úprava pH - chemikův zmatek

Diskuze pouze o akvarijní vodě!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod Ruda » 05 čer 2007, 19:48

zencakd píše:Díky! A ještě dotaz - existují nějaké příznaky ryb v případě příliš nízkého pH? Díky,

David

Mohou se otírat o dno a kameny.
Uživatelský avatar
Ruda
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 992
Obrázky: 84
Registrován: 19 pro 2006, 20:14
Bydliště: Vrchlabí

Příspěvekod zencakd » 05 čer 2007, 20:33

To Omega: super, díky moc - tohle mi už dává smysl, krásně to zapadá a naprosto chápu radu Koningse. Netuším, jaký rozdíl pro ryby znamená 0,5 v pH, ale když to doporučuje Konings... Kde se dá sehnat klasická soda? (ne tedy jedlá?) A kolik dováš gramů na 100l? Jinak Konings doporučuje 1 čajovou lžičku na 40 litrů, což může odpovídat asi té jedné polévkové lžíci na 100 litrů (budu to muset změřit :-). No, dle mnoha lidí je tam obrovská tolerance, takže je to asi jedno.

To Arena 64: díky za tip, ale nejsem si jist, jestli se jedná o sodu nebo o jedlou sodu co mi tam dají. Teď mi došlo, že tam mám známeho, tak to zjistím... :lol:

To Ruda: Díky, to mi občas dělají, vždy jsem se bál, že je to příznak infekce v břišní dutině (hlavně u petrochromisů a tropheusů).

Díky moc chlapi!

David
Uživatelský avatar
zencakd
častý přispívatel
 
Příspěvky: 360
Obrázky: 27
Registrován: 12 srp 2005, 09:59
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod omega » 06 čer 2007, 08:00

jsem rad, ze jsem ti pomohl to vysvetlit... chemie vetsinou neni slozita - aspon ne tyto zaklady (ale kdyz se do toho zacne stourat, tak jsou problemy i tady...) ... soda by se mela dat sehnat v lekarne, nejake specializovane drogerii nebo v nejakem chemickem obchode.... neni to nebezpecna latka, takze k dostani bez problemu... davkovani je ruzne v zavislosti na puvodnich hodnotach vody a pomerech, ktere chces dosahnout... ja osobne vzhledem k tomu, ze mam tvrdou vodu, tak davam 50g (jeden sacek) a 3 lzice sody do cca 250 -300 l vody pri vymene (dulezite predem rozpustit, NEsypat tam prasek)
jednotka pH je zmena koncentrace o jeden rad... takze zmena o 0,5 pH je petinasobek... ale myslim ze jestli nemas odchyt, tak ti to ryby ani moc nepoznaji (pripodobnil bych to k paleni zahy, nezabije te ale prijemne to neni a ryby, ktere se narodily tady to nepoznaji vubec), dulezitejsi je pro ne cistota vody a stabilizace prostredi (vykyvy pH pri vymene vody kdyz se pouziva pouze vapenec)...
omega
přispívatel
 
Příspěvky: 141
Obrázky: 38
Registrován: 20 pro 2006, 08:56
Bydliště: Choceň

Příspěvekod A+I » 06 čer 2007, 10:56

Omega:
nesouhlasim s A+I, ze velka davka sody cloveku neublizi, protoze kdyz toho dostane naraz velke mnozstvi, tak se mu v zaludku vyvine velke mnozstvi plynneho CO2, ktere muze zaludek poskodit... teoreticky z 84 g 22 litru plynu a to uz je neprijemne...

To omylne predavkovani bylo mysleno tak, ze kdyz si nekdo napr. pri paleni zahy vmicha do vody misto tretiny male lzicky sody treba celou lzicku, tak ze se mu z toho nic nestane. Nevim, proc davas za priklad 8,5 dkg sody. To by do sebe omylem nikdo nedostal :!: A i kdyby to do sebe nejakym zpusobem dostal, kde se vezme v zaludku tolik kyseliny, ktera by se sodou reagovala, aby vzniklo takove mnozstvi CO2? To je opravdu jen teoreticky priklad. Zreaguje jen mnozstvi kyseliny, ktera je pritomna v zaludku pri reakci a zbyla soda jde do zazivaciho traktu a je neskodna. V pivu nebo sodovce je taky plynne CO2!
Jedla soda - bicarbona se pouziva v potravinarskem prumyslu a tato soda je vhodna i pro pouziti do akvarii na zvyseni pH. Proto to zvyrazneni JEDLA. Existuje totiz taky soda pro pouziti v prumyslu, ktera je velice zasadita a proto nebezpecna - lepta uz pri trosku vyssi koncentraci. Pri vysoke koncentraci se pouziva jako louh. Tu by tlamovci nemeli radi. Napr. na zmenu pH z 6 na 7,6 v 40.000 litrech vody je potreba asi 2 kg sody bicarbony, stejnou zmenu udela 10 dkg technicke sody.
Tohle tu pro jistotu uvadim, kdyby se nahodou nekomu podarilo nekde sehnat nejakou sodu, tak at vi, co by to taky mohlo byt za sodu a co by se mohlo stat. Jedlou sodou nelze zvysit pH vic nez na cca 8,5. Pri predavkovani se pak zacne zvedat tvrdost vody, ale uz ne pH. Prumyslovou (technickou) sodou se da pH zvedat tak vysoko, az zacne leptat kuzi a dal pak vznika zasada - louh.
Ryby z Malawi a z Tanganyiky jsou "stavene" na vyssi pH. Prestoze si ryby odchovane v akvariich casem mohou zvyknout i na pH nizsi, tak pro spravny vyvoj jiker je potrebne udrzovat pH ve vyssich hodnotach.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod omega » 06 čer 2007, 12:00

8,5 dkg jsem vzal jako priklad proto, ze to je hmotnost 1 molu NaHCO3... a myslim si, ze zaludek obsahuje dost kyseliny na tuto reakci, ale nejsem doktor, takze to je pouze odhad... pochopil jsem, co jsi chtel rict, ale podle meho to nebylo receno stastne a tak jsem se ozval, aby to nekdo nebral jako dogma a pri nesnesitelnem paleni zahy nesnedl sacek sody s tim, ze mu to nemuze ublizit...
jinak souhlasim s tim, ze zadna z technickych soli do akvaria nepatri, nebot casto obsahuji necistoty jako tezke kovy, organicke zbytky ci jako v tomto pripade louh...
omega
přispívatel
 
Příspěvky: 141
Obrázky: 38
Registrován: 20 pro 2006, 08:56
Bydliště: Choceň

Předchozí

Zpět na Akva Voda

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků