Test vody

Diskuze pouze o akvarijní vodě!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod omega » 18 čer 2008, 11:28

TO jerry:
podle meho jsi prehodil NO2 a NO3... dusicnany (NO3) jsou v pitne vode obsazeny vsude v CR od jednotek po desitky mg/l (norma je 50 mg/l a i ta je na nekterych mistech prekrocena), ale i tak hodnota dusicnanu 10 mg/l je skvela... a pak NO2 na nule, je tedy taky OK, ale pro jistotu to prekontroluj (pro priste, radsi pis i jednotky at se nebavime v jinych radech:o) ) ...

GH je celkova tvrdost, kde jednou slozkou je uhlicitanova tvrdost (KH), takze pokud tuto budes mit 6-10°, tak se se sumou nemuzes dostat na 4°... a ted prakticky, tlamovci maji radi tvrdou vodu, takze tvych 21° celkove tvrdosti jim vubec nevadi, spis naopak a nekteri toho dosahuji pridavkem NaCl a NaHCO3

Pokud tedy doslo k prehozeni hodnot u NO3 a NO2, tak mas vodu v naprostem poradku...
omega
přispívatel
 
Příspěvky: 141
Obrázky: 38
Registrován: 20 pro 2006, 08:56
Bydliště: Choceň

Příspěvekod Hroch » 19 čer 2008, 07:36

omega píše:GH je celkova tvrdost, kde jednou slozkou je uhlicitanova tvrdost (KH), takze pokud tuto budes mit 6-10°, tak se se sumou nemuzes dostat na 4°... a ted prakticky, tlamovci maji radi tvrdou vodu, takze tvych 21° celkove tvrdosti jim vubec nevadi, spis naopak a nekteri toho dosahuji pridavkem NaCl a NaHCO3


To Omega
V podstatě máš pravdu , ale akvarijní testy neměří ve skutečnosti (KH) ale Kyselinoneutralizační kapacitu (KNK) některé složky KNK , např. náš oblíbený NaHCO3 není součástí GH. Tedy pokud přidáváš do vody jedlou sodu může ti podle testů vycházet KH
vyšší neš GH . Důvodem tohoto zmatku je že v akvaristice se používá naprosto zastaralá kvalifikace rozpuštěných prvků ve vodě.

PS: Všichni tlamovci nemají rádi tvrdou vodu. NaCl tvrdost vody ano GH ani KH dokonce ani KNK nezvíšíš , zvedneš vodivost a celkovou mineralizaci ( tehle omyl je další důsledek toho zmatku GH,KH, )
Uživatelský avatar
Hroch
častý přispívatel
 
Příspěvky: 415
Obrázky: 9
Registrován: 12 črc 2006, 12:01
Bydliště: Bobr

Příspěvekod omega » 19 čer 2008, 08:21

TO hroch:

dekuji za vyvraceni meho mytu, nekde jsem cetl, ze GH je souhrn vsech mineralu ve vode a protoze to davalo smysl, tak jsem to dal neresil a bohuzel nekontroloval pravdivost informaci na jinych mistech a ani se to nedostalo do sporu s jinymi udaji... a i ted mi chvili trvalo googlovani, nez jsem ti uveril :o)

muzu-li mit dotaz, GH je totozna s tim, co v cestine stala tvrdost... muzu-li se zeptat, proc se ji tedy rika "general" to je prece celkova/veskera??
omega
přispívatel
 
Příspěvky: 141
Obrázky: 38
Registrován: 20 pro 2006, 08:56
Bydliště: Choceň

Příspěvekod jerry1 » 19 čer 2008, 10:37

Díky moc za uklidnění - snad mám tedy vodu opravdu v pohode. :o
Opravdu jsem prehodil NO2 a NO :oops:
Pri vymene vody pridavam trochu jedle sody a kuchyňské soli.
Uživatelský avatar
jerry1
častý přispívatel
 
Příspěvky: 408
Obrázky: 49
Registrován: 23 srp 2006, 16:16
Bydliště: Beroun

Příspěvekod Hroch » 19 čer 2008, 11:09

maniakvaTady najdete všechny informace o GH, KH, KNK, pH atd.
Uživatelský avatar
Hroch
častý přispívatel
 
Příspěvky: 415
Obrázky: 9
Registrován: 12 črc 2006, 12:01
Bydliště: Bobr

Předchozí

Zpět na Akva Voda

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků