černá řasa

Diskuze pouze o akvarijní vodě!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod wladys » 07 kvě 2007, 20:16

Já dneska narazil na nějaký Zeolit,tak sem ho hned zkusil dát do filtru....naplnil sem celou poslední komoru.Ještě předtím změřil dusičnany(30mg/l)..uvidíme jaké to umí zázraky. :o
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod A+I » 07 kvě 2007, 23:10

Katarinka, podle mne 17 ryb na 200 litrove akva neni moc. Zkus dat pryc zatim jenom ty SAE. Vetsi pocet ryb tristi agresivitu a 17 neni opravdu moc! V prvni rade ale potrebujes k tlamovcum kvalitni filtr, nejlepe venkovni.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod omega » 09 kvě 2007, 11:32

to wladys: zeolit je pouze iontomenic... vychyta to, na co je urceny (prevazne NOx) a pak se musi regenerovat (obrovska vyhoda, je x-krat regenerovatelny)... takze predpokladam, ze NO3 postupne klesnou do nejake rovnovahy a pak se zvysi na puvodnich 30 mg/l ... ja ho pouzival pouze pri zakladani akva
omega
přispívatel
 
Příspěvky: 141
Obrázky: 38
Registrován: 20 pro 2006, 08:56
Bydliště: Choceň

Příspěvekod A+I » 09 kvě 2007, 21:31

Jeste k te rase: Loni v lete jsme meli takova vedra, ze voda v akvariich byvala nad 30`C. Tak jsme prestali uplne svitit, aby se voda neohrivala jeste i od zarivek. Skoro 3 tydny jsme vubec nesvitili. Kdyz jsme po te dobe zapli svetla, nemohli jsme verit svym ocim. Z akvarii zmizel vsechen hnedy povlak a vsechna cerna stetickova rasa, kterou jsme meli v jedinem nasem necichlidovem akva (asi z duvodu moc velke cirkulace vody). Bylo to vazne prekvapeni, akvaria byla jak nova a vsechny rostliny to prezily!
Je jasne, ze jak se zase zacne svitit, rasy se delaji znovu, ale ta stetickova se uz nevratila, protoze jsme hned dali slabsi filtr.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod Katarínka » 10 kvě 2007, 12:56

Katarínka píše:Objem filtracnych naplni v internom biofiltri je cca 9 litrov. Akva ma bruto objem 200 litrov. Filtracna hlavica je Power head - Aqua clear 201 od Hagenu.

Myslite, ze by som teda mala pridat este jeden externy filter? NO2 mam na 0, NO3 je vysoke (okolo 50-70 mg/l), ale neviem, ci by mi dalsi fiter pomohol znizit NO3. Cez vikend som merala NO3 vo vode z vodovodu a vyslo mi ze je 5 mg/l, co sa mi ale nezda, lebo vodarne u nas udavaju 15 mg/l. Alebo fakt mam odklalovat a menit vodu castejsie? Napr. kazdych 6 dní? Teraz to robievam tak kazdych cca 7-10 dni, podla toho, ako ostane cas. Ako tak sledujem tu riasu, tak sa pomalicky pekne rozrasta :cry:
Katarínka
uživatel webu
 
Příspěvky: 87
Obrázky: 40
Registrován: 09 kvě 2006, 12:53
Bydliště: Trenčín

Příspěvekod Mauve » 10 kvě 2007, 13:16

Jak myslíš "další externí filtr"? Četl jsem, že máš interní.
Nedělej zmatečné kotrmelce. Začni v klidu - použij externí filtr, uprav vstup živin (krmení) a zbav se nějakých ryb. Radím i ty saulosi, tvé akva má stěží 150 litrů netto.
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod canart » 10 kvě 2007, 13:20

Dalsi filter nepomoze, pretoze je schopny odburavat iba dusitany, pripadne cpavok. Dusicnany su konecny produkt a tie mozes jedine:
1. riedit castejsou vymenou vacsieho objemu akva
2. nasadit rychlorastuce rastliny, ktore vyuziju dusik z NO3 na rast.

V Tvojom pripade 2. moznost neprichadza prilis do uvahy kvoli rybam. 50-70 mgNO3/l nie je vobec vysoka hladina...keby som mal taku ja, skacem 7m80 :D Otazka je skustocna hodnota a nie merana testami. U nas z vodovodu 40 mg/l. Tak mozes byt rada, ak ti vodarne napisu ze 15 mg/l.

Ja by som sa s riasou netrapil ;) Uvidis, pride cas a zmizne, ani nezbadas. Mal som v robote akva totalne porastena zadna stena hustou stetinkovou riasou...skor by som povedal, ze to posobilo prirodzene... Po vyse roku zrazu zacala chradnut a uz tam nie je ani vlakno :) Nemenil som pritom nic a skor som menej casto cistil akva...ved v robote :)

Edit: Zabudol som dodat, ze ja mavam aj 80-100 mgNO3/l a nemam problemy s nejakymi riasami. Kazde akva je ine.
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod Katarínka » 10 kvě 2007, 13:23

Sorry, myslela som to tak, ze ci mam k tomu mojemu internemu este dokupit dalsi a teraz uz externy filter. To vies, asi 4 ludia mi povedali, ze mam zlu fitraciu, tak preto ta otazka.
OK. Konecné stanovisko, nech tu neotravujem do Vianoc: dam prec 4 ks SAE, 4 ks PS. Sulosi a uvidim. Len ci nebudu ostatne ryby potom moc plache alebo naopak, ci nestupne moc agresivita, ako mi to pisali. V akva mi ostane 7 ks Ps. Kingsizei a 6 ks Labidochr. caer. Yellow a 1 Ancistrus.
Katarínka
uživatel webu
 
Příspěvky: 87
Obrázky: 40
Registrován: 09 kvě 2006, 12:53
Bydliště: Trenčín

Příspěvekod canart » 10 kvě 2007, 13:27

Interny, externy...to je jedno, co sa tyka dusicnanov...aj keby si pridala 5 filtorv, bude to rovnake.
Ak je hodnota nameranych NO3 spravna, nie je vysoka a teda ani zataz nie je vysoka...

Este by som sas pozrel na fosfor. Dusicnany niekedy nie su hlavne voditko.
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod Katarínka » 10 kvě 2007, 13:34

To Canart: Ako obvykle, Tvoj stoicky pokoj ma ukludnil :o
No, s tymi rychlorastucimi rastlinami som to skusala s Pistiou a pokus nebol uspesny. Chalani mi dali pisite za vedro, pokryla som tou Pistiou takmer celu hladinu a nic - dokonca ani tej Pistii sa nedarilo, lebo nema rada prudenie vody a mala aj malo miesta medzi hladinou vody a krycimi sklami. A tiez sa mi ani nepacila.
Ale aj tak tie SAE dam prec, nehodia sa mi do akva ani vizualne. Tak tie Saulosi ponecham aspon zatial a uvidim. Dat prec ich mozem kedykolvek.
Dakujem za rady. Asi fakt netreba robit paniku pri zopar trsoch stetinkovej riasy, ale aj tak budem v strehu. Hlavne, ze rybam sa dari. Dokonca mi pravidelne nosia takmer vsetky samice naraz :)
Len nechapem ako je to mozne, ze pri takom vysokom NO3 nemas ziadne problemy s riasou.
Katarínka
uživatel webu
 
Příspěvky: 87
Obrázky: 40
Registrován: 09 kvě 2006, 12:53
Bydliště: Trenčín

PředchozíDalší

Zpět na Akva Voda

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků