Uprava vody pre cichlidky

Diskuze pouze o akvarijní vodě!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod canart » 11 kvě 2005, 15:28

Lgaspo, vodu mas OK, nemusis spekulovat.
Sam zistis, ze cisla su zbytocne, ked sa Ti bude vsetko mnozit az nebudes vediet co s tym ;) Ja som vodu meral len zo zvedavosti a aby som mohol uviest pri akych hodnotach mi to funguje.
Ale pristup mas spravny, len tak dalej!
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod Lgaspo » 11 kvě 2005, 15:53

Paradicka - takze o vodu sa uz viac starat nemusim, co ma uprimne povedane tesi :wink:

canart píše:Ale pristup mas spravny, len tak dalej!


No, ja chcem len tym krasnym stvoreniam vytvorit to najlepsie prostredie :lol:
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Lgaspo » 11 kvě 2005, 16:22

Tak som si na vase odporucanie (Canart,Mauve) pozrel pripravky firmy AQUAR a skutocne to vyzera celkom dobre.
Urcite si objednam testy na NH3, NO2 a NO3

Teraz sa chcem opytat na nejake preventivne pripravky.
Chcem byt pripraveny, resp. predist zbytocnym problemom s chorobami.

Takze co pouzivate (ak teda vobec nieco pouzivate) na prevenciu proti chorobam ryb a nieco ako AQUATAN (tusim sa to tak nejak vola) na upravu vody ?

Alebo zasa raz zbytocne spekulujem ? :lol:
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Martin Novák » 11 kvě 2005, 17:27

Lgaspo píše:Takze co pouzivate (ak teda vobec nieco pouzivate) na prevenciu proti chorobam ryb a nieco ako AQUATAN (tusim sa to tak nejak vola) na upravu vody ?

No naprosto jednoduše NaCl (Chlorid sodný - jedlá sůl), resp. její roztok. Koncentrace se však dost liší. Já používám 10mg/10litrů. Vhodné je použít nejodidovanou sůl, ale bohužel já osobně jsem jí nikde nesehnal. Už léta používám s jódem a v pohodě.
Dále můžeš preventivně používat chemické desinfekce na bázi Methylenové modře nebo Malachitové zeleně (nebo jejich kombinace). Tuším přípravek FMC (tj. Formalín, malachitová zeleň a methylenová modř). Většina léčiv má i profylaxní dávkování (preventivní). Dávka není tak vysoká, ale pořád účinná (říká se tomu minimální kurativní dávka). Nejlepší prevencí však je kvalitní a dobrý chov! :P
Naposledy upravil Martin Novák dne 16 črc 2005, 15:17, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Mauve » 12 kvě 2005, 07:33

Já nepoužívám nic, rozhodl jsem se, že zdravá ryba musí umět s vnějšími nepříznivými vlivy bojovat sama. Bral jsem to jen selským rozumem, že když nemarodím a ani nic preventivně neberu, musí totéž platit i pro ty ryby.

Za největší chybu považuji snahu ušetřit doslova pár korun oddalováním výměny části vody. Mně se to stalo jednou, když jsem v pravidelném termínu nestihl výměnu a z nechtěného odsunutí se mi stal opravdu problém - onemocnění hexamitou - podařilo se mi to sice zachránit včas, ale u těchto ryb, když mají pravidelnou výměnu části vody spojenou s odkalením + správné krmení, tak podle mně problémy nevzniknou.
S tou solí - občas ji dávám také, přeci jen se ryby občas "drbnou" o dekoraci nebo se poperou a nějaké to povrchové zranění se vždy objeví. Ale přiznávám, že ta sůl občas dám jen proto, že ji dává skoro každý.
Jen na okraj - četl jsem na tropheus.cz, že p.Neužil (Tropheus) také nesolí.
No a teď si vyber :D
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Lgaspo » 12 kvě 2005, 07:50

Ej veru, je to tazke :wacko: ! Kolko cichlidarov tolko nazorov.
Ale asi sa predsa len priklonim k tej soli. Vacsina ludi co poznam ju dava.
A predsa len ma potom clovek aj lepsi pocit, ze ma svojich chovancov vo vacsom bezpeci :lol:
Inak s tou vymenou vody uplne suhlasim.
A pri vymene vody pouzivate vodu priamo z vodovodu, alebo odstatu, alebo sa nejak zbavujete chloru ?
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod canart » 12 kvě 2005, 08:16

Priklanam sa k Lubosovi (Mauve). Presne to robim aj ja a mam ten isty nazor s tym rozdielom, ze sol vobec aspon 10 rokov nedavam. Zase sme pri tom...ako pisal Mauve, vacsina ju dava, tak ju da obcas tiez ;) Ide o to, ci je to len lepsi pocit, ze to rybam prospeje alebo to naozaj prospeje. Pretoze ja som nikdy nezaznamenal, ze by NaCl bola nejako uzitocna. Kedysi som sol pridaval k Malawi cichlidam ale nemozem povedat, ze by boli zdravsie. Ide najma o koncentraciu....myslim, ze v tom je dost chaos. Takze skor experimentujeme, ale vysledok experimentu overit nemozme.

Co sa tyka chloru....ja napustam do 50% nadrze tyzdenne priamo z vodovodu vsetkym rybam. Pre mna su indikatiory Tropheusy. Ak su tie v pohode, tak je vsetko OK :)
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod Lgaspo » 12 kvě 2005, 08:24

Skoda ze som sa nerozhodol pre chov Tropheusov -
o idikaciu problemov by som mal postarane :lol:
Ale nie, to len srandujem.

Uf, ked pre nas zaciatocnikov je to potom tazke, ked na webe je kopa casto dost protirecivych informacii.
Ale asi treba tieto info brat s urcitym nadhladom a dat na rady skusenych a osvedcenych odbornikov. Takze Canart, Mauve dik za vesa rady a skusenosti!
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Mauve » 12 kvě 2005, 08:43

Já se zas za takového odborníka nepovažuji, v podstatě se pokouším podat jen mé zkušenosti, ale Lubo, jestli píše canart, že sůl nepoužívá, tak víš, co už od teď budu dělat já? Nebudu ji používat také vůbec.
Když už toto napíší dvě kapacity v oboru, tak už je to pro mně dost k tomu, abych se tím řídil.
Takže jen čistá voda a nic než voda. Žádné preventivní kapky a další vymyšlenosti. Jsem rozhodnutý.
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Lgaspo » 12 kvě 2005, 08:52

Myslim, ze na Canartove rady a skusenosti sa da spolahnut. Aspon teda zatial ked som sa drzal jeho rad neolutoval som!

Takze ako vravis:
Mauve píše: Žádné preventivní kapky a další vymyšlenosti. Jsem rozhodnutý.


Som rozhodnuty !!!
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

PředchozíDalší

Zpět na Akva Voda

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků