Může být čistá voda problém?

Diskuze pouze o akvarijní vodě!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Může být čistá voda problém?

Příspěvekod Richi » 21 srp 2006, 07:22

Už jsem z toho docela neš?astný - akva běží od 05/2006 - vše je OK - až na to, že nemám ani milimetřík ŽÁDNÉ řasy a netřou se mě ryby.... Kdo příjde na návštěvu, obdivuje křiš?álově čistou vodu, což je fakt. Měním vodu (40%) každých 14 dní, jen tak z nudy, protože to vážně není vůbec potřeba. Voda je čis?ounká jako z vodovodu. Každý by mě to záviděl - mě se to taky líbí, až na to, že akva vypadá jako včera založené-prostě voní novotou. A to nemluvím o neexistenci přirozené potravy v podobě řasy (svítím 4x36W - 8 hodin denně). Dokonce mě už napadlo, že kvůli té čistotě se mě netřou ryby...fakt už nevím. Může to být třeba předimenzovaným přepadovým filtem? (200 l - 6 komor, 3x bioakvacit a 2x korálová dr?)...všichni mě při zakládání tvrdili, že 50 ks ryb (už je jich mimochodem 40 ks) na 480 l (+200 l filtr) je moc a budu mít problém s čištěním - to se nepotvrdilo. Po 3 měsících mám i písek jako nový - a to neodkaluju (!!!) - není potřeba-vše zastanou přerýváním písku afry... tak kde je chybať Prosím - help !!!
Uživatelský avatar
Richi
přispívatel
 
Příspěvky: 103
Obrázky: 55
Registrován: 21 dub 2006, 20:55
Bydliště: Karviná

Příspěvekod Martin Novák » 21 srp 2006, 08:14

To je vážně zajímavé! :-D 99,9% akvaristů má přesně opačný problém a ty řešíš, jak vodu více zkalit a akva nechat více zarůst řasou. No, je pravda, že příliš čistá voda je voda "mrtvá". Ovšem v Tvém případě bych řekl, že tomu tak nebude. Že neroste řasať Zkus přidat dobu svícení na 12hodin denně. Mně bujení řas dost reaguje na dobu svícení a stačí, když přidám/uberu 2hodiny. Ryby se netřou? To nemusí být vůbec vina vody, ale mnoha jiných faktorů - strava, stres, pohlavní dospělost, teplota vody, zázemí (úkryty), pohlavní skladba (0.1 vs. 1.0), okysličení vody, aj.

Zkus tedy trochu změnit režim akvária. Určitě si vodu proměř - pH, teplota, NO2, NO3. Myslím, že máš skvěle fungující, zdravé akvárium a není to až zas taková katastrofa. Hodně štěstí!
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Lgaspo » 21 srp 2006, 08:30

Ako stare mas ryby ?

Ja mam akva rok stare a aj ryby maju nieco vyse roka.
Svietim od 15:00 do 22:00 hod (4 x 25 W)
Za cely rok sa mi riasa na sklo takmer vobec nechyta.
Biele kamene su pokryte riasou len sporadicky.
Jedine kde je trochu viac riasy je pozadie.
Vodu mam tiez cistu a hodnoty su v norme.
Menim kazde dva tyzdne cca 40 % vody.

Ja byt Tebou tak sa naopak tesim, ze to mas tak ako mas.
Ak chces viac rias suhlasim s Martin predlz osvetlenie.

Ak mas akva od 5.2006 tak predpokladam, ze mas aj mlade ryby a teda aj male ryby.
Mlade ryby sa este moc netru a male ryby zasa moc nespinia.

Pockaj kym ryby dospeju potom mozno ani nebudes vediet co s mladatami :wink:
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod kuba » 21 srp 2006, 10:13

Mě se začaly ryby vytírat až letos v létě ve věku 1,5 roku . Nevím jestli to bylo věkem nebo teplotou vody v akva, možná kombinace obojího, ale začalo nosit několik samic najednou. Spíš bych to ale přičetl té teplotě, dosahovala kolem 29 stupňů.
kuba
častý přispívatel
 
Příspěvky: 229
Obrázky: 14
Registrován: 15 lis 2005, 01:07
Bydliště: Březnice u Zlína

Příspěvekod Richi » 21 srp 2006, 11:07

hmmmm - dobře ...na rady vás všech se teda budu radovat z čistého akvárka, ale stejně si myslím, že to není tak jak má být. Jinak ryby mám už téměř všechny pohlavně zralé - samci jsou vybarveni a velikost je mezi 10-15cm. Bral jsem je od p.Čuhely už krapet větší. To svícení zkusím, ale teplotu mám OK - taky kolem 28-29C - spíš jsem teď o prázdninách chladil zmrazenýma PETkama. Na to tření ryb teda zkusím počkat-je pravda, že při počtu ryb by stejně potěr nepřežil, ale ten pocit že se třou je známka zdraví tak proto jsem se tak těšil... (úkrytů mají až moc - vlastně to mám samou díru nebo jeskyni) - stravu mají kolikrát pestřejší než já - špenát, SAK 55, SAK mix, atd....

Celé mě to napadlo, když jsem vodu porovnal s amazonským akvárkem - tam je voda taky čistá, ale tak nějak jinak - je nahnědlá a řasa se drží v únosné míře - tak akorát na papání pro ancistrusy a skaláry. A celé akva vypadá "přirozeně"

No přesto dík za poznatky - hold ještě počkám :-)

Ps: existuje nějaké "univerzální a levné" měření NO2 a NO3 ???
Uživatelský avatar
Richi
přispívatel
 
Příspěvky: 103
Obrázky: 55
Registrován: 21 dub 2006, 20:55
Bydliště: Karviná

Příspěvekod Hroch » 25 srp 2006, 22:04

Můžeš mít "přefiltrováno" , není to zas taková blbost . Obecně přijímaný názor že cím větší filtr tím lepší , není tak úplně pravda a k tomu ještě čerpadlo jak k požární stříkačce .....
Mrkni na http://www.discus.cz/web/index.php?page ... &clanek=29
http://www.discus.cz/web/index.php?page ... &clanek=28

Slušný testy jsou : http://www.aquar.cz/testy.html
ale NO2 se dá v akvárku změřit tak prvních 14 dnů po založní , u tebe to nebude ani 0,00000000000 mg/l
Uživatelský avatar
Hroch
častý přispívatel
 
Příspěvky: 415
Obrázky: 9
Registrován: 12 črc 2006, 12:01
Bydliště: Bobr

Příspěvekod true » 30 srp 2006, 17:36

tak si na to posvítíme:) zkusil bych delsi osvit 8 hodin není moc....
true
uživatel webu
 
Příspěvky: 40
Registrován: 07 srp 2005, 12:08
Bydliště: Praha 3

Příspěvekod MilaKH » 30 srp 2006, 18:32

Já mám akva už asi rok a půl a řasa taky jen tak aby se neřeklo..Jestli jí tak stačej spása trofíci..nebo nevim.Svítim 12h...Taky bych bral věčí koberec řas po kamenech..Asi to bude vodou a prouděním..
Uživatelský avatar
MilaKH
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 937
Obrázky: 84
Registrován: 05 kvě 2006, 13:00
Bydliště: Kutná Hora

Příspěvekod VAVŘÍN » 21 zář 2006, 16:20

Určitě to bude, tím osvícením. Ale zase je mi divné, že, že kdybys málo svítil,jakto že tam nemáš hnědou řasu?
Uživatelský avatar
VAVŘÍN
častý přispívatel
 
Příspěvky: 372
Obrázky: 78
Registrován: 15 srp 2006, 13:04
Bydliště: Děčín

Příspěvekod Fuljer Imro » 21 zář 2006, 16:49

Ja by som skusil prestat uplne krmit SAKom a presiel by som na nieco ine.
U nas vieme krmit mlade ryby AJ sakom ale dospele to ma akosi nelaka.
Viem ze inym to funguje takze v tom to nemusi byt ale ja si myslim ze je.
Mozno intuicia :)
Super je zivy cyclop, mrazeny tiez a.i. artemia, patentka teraz asi nie. Mozno koretra moina super.
Susene IBA vlockove nie peletky ani granulky a ak tak len rastlinneho povodu / lahke / a vlocky zn. SERA, TETRA, O.S.I.
Su to ryby vysledok nebude hned ale isto sa dostavy min. 2-3-4-5 mesiacov.
Trpezlivost.
Mozno nieco take ako dovod a pricina a Robert Redford - Zaklinac koni
Imro
Fuljer Imro
uživatel webu
 
Příspěvky: 89
Obrázky: 1
Registrován: 28 srp 2006, 08:42
Bydliště: SLOVENSKO - Bytca


Zpět na Akva Voda

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků