Jak interpretovat rozbor vody..

Diskuze pouze o akvarijní vodě!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Jak interpretovat rozbor vody..

Příspěvekod mklimes » 28 srp 2007, 16:47

Po trose sbirani zkusenosti s tetrami se chystam na Afriku.

Pouzivam vodu z vlastni studny, je hodne tvrda (vsude v baraku se delaji usazeniny), mam rozbor, ale nektere parametry tam bud nejsou, nebo jsou v jinych jednotkach a ja nevim, jak to prevest na parametry, doporucovane pro ryby.

Z rozboru:
Ph 7.09
Tvrdost celkova (vapnik a horcik) 5.60 mmol/l
dusicnany 41.7 mg/l
dusitany 0.025 mg/l

... viz prilozeny protokol, doufam, ze to pujde precist..

Jak z toho dostanu hodnotu GH a KH? Mereni testerem moc presne neni, nebo jo?

Zatim mam v akvarku tetry, par parmicek ctyrpruhych, mrenku na sneky a dva krunyrovce, vodu snaseji dobre, jen ji menim a krome STARTu od Dajany nijak neupravuju. Tvrda voda s vyssim pH je pro Afriku udajne vhodna, podle tvrdosti se spis blizim Tanganice, nerad bych vodu nejak moc upravoval, spis zvolil biotop/ryby, kterym by vyhovovala..
mklimes
uživatel webu
 
Příspěvky: 77
Registrován: 28 srp 2007, 15:56

Ta priloha, snad projde

Příspěvekod mklimes » 28 srp 2007, 16:57

rozbor vody
Přílohy
kOT ROZBOR.jpg
rozbor vody
kOT ROZBOR.jpg (158.67 KiB) Zobrazeno 2494 krát
mklimes
uživatel webu
 
Příspěvky: 77
Registrován: 28 srp 2007, 15:56

Příspěvekod canart » 28 srp 2007, 22:47

Na celkovu tvrdost vody treba urobit prepocet. Na to sa pouzije hodnota stanovenia Ca a Mg v mmol/l

Celkova tvrdost: mmol/l x 5,6 = °N

Cize Tvojich 5,6 mmol/l x 5,6 = 31,36°N, t.j. podla najnovsej klasifikacie velmi tvrda voda (> 21,3°N) Ked budes napustat akva, daj pozor, aby si nerozbil sklo ;-) :-D Mas to dost tvrde, to je fakt. Co je to za zdroj? Nie je to studnicna voda?

Na prechodnu tvrdost potrebujes poznat aspon koncentraciu hydrogenuhlicitanu vapenateho a horecnateho.
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod canart » 28 srp 2007, 22:54

Este som zabudol...pH nemas idealne pre cichlidy africkych jazier a dusicnany su tiez dost vysoke....ale ja mam podobne :-(
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod mklimes » 28 srp 2007, 23:02

Celkova tvrdost: mmol/l x 5,6 = °N

Cize Tvojich 5,6 mmol/l x 5,6 = 31,36°N, t.j. podla najnovsej klasifikacie velmi tvrda voda (> 21,3°N) Ked budes napustat akva, daj pozor, aby si nerozbil sklo ;-) :-D Mas to dost tvrde, to je fakt. Co je to za zdroj? Nie je to studnicna voda?

Diky, a to cislo je GH, nebo KH, nebo ani jedno? Ja si na chemii fakt uz nepamatuju..

Jo, je to z nasi studny, je asi 300 let stara, nejvetsi a nejhlubsi ve vesnici, takze mame dost vody i kdyz zbytek vesnice uz sipe zizni:) A tvrda teda je, kdyz ji nechas kdekoli zaschnout, je tam skvrna jako prase, mam umyvadla s nejakym super duper samocisticim povrchem za priplatek, ale na nasi vodu je kratky - a to nemluvim o rozvodech vody, ventilech, atd. Barak jsem dorekonstruoval pred dvema lety a pomalu mi zacinaji nektera hejblatka v systemu odchazet, kdyz je vymontuju, vypadaj uvnitr jak takove ty zkamenele ruze z lazni... Na mycce se ma nastavovat tvrdost v nemeckych stupnich, nejak jsem to podle toho navodu prepocital - a to cislo bylo mimo stupnici..

A je to teda OK? Chtel jsem mit upravnu vody/tvrdosti kvuli tem usazeninam na rozvodech, ale aby to fungovalo, musi to byt zarizeni za cca 40 tisic a zabere asi tak m3 prostoru nebo vice - a do toho jsem nesel.
mklimes
uživatel webu
 
Příspěvky: 77
Registrován: 28 srp 2007, 15:56

Příspěvekod mklimes » 28 srp 2007, 23:08

canart píše:Este som zabudol...pH nemas idealne pre cichlidy africkych jazier a dusicnany su tiez dost vysoke....ale ja mam podobne :-(


Takze aby Malawky prospivaly, budu muset pH upravovat?? Sakra, dalsi povinnost, delam to uz u bazenu pro deti a ten je furt sama rasa, leju do toho co se da a stejne se furt zelena, doufal jsem, ze u akva se pH kouzlum vyhnu - ted tam mam tetry, parmicky a krunyrovce (tu by mely mit pH nizsi, ne?) a vubec jim to nevadi..
mklimes
uživatel webu
 
Příspěvky: 77
Registrován: 28 srp 2007, 15:56

Příspěvekod wladys » 28 srp 2007, 23:34

PH zvýšíš jedlou sodou.
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod canart » 29 srp 2007, 00:07

celkova tvrdost = dGH

Mas to sice dost vysoke, ale mohlo by Ti to fungovat...akurat s mnozenim by mohli byt problemy. pH by sa dalo upravit, ako pise wladys, ale mozno nebudes musiet...zase ide najma o mnozenie.

Riasy v bazene...to su tie dusicnany a svetlo (slnko)...a mozno tam mas este nieco vo vode, co sa im paci.
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod mklimes » 29 srp 2007, 08:14

wladys píše:PH zvýšíš jedlou sodou.


Tak to bych snad jeste zvladnul - uz jsem tady na to narazil. Staci pri vymene vody pridat urcite mnozstvi na litr (nekdo tu rikal, ze i kdyz se tam da vic, stejne pH nepujde pres urcitou hodnotu), nebo musim pridavat a zkouset pH?

A kuchynska sul se pridava ciste pro zvyseni tvrdosti (coz neni muj problem), nebo ji mam pridavat taky, aby byla voda trochu slana (v Africe ji maj rybky lehce brakickou, jak ctu)?

Jakym stylem se sul a soda pridavaji, rozmichat ve vode a prilit volne do prostoru, nebo nejak sofistikovaneji?

To Canart: jestli se nebudou rozmnozovat, tim lip, akva je dost male (250), takze porizovat dravce na odchyt se mi nechce, a chytat a vrazdit uz vubec ne, jak jsem tu cetl o problemech s poterem, chtel jsem se stejne ptat, jaka je nejlepsi rybi "antikoncepce", myslis, ze by to pH vyresilo? Nemam chovatelske ambice, na druhe strane kdyz je rybam dobre, tak at si vrznou, pokud se dlouhodobe z nejakeho duvodu nemnozi, je to pro ne problem, nebo jsou v pohode?

Pomalu se to vyjasnuje, dik
mklimes
uživatel webu
 
Příspěvky: 77
Registrován: 28 srp 2007, 15:56


Zpět na Akva Voda

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků