Založení akvária - vysoký obsah NO2

Diskuze pouze o akvarijní vodě!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Založení akvária - vysoký obsah NO2

Příspěvekod zencakd » 28 kvě 2006, 09:55

Ahoj všem, potřebuji nutně poradit! Před 3 týdny jsem založil novou nádrž 1200litrů a zatím se mi nepodařilo celou situaci vůbec stabilizovat.

Postup:

D: po napuštění jsem do vody vymačkal biomolitan ze zaběhnutého filtru

D+7: vpuštění 35 ryb, předpokládal jsem, že při 1 rybě na 34 litrů vody nemůže nastat problém - první chyba!

D+14: v průběhu týdne se vytvořil bílý zákal, myslel jsem, že nálevníci a uchlácholen množstvím vody jem ani neměřil NO2. Začala se tvořit hnědá řasa, která během 2 dnů pokryla celé akvárko! Nevím proč, ale nenapadlo mě, že ta řasa je výsledkem nadměrného množství dusičnanů.

D+21: otrava ryb - 3 ryby KO, naměřil jsem NO2 nad 3mg/litr. Vyměnil jsem okamžitě téměř všechnu vodu, jenomže ryby chytli obrácený šok a začali chcípat po výměně ve velkých křečích - pořád asi otrava. Celkem 6 ryb KO. Chlor to být nemohl, napouštěl jsem vodu přes spec. filtr na chlor - odzkoušeno.

Druhý den je ale NO2 zase na 0.8mg/litr. Vstupní vodu jsem kontroloval a je pod 0.3mg/l. Měnil jsem opravdu skoro všechnu vodu, takže NO2 musí opět růst.

Nikdy jsem doposavaď neměl problémy se zaběhnutím mnohem menších nádrží a tohle mě dostalo. Ten objem mě naprosto zblbnul a vyvrátil veškeré teorie, které jsem do té doby používal.

Včem je prosím problém a jaký doporučujete další postup?

Díky moc,

David
Uživatelský avatar
zencakd
častý přispívatel
 
Příspěvky: 360
Obrázky: 27
Registrován: 12 srp 2005, 09:59
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod pstroso » 28 kvě 2006, 10:03

zožen si vodu so zabehnutej nádrže,čím viac tým lepsie.
no nenapísal si ako si na tom s filtráciov.aký maš filter.a tak pod.
snád by este mohol ako doplnok pomoct aj sera nitrivec.ale ozaj len ako doplnok k ostatným opatreniam,lebo sám o sebe toho vela nedokáže.
napis este o tej filtrácii,snád ti tu nejak pomožeme.
Uživatelský avatar
pstroso
častý přispívatel
 
Příspěvky: 244
Obrázky: 43
Registrován: 16 dub 2006, 11:59
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod pstroso » 28 kvě 2006, 10:06

a este som zabudol.ak máš kam dat ryby (alebo aspon nejakú čast s nich) tak ich prelov do inej nádrže.ono ti už nemusi umriet ani jedna a mozno este pár jedincov nevydrži,všetky by rozhodne umriet nemali.ale prečo ich trápit ak sa tomu dá vyhnút?
Naposledy upravil pstroso dne 28 kvě 2006, 10:21, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
pstroso
častý přispívatel
 
Příspěvky: 244
Obrázky: 43
Registrován: 16 dub 2006, 11:59
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod zencakd » 28 kvě 2006, 10:07

Díky, filtr je téměř 200 litrů, odhadem tak 80 litrů biokvacitu, čerpadlo 2400litrů. Po 3 týdnech ale ještě pravděpodobně nebude zaběhlý.

David
Uživatelský avatar
zencakd
častý přispívatel
 
Příspěvky: 360
Obrázky: 27
Registrován: 12 srp 2005, 09:59
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod pstroso » 28 kvě 2006, 10:20

no ono bakteriam trvá zhruba tie 3 týždne kým sa usadia vo filtry a začnú konat svoju prácu v nom(pravdaže ak nebol robený nejaký zásah chemikáliami a pod.).po 2 týždnoch od spustenia akva je vo vode najväčší obsah NO2,ktorý je pre ryby velmi jedovatý.Niektorým jedincom neublíži ani hodnota 5mg/l,no niektoré umieraju už pri 1mg/l.zhruba v 3 týždni sa NO2 meni na NO3.No3 je menej jedovaté (údajne) a rybám už nehrozí také nebezpečenstvo.
Uživatelský avatar
pstroso
častý přispívatel
 
Příspěvky: 244
Obrázky: 43
Registrován: 16 dub 2006, 11:59
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod memeo » 28 kvě 2006, 10:25

Asi si to moc uspěchal.Měl si kromě vymačkání filtru použít i vodu ze zaběhlého akvaria.
Uživatelský avatar
memeo
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1288
Obrázky: 50
Registrován: 13 lis 2005, 21:38
Bydliště: Uhlířské Janovice,okr.Kutná Hora

Příspěvekod zencakd » 28 kvě 2006, 10:56

Díky moc za rady, teď bych jen potřeboval vědět, jak asi bude probíhat další nástup NO2. Bojím se, že bude ještě stoupat. Doporučujete stále měnit radikálně vodu a udržovat minimální hladinu NO2?

Proč ryby chytaly třes až po výměně vody? Jak je možné, že při tak malém počtu ryb nastal takový nárůst NO2?

Díky,

David
Uživatelský avatar
zencakd
častý přispívatel
 
Příspěvky: 360
Obrázky: 27
Registrován: 12 srp 2005, 09:59
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod pstroso » 28 kvě 2006, 11:04

NO2 by uz stúpat nemalo.teraz by si mal merat NO3 to by malo teraz dosahovat dost velke hodnoty.
Prečo ryby dostali triašku až po výmene vody ti povedat neviem.
No poviem ti prečo ti (asi) aj pri malom počte rýb a 1200 litrovej nádrži narastlo NO2 tak vysoko.Je to proste preto ,lebo sa tomu nedá vyhnut.je to chemický proces a ten sa nedá oklamat.z amoniaku (čpavku) sa proste nestane NO3 len tak zo dna na den.Musí to prejst týmto všetkým čim to aj u teba prechádza.bez ohladu na to kolko tam je rýb a kolko litrov vody.
No možno si tomu pomohol aj prekrmovaním.nespotrebované žrádlo sa proste zapojilo do procesu nitrifikácie,no tým si to len urýchlil,co nemusí byt na skodu( v prípade že je nádrž bez rýb).
Uživatelský avatar
pstroso
častý přispívatel
 
Příspěvky: 244
Obrázky: 43
Registrován: 16 dub 2006, 11:59
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Paldo » 28 kvě 2006, 11:25

Ahoj, zencakd.
Časy zabehnutia akva a filtru sa preto rôznia, lebo pri inom objeme a iných podmienkach to trvá rôzne dlho. Nechcem tu príliš filozofovať, mňa tieto úkony (dúfam, že nie aj trápenia) ešte len čakajú, ale tú vodu z iného akva by som tam dal aj ja. čím viac, tým lepšie! a pri tak velkej nádži, ako prvé by tam išli nejaké neónky, aj to po mesiaci najkôr!
PS: v chovprodukte ti určite vyjdú v ústrety, ak im navrhneš, aby ti predali všetky škaredé a nepotrebné (nepredajné) rybky na zabehnutie akva. Hlavne čakať a merať. Tie ryby naozaj odlov preč, kým nezabehneš akva, to je ako keby si si založil salaš v černobyle :lol:
prajem skorú nápravu a informuj o pokrokoch, aj iný sa radi poučia... čau
Uživatelský avatar
Paldo
častý přispívatel
 
Příspěvky: 390
Obrázky: 31
Registrován: 05 úno 2006, 11:31
Bydliště: pred akva

Příspěvekod Lgaspo » 29 kvě 2006, 07:49

Hlavny problem je v podceneni nitrifikacneho cyklu! Jednoducho si dal ryby prilis skoro do akva. Ja som moju 600 zabiehal tusim 3 tytdne a az potom som tam dal ryby.
Teraz Ti nezostava nic ine len poctivo sledovat obsah NO2 a pravidelne menit cca 50 % vody, pokial sa N cyklus nerozbehne a nestabilizuje.

To Paldo: osobne by som z chovproduktu nekupoval skarede a nepotrebne ryby. Jednak je to tak trochu nehumanne - zabehnutie akva sa da riesit aj inak (ale to je len moj nazor) a za druhe kupou takychto ryb si mozes kupit aj to co nechces - nejaku chorobu alebo parazitov.
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Další

Zpět na Akva Voda

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník