černá řasa

Diskuze pouze o akvarijní vodě!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod A+I » 20 dub 2010, 01:19

Pecan - pred 20 lety jeste stetka ve svete nebyla. Do sveta prisla z Asie - s jejich expedovanim ryb a rostlin.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod Pecan » 20 dub 2010, 06:51

...to jsem nevěděl
Jeden "Pan domácí" , který odolal i komunistické éře a měl velké polnosti a byl pochopitelně velmi perzekuován ,říkával, když se podíval na zamračenou oblohu: "...zase z východu, všechnio , co k nám přichází z východu, stojí za HO...!" :x
Takže si myslíš, že ne z vody , ale z kytek....? Existuje na toto téma nějaký článek? (Zkusilů bych přelouskat i anglicky.... :roll: )
Pecan
častý přispívatel
 
Příspěvky: 289
Obrázky: 16
Registrován: 16 zář 2008, 10:53

Příspěvekod richard » 20 dub 2010, 08:48

Pecane BISane - také jsme toto probírali doma s otcem. Když jsem byl ještě malý kluk, nosil jsem péro šíp a luk....

Prostě před 20 a více lety nebyl s ruduchou vůbec žádný problém. Nikde v akvárku nebyla - a že se to za komunistů s hnojivy na polích docela přehánělo, aby byly výnosy na 110 a více procentech.

Staří akvaristi (50 a více let) přičítají problém ruduchy změně kvality vody - naprostý souhlas. Na druhou stranu hnojiv ubylo, tak by měla být lepší kvalita vody ohledně dusičnanů.

Álo to je převratná novinka - je možné, že toto šlo mimo mne. <B>Je na to někde nějaký odborný článek? Pokud ano, sem s ním. </B>

Popravdě není mi jasno, jak by se mi do akva dostala ruducha z východu- pokud je pravda, že je dovezená z ciziny když:
- ryby mám z tuzemského chovu
- rostliny taktéž
- voda vodovodní, kroměříž, česko
- písek mountfield (nepočítám, že je dovoz z východu)
- technika je čína (fluval, tetratec, topítka, vzduchovadlo) nepočítám, že obsahují ruduchu
- otázka, kde se vyrábí tetramin - že by východ??? musím se podívat na krabičku.

V akva prostě není nic, co by přislo do styku s východem, přesto ruducha sem tam vyskočí (hlavně při najíždění akva, kdy ještě není rovnováha). Proto mi to hraje na kvalitu vody, která musí obsahovat spory ruduchy. A pokud jí k tomu dáme prostor (silný průtok, dusičnany, fosforečnany, a nějaké další ...nany) tak se jí začně neskutečně dařit a vše zamoří.
Uživatelský avatar
richard
častý přispívatel
 
Příspěvky: 421
Obrázky: 83
Registrován: 02 říj 2006, 14:58
Bydliště: Kroměříž

Příspěvekod A+I » 20 dub 2010, 08:50

Pecan píše: ... Existuje na toto téma nějaký článek? (Zkusilů bych přelouskat i anglicky.... :roll: )

Existuje, ale my porad nekde neco cteme a tak vazne si nevzpomenu kde to je. Muzu zkusit hledat..
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod Pecan » 20 dub 2010, 09:17

Richarde , díky za novou přezdívku Dnes někdy v noci mi spadl jistič elektriky a nevím jak dlouho bylo akva bez filtrace a bez vzduchování , ryby O.K.. Malawi je přeci jenom méně náchylné.....naštěstí
A k řase , to byl jeden z důvodů, proč jsem přehodil výhybku a naše "repre" obývákové akva jsem zařídil dle Malawijského "biotopu" ...tedy bez rostlin
Ale mě ty kytky pořád baví, tak pořád experimentuju , v práci a doma v ložnici v čele postele mám pořád "kytkárium"...a chci najít nějaký "recept" na to, jak tu řasu v akva nemít. NAše voda pochází z Vranova , je to rekreační oblast a jedna z nejstarších přehrad v ČR vůbec....tedy je silně "znečištěná" dusíkem a fosforem a asi vším možným. Máme tam chatu, takže dobře vím , že jak vysvitně slunko a voda se oteplí tak na 20st a více , okamžitě "vykvete" a nedás se v ní koupat. Když jsem byl malý , koupat se tam dalo celé léto. Neznám přesně postupy v úpravnách vody , ale myslíš, že z té vody všechen ten bor.... nějak odstraní? Já si právě myslím , že ne...
Zkusím tedy naši studnu , vrt 30m , ale až poté, co tu vodu dám na podrobný rozbor , abych tady pak nebrečel ještě víc...
Jsem z toho fakt zoufalý.... Trochu by tomu i nahrávalo, že zpočátku jsem v práci používal doemineralisovanou vodu ze sálů , která se používá při sterilisaci....teď už používám kohoutkovou....Prostě nevím a pátrám.....
Omluva za obsáhlý příspěvek!!! :roll:
Pecan
častý přispívatel
 
Příspěvky: 289
Obrázky: 16
Registrován: 16 zář 2008, 10:53

Příspěvekod A+I » 20 dub 2010, 09:47

Ja nevim, jestli najdu kde to bylo. Tech clanku jsou tisice. Jeden cas jsme se o to hodne zajimali a porad neco cetli. Psali, ze se to rozsirilo z Asie s rostlinami a rybami. Na rostlinach to nemusi byt ani videt, ale jsou na nich spory. Ryby, pochazejici z prostredi se stetici, maji spory ve strevech. Spravne bys je mel nechat 2-3 dny vyprazdnit a pak teprve prelovit kam potrebujes. Ovsem jak zabranit jejich preloveni i se sporami ... to je problem.
Davam sem aspon jeden clanek z milionu, ve kterem je asi uprostred odkaz na dalsi dobry clanek.
http://www.aquaticscape.com/articles/algae.htm#
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod Pecan » 20 dub 2010, 09:52

beru slovník a jdu na to :lol:
Pecan
častý přispívatel
 
Příspěvky: 289
Obrázky: 16
Registrován: 16 zář 2008, 10:53

Příspěvekod A+I » 20 dub 2010, 09:54

Pecan píše:beru slovník a jdu na to :lol:

:lol: Divej se na Brush algae.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod Pecan » 20 dub 2010, 10:04

Chtěl jsem sem dát pro legraci fotku toho "ložnicového" akva , kde je problém největší, ale jak vidno nemusím....trefilas hřebíček na hlavičku , Thatś it (nebo tak nějak to říkáte , že :wink: Takovej pěknej černej pravidelnej mech a ono se nám to nelíbí, že... :cry:
Pecan
častý přispívatel
 
Příspěvky: 289
Obrázky: 16
Registrován: 16 zář 2008, 10:53

Příspěvekod richard » 20 dub 2010, 13:11

Pecane, však víš odkud ta přezdívka :-)

No jo Vranov. Tam jsem strávil jako dečko každé prázdniny. Kemp nevím název, je již zrušen. Otec je rybář, já dříve také. Teď se 2 malými prcky a prací na to není čas. V okolí přehrady jsou nádherné kameny, do akva jak dělané. Tu chatu ti závidím.

V amazonii se mi osvědčilo nechat to pořádně zarůst, filtraci max. 1x hodinově objem akva - a minimálně do toho šahat. Očista tak max 1x za měsíc, pouze protrhat kytky, ať mají ryby kde plavat a odsát něco málo bordelu ze dna - max 1/5 nádrže. Takto jsem měl 60litrové akva před tlamovci. A řasa neměla šanci. Ale to jaxi v malawi nejde. Nejen hodně zarostlá nádrž, ale i větší množství ryb.

Tak experimentuji se světlem, rostlinami, výměnou vody, proudem - a hledám balanc akva bez řasy, případně s řasou zelenou. Pokud se povede, bude super, pokud ne, to zarostlé pozadí ožírají tlamovci.

Ať to plave.
Uživatelský avatar
richard
častý přispívatel
 
Příspěvky: 421
Obrázky: 83
Registrován: 02 říj 2006, 14:58
Bydliště: Kroměříž

PředchozíDalší

Zpět na Akva Voda

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron