hnedo zeleny zakal!!!!

Diskuze pouze o akvarijní vodě!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod mikro » 10 bře 2006, 11:49

Tak tak. UV zareni neleze do vody nejak naockovat a pak by se vodou dostalo do filtru. nee... Kdyz budes svitit do akva, musis stejne zarucit dobrou cirkulaci mvesmes je zareni ucine max do 5-10mm.pak uz je intenzita veeelmi mala. Voda ma velke B.. utlum....
Uživatelský avatar
mikro
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1165
Obrázky: 28
Registrován: 24 lis 2005, 17:27
Bydliště: Milevsko/Brno

Příspěvekod ax » 10 bře 2006, 12:23

Ja se domnivam, ze si velmi problem zjednodusil jen na prblem s nitri bakteriema, ktery neni vubec podstatny a to hlavni ti uniklo. UV lampa zrusi nejen nitri bakterie, ale vse, co kolem ni projde. Zalezi na velikosti akva a prutoku tou UV lampou. Bud je prutok maly, pak UV nic neudela (tedy skoro nic, jeji vliv lze zanedbat), nebo je dostatecny a pak UV zmeni stav mikroorganismu ve vode. Nitri bakterii je tam dost ve dne a jinde, takze o tohle bych se nebal. Co bude problem je, ze v akva se vse ovlivnuje navzajem. Kdyz jsou ryby vystaveny "agresivni" vode, tak si vytvareji odolnost (bezne kolem nich plavou zarodky plisni a pod). Pokud agresivita klesa, jejich telo snizi produkci ochranych latek (proc by je delalo, ze?). Pokud by doslo pozdeji k pozvolnemu narustu mnozstvi mikroorganismu ve vode, tak by se toho nestalo tolik. Ale ta lampa se vetsinou vypne nahle a narust mikroorganismu je pak tak rychly, ze na to organismus ryb nestiha reagovat a ryby jsou nachylnejsi k onemocneni. Mel jsem moznost videt jeden experimet s dlouhodobym pouzivanim UV lampy a nasledny stav po umrti lampy v letnich mesicich. Je mi smutno jeste dnes.
Jiste, problem je daleko slozitejsi, odviji se od stavu ryb, teploty vody, objemu akva a vykonu UV, ale podle me je UV lampa mozna dobry pomocnik pri leceni nemoci (predevsim plisni a pod.), ale v beznem provozu nema v akva co delat, neb tam nic neresi. V mem bazenu ji ocenuje cela rodina, pouzivam mnohem mene chemie, v mem akva ji vsak nenajdes.
Nicmene ti nebranim ji pouzivat, jen jsem chtel rici, ze jako vzdy je treba posoudit, zda je to ten spravny prostredek do dosazeni planovaneho cile.
ax
častý přispívatel
 
Příspěvky: 216
Registrován: 13 črc 2005, 01:39
Bydliště: Mořina (pod Velkou Amerikou)

Příspěvekod Mauve » 10 bře 2006, 13:00

joj, tak to jsem úplně zapoměl napsat - UV lampu jsem nezapojil na trvalo, jen k odstranění problému - bral jsem to jako samozřejmost, takže to doplňuji - trvale puštěná lampa je samozřejmě špatně
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod morfeus » 10 bře 2006, 14:07

cau lidi vase nazory jsem peclive zvazil a soudim ze bude nutne opatrit nejaky to modry svetlo v uvozovkach!!!! co se tyce chemie je nutna pouze k dosazeni a udrzeni PH to je jasny.mel jsem tu cest navstivit chovatelku afriky a ta mi dala rady v tom smeru ze chemie kterou prodavaji stovky vyrobcu je pouhy intrik na lidi ona preferuje pouze SŮL a to se podrzte na 50l vody 3 lzice!!!!! kuchynske soli.o morske soli nebyla ani rec.a nejake testy treba vsudy pritomny dusik.totalni nesmysl vse resi pravidelna vymena vody takze vsechny hlasky na WEBU o mereni a kupovani testů NO3 motaji hlavu vsem hlavne zacinajicim akvaristum a to mi date urcite za pravdu!
Uživatelský avatar
morfeus
uživatel webu
 
Příspěvky: 30
Registrován: 18 led 2006, 22:06
Bydliště: Most

Příspěvekod mikro » 10 bře 2006, 15:27

Ax: Vse cos napsal je samozrejme pravda. Mxslel sem ale jak pise Mauve jen na chvilku, nevim odpoledne, urcite bych nesvitil dele nez jeden den. Pak zase opakovat. Urcie nezarit tyden do akva....
Uživatelský avatar
mikro
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1165
Obrázky: 28
Registrován: 24 lis 2005, 17:27
Bydliště: Milevsko/Brno

Příspěvekod maxim » 10 bře 2006, 15:42

Pravidelnú výmenu vody nenahradíš ničím,ale testy aspoň na NO2 a NO3 by nemali chýbať žiadnemu akvaristovi. Aj keď môžeme diskutovať o ich presnosti,dajú aspoň orientačné hodnoty a najspolahlivejším indikátorom sú ryby a ich správanie.
Nevymieňaj toľko vody a daj akvarku čas na poriadne zabehnutie.Ono aj 3 mesiace sú niekedy málo,kým dosiahneš biologickú rovnováhu.
maxim
přispívatel
 
Příspěvky: 111
Obrázky: 1
Registrován: 07 úno 2006, 15:41
Bydliště: Zvolen

Příspěvekod Rostratus » 10 bře 2006, 22:04

Mauve: ja som to bral ako trvalo pustenú UV lampu. Len na odstránenie problému je dobrá a nemala by škodi? "dobručkým" baktériam :D
Ja by som aj tak ešte počkaj s tou UV lampou neaký ten týždeň a potom by som ju nasadil.
Uživatelský avatar
Rostratus
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 627
Obrázky: 80
Registrován: 07 dub 2005, 22:27
Bydliště: Dubnica nad Váhom

Příspěvekod Mauve » 11 bře 2006, 11:06

Rostratus píše:Ja by som aj tak ešte počkaj s tou UV lampou neaký ten týždeň a potom by som ju nasadil.


V poho, jde o to, že na běžného nálevníka by měla dobrá biologická rovnováha stačit, jen se prodlouží interval výměny vody a méně se krmí,
(to jsem samozřejmě zkusil).
Já jsem UV lampu musel nasadit v nutném případě - v akváriu se mi objevili nějaké mikroorganismy, které po fázi skoro totálního vymření nastartovali jojo efekt a za pár dní byl problém zpět - neměl jsem možnost dát zjistit, o co se jedná, po doporučení odborníka jsem tedy UV lampu koupil a použil. Pouhým okem se totiž nejedná o klasického nálevníka, toto jsou organismy o trošičku větší.
Je to otázka pár týdnů, kdy lampa musí běžet a uvidím. Na radikální zákrok (odlovení ryb a drastické vyhubení vetřelce) nemám bohužel možnost vyexpedovat ryby někam jinam a po pravdě, s tropheusy do toho nemám ani dvakrát chu? něco takového podstoupit, u těchto ryb by to mohlo být víc nebezpečné, než když pár týdnu poběží UVéčko.
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod memeo » 11 bře 2006, 12:24

Můj názor je asi ten,že ta častá výměna vody není taky moc dobrá.Nech to 2-3 týdny v klidu.UV lampu až na posledy.
Podle mě se ti ta voda do 3 týdnů vyčistí a ustálí.
Uživatelský avatar
memeo
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1288
Obrázky: 50
Registrován: 13 lis 2005, 21:38
Bydliště: Uhlířské Janovice,okr.Kutná Hora

Příspěvekod morfeus » 11 bře 2006, 20:01

[quote="memeo"]Můj názor je asi ten,že ta častá výměna vody není taky moc dobrá.Nech to 2-3 týdny v klidu.UV lampu až na posledy.
Podle mě se ti ta voda do 3 týdnů vyčistí a ustálí.[/quote]dobre memeo zkusim to teda nechat byt jak rikas ale mam velmi malou trpelivost tak snad se podari bude to uz ok!jinak se mi do zumpy nechce koukat.dik za vase rady a pripominky,je videt ze nejaka ta zkusenost z vas kouka.cus morfeus -most
Uživatelský avatar
morfeus
uživatel webu
 
Příspěvky: 30
Registrován: 18 led 2006, 22:06
Bydliště: Most

PředchozíDalší

Zpět na Akva Voda

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků