, stále se třely a měly stále plno potěru, pak ovšem přišel zlom a za cca 2-3 měsíce bylo po legraci. Demasoni jsou trochu vyjímečné mbuny - k jejich pořízení do relativně malého akvária logicky svádí jejich velikost.

Zůstává otázkou, co k nim, to je opravdu těžko radit, acei umí vyrůst do velikosti 13-14cm, můj kolega je měl, beránci to také zrovna nebyli.

Ty Labidochromisy budou lepší volba, neš demasoni........
A nebo - když to chceš mít hodně barevné (3 samci aulonocary píšeš), tak můžeš dát 10-12 saulosi a třeba víc aulonocar (?)
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Lgaspo » 13 led 2006, 09:09

Suhlasim s Mauvem, demasonky mozu byt problematicke ryby.
Ja ich mam 7 mesiacov a su uplne v pohode - podla mna az moc pokojne a kludne. Ale mam ich v 600 l akva.

V kazdom pripade demasonky su urcitou vyzvou a treba sa pri nich pripravit na vsetko. Na jednej strane je to skusenost Mauveho (a urcite aj mnoho dalsich chovatelov) na druhej strane som videl 200 l akva kde skupina demasoniek zije uz niekolko rokov a v podstate bez nejakych velkych problemov.
Su to nevyspytatelne ryby !
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Předchozí

Zpět na Akva Tlamovci

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků