úprava pH - chemikův zmatek

Diskuze pouze o akvarijní vodě!

Moderátor: Team AkvaMalawi

úprava pH - chemikův zmatek

Příspěvekod zencakd » 05 čer 2007, 08:24

Ahoj všem,

nikdy jsme neřešil pH, protože mi testy ukazovaly 7,6-8,0 pH, což sice není ideální (tj. 8,5), ale než riskovat kolísání ph, nikdy jsem se do úprav nepouštěl. Protože jsem měl ale nějaké komplikace s rybama, nechal jsem si udělat testy vody od VaK, které mimo jiných příšerností jak je hodně chloru, ukázali i pH 7,3 což není pro Tanganyiku vůbec fajn. Nastudoval jsem tedy na internetu info jak zvýšit pH a jsem z toho jelen, respektive se významně liší pro mě velmi důvěryhodné zdroje!

1) Ad Konings, Beginners's guide to keeping cichlids, part 4: Tanganyika cichlids:

"Mix equal parts of sodium carbonate (washing soda) and sodium bicarbonate (baking soda)". Přes google jsem si ověřil anglické názvy a došel jsem k chemickým sloučeninám, aby nedošlo k záměně a tudíž se jedná o mix Na2CO3 (= uhličitan sodný neboli soda) a NaHCO3 (= Hydrogenuhličitan sodný neboli jedlá soda) v poměru 1:1. Pokud nedosáhnete ph 8,5 ale vyšší, přidá se více jedlé sody (najdete také pod názvem kyselý uhličitan sodný, což dává smysl).

2) Mnoho z vás a Radim:

Mícháte NaCl bez jódu (regenerační sůl pod obchodním názvem Regenit) se sodou (nevím jestli jedlou nebo ne).

Dle přírůčky mladého chemika se výše uvedený uhličitan sodný (=soda) vyrábí právě z čisté soli (NaCl) Solvayovým postupem a meziproduktem je jedlá soda (hydrogenuhličitan sodný). Předesílám, že nejsem chemik, prosím tedy o jakékoliv korekce.

Klíčové otázky na které hledám odpověď :?: :

- jaký je rozdíl v postupu č. 1 a č. 2? Má to nějaký vliv na ryby? Nebo dojdu k tomu samému?
- ve variantě 2 se používá soda nebo jedlá soda?

Díky moc,

David
Uživatelský avatar
zencakd
častý přispívatel
 
Příspěvky: 360
Obrázky: 27
Registrován: 12 srp 2005, 09:59
Bydliště: Ústí nad Labem

Jedlá soda

Příspěvekod viktor janda » 05 čer 2007, 10:08

Ca(HCO3)2 + (teplota °C) → CaCO3 + H2O + CO2

Při zvyšování teploty se rozpuštěné hydrogenuhličitany rozkládají na vodou dále nerozpustný CaCO3 (vodní kámen), vodu a oxid uhličitý. Při tvrdosti vody (21,5 °f, tj. 12°N, která obsahuje 2,15 mmol Ca2+/l neboli 86 mg Ca2+/l) a příznivých podmínkách pro vyloučení všech sloučenin vápníku, může vzniknout až 214,7 mg CaCO3 v jednom litru.

Tak to je něco k jedlé sodě čili hydrogenuhličitanům.
Uživatelský avatar
viktor janda
uživatel webu
 
Příspěvky: 69
Obrázky: 9
Registrován: 29 dub 2006, 06:30

Příspěvekod A+I » 05 čer 2007, 10:20

To zencakd - pH se zvysuje JEDLOU sodou bicarbona. Tahle soda je totiz vyrobena tak, aby se s ni nedalo predavkovat, protoze se pouziva v potravinarskem prumyslu a tak aby to cloveka pri nejakem omylnem predavkovani nerozleptalo. Takze si to pH uprav normalni sodou na peceni. (Asi 1 polevkova lzice na 100 litru vody, mozna na 50 litru, musis si to vyzkouset a zmerit). Vyssi pH nez tusim 8,5 s touhle sodou neudelas.
Ad Konings v knize Back to Nature mluvi taky jen o sode bicarbona (aspon co to ted v cukuletu procitam). Ale zduraznuje, ze se ma pH zvedat plynule (ne hned naraz o kolik potrebujes) a hlavne zduraznuje, ze se ma vzdycky zvedat po predesle castecne vymene vody, protoze volne amonium by se okamzite premenilo na toxicke amonium (NH3, coz je plyn rozpusteny ve vode). Tak napred castecna vymena vody a pak teprve pridat postupne sodu :!: :D .
Jinak sul ma spis vliv na tvrdost nez na pH a neni nutne ji pridavat, pokud nepotrebujes z nejakych lecebnych duvodu.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod Ruda » 05 čer 2007, 12:32

To: A+I
Přesně tak. Dávám na 100 l dvě polévkové lžíce jedlé sody vždy po výměně vody a sůl dávám jako prevenci. Lépe se také rybám hojí odřeniny, protože podporuje také tvotbu slizu. Sůl dávám v tabletách bez jódu a to 7 tablet na 100 l.
Uživatelský avatar
Ruda
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 992
Obrázky: 84
Registrován: 19 pro 2006, 20:14
Bydliště: Vrchlabí

Příspěvekod zencakd » 05 čer 2007, 13:36

Díky za odpovědi. NaCl (čistá sůl) tedy pro ph nehraje žádnou roli - tomu rozumím. Proč potom tedy Konings doporučuje ve stejném poměru míchat jedlou sodu (hydrogenuhličitan sodný = jedlá soda) a sodu (uhličitan sodný)?

To A+I: Tu knížku mám doma, mrknu na to večer, tohle jsem zkopíroval z výše uvedeného článku, mám to v PDF, ale je zakázáno kopírování textu přes schránku, tak to musím jedině opisovat. Je tam ale skutečně mix sodium carbonate a sodium bicarbonate, dokonce popisuje jak udělat mix na ph 8,5. Problém s amoniakem je tam také zmíněn, ale určitě je dobré to zdůraznit.

Kde prosím kupujete tu jedlou sodu? Opravdu je to soda do pečiva? Nejsou v tom nějaké příměsy? Dá se to koupit ve větším množství?
Uživatelský avatar
zencakd
častý přispívatel
 
Příspěvky: 360
Obrázky: 27
Registrován: 12 srp 2005, 09:59
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod Ruda » 05 čer 2007, 14:31

Kupuji ji vě větším množství v pěstírně u Radima, ale tu bude mít asi každá pěstírna. Začínal jsem s pytlíkama z Delvity na pečení.
Uživatelský avatar
Ruda
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 992
Obrázky: 84
Registrován: 19 pro 2006, 20:14
Bydliště: Vrchlabí

Příspěvekod zencakd » 05 čer 2007, 14:41

Díky! A ještě dotaz - existují nějaké příznaky ryb v případě příliš nízkého pH? Díky,

David
Uživatelský avatar
zencakd
častý přispívatel
 
Příspěvky: 360
Obrázky: 27
Registrován: 12 srp 2005, 09:59
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod Darebak » 05 čer 2007, 15:35

zencakd píše: To A+I: Tu knížku mám doma, mrknu na to večer, tohle jsem zkopíroval z výše uvedeného článku, mám to v PDF, ale je zakázáno kopírování textu přes schránku, tak to musím jedině opisovat.


Malá rada k tomu pdf, abys to nemusel opisovat - co třeba zkusit použít klávesu PrintScreen, šoupnout to do nějakého Photoshopu nebo Malování a umístit sem jako obrázek? Mělo by to být čitelné. Samozřejmě stačí ořezat patřičnou část, abys sem nedával celé stránky.. :o
Uživatelský avatar
Darebak
přispívatel
 
Příspěvky: 161
Obrázky: 27
Registrován: 04 bře 2007, 01:16

Příspěvekod arena64 » 05 čer 2007, 16:25

To david v Ustí si zajeď pro sodu do TONASA v Neštěmicích nechali mi ji pytel za pár korun
arena64
přispívatel
 
Příspěvky: 101
Registrován: 06 led 2006, 22:04
Bydliště: Teplice

Příspěvekod omega » 05 čer 2007, 16:42

jedla soda = NaHCO3 = soda na peceni ... ja ji kupuji sice jinde nez v delvite, ale myslim ze je to nejjednodussi, protoze je tam garantovanych x gramu a nemusim pouzivat lzice na nabirani...
nesouhlasim s A+I, ze velka davka sody cloveku neublizi, protoze kdyz toho dostane naraz velke mnozstvi, tak se mu v zaludku vyvine velke mnozstvi plynneho CO2, ktere muze zaludek poskodit... teoreticky z 84 g 22 litru plynu a to uz je neprijemne...
do akva se pouziva vetsinou NaHCO3, protoze ustaluje pH na hodnote cca 8.1-8.4 - zalezi na parametrech puvodni vody - a jedlou sodou uz pak nejde tuto hodnotu kvuli rovnovaze zvysit.... proto se pridava soda Na2CO3, ktere ma toto omezeni na vyssi hodnote pH a diky tomu lze drzet pH na hodnote 8.5 ...
omega
přispívatel
 
Příspěvky: 141
Obrázky: 38
Registrován: 20 pro 2006, 08:56
Bydliště: Choceň

Další

Zpět na Akva Voda

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků