Test vody

Diskuze pouze o akvarijní vodě!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Test vody

Příspěvekod Drahoš » 29 pro 2007, 16:32

Ahoj všem chtěl jsem se zeptat jak je to s NO2 a NO3?Co je co?Co je škodlivější.Dostal jsem Tetratest Laborett a je tam test jen na NO2, potom PH a na tvrdost vody.Je třeba si ještě koupit test na NO3.Určitě jo, ale jaký by měl mět rozsah?Test na NO2 mám v rozsahu 0,3 mg/l a výš, což jesli správně chápu je málo.Nebo ne?Dík moc za odpovědi
Uživatelský avatar
Drahoš
uživatel webu
 
Příspěvky: 67
Obrázky: 17
Registrován: 29 led 2007, 22:55
Bydliště: Náměšť na Hané

Příspěvekod wladys » 29 pro 2007, 17:36

NO2-dusitany...už v minimálním množství jsou pro ryby toxické.Jeho hodnota by měla být v akva neměřitelná.
NO3-dusičnany...do 50mg/l ...snižují se nejčastěji výměnou vody,ale taky je snižují rotliny,pokud je akva hodně zarostlé...což u Afriky nehrozí.Dají se rovněž odbourávat v pomalu tekoucích filtrech( třeba skrápěcí filtry).

Já měřil NO2 jen při zajíždění nádrže......pak je měření zbytečné.Ve fungujíci nádrži by se neměl objevit.U zaběhlých nádrží se většinou měří jen NO3 a PH.Takže test na NO3 si kup.Podle výsledků měření NO3 si můžeš určit periodu výměny vody.Mě třeba stačí měnit jednou za 14 dní 1/4 nádrží.
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Drahoš » 29 pro 2007, 18:17

mám tomu rozumnět tak že když je na testu <0.3mg/l tak znaménko znamená menší, že je neměřitelná?Ptám se zatím na akva s rostlinkama, malawi bude až na jaře.
Uživatelský avatar
Drahoš
uživatel webu
 
Příspěvky: 67
Obrázky: 17
Registrován: 29 led 2007, 22:55
Bydliště: Náměšť na Hané

Příspěvekod wladys » 29 pro 2007, 19:12

Nevím co máš za test,ale pokud je stav dusitanů ok roztok by se neměl nijak zabarvit.0,3 mg/l je moc....takže by to mělo být určitě pod 0,3...,ale i tak je to šílený rozptyl.Už 0,1 mg/l je moc. Zkus mrknout na stránky pana Rejfíře(AQUAR) ,tam najdeš o chemii vody spoustu užitečných rad.Navíc si od něj můžeš testy objednat. :o
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Drahoš » 29 pro 2007, 20:01

Dík moc wladys určitě tam kouknu :!:
Uživatelský avatar
Drahoš
uživatel webu
 
Příspěvky: 67
Obrázky: 17
Registrován: 29 led 2007, 22:55
Bydliště: Náměšť na Hané

Příspěvekod shimie » 26 led 2008, 20:30

Pred nedavnom som si kupil v Hornbachu Tetra taest KH, ale nejaka dobra dusa zobrala z neho navod, alebo ho tam zabudli dat. Ma niekto s tymto testom skusenost? Rad by som vedel ako sa s nim naraba :1:
Dakujem.
Uživatelský avatar
shimie
častý přispívatel
 
Příspěvky: 356
Obrázky: 68
Registrován: 14 led 2007, 17:40
Bydliště: Piešťany

Příspěvekod shimie » 26 led 2008, 20:37

shimie píše:Pred nedavnom som si kupil v Hornbachu Tetra taest KH, ale nejaka dobra dusa zobrala z neho navod, alebo ho tam zabudli dat. Ma niekto s tymto testom skusenost? Rad by som vedel ako sa s nim naraba :1:
Dakujem.


Nasiel som navod na sera test KH. Ak je potup taky isty tak mi vyslo 12 °dKH. Ratal som kvapky, az sa voda sfabila do zlta.
Su tie hontoty v poriadku???
Uživatelský avatar
shimie
častý přispívatel
 
Příspěvky: 356
Obrázky: 68
Registrován: 14 led 2007, 17:40
Bydliště: Piešťany

Příspěvekod Drahoš » 27 led 2008, 22:16

shimie: Opisuju návod od terty:1) vypláchněte testovací nádobku a stříkačku v akvarijní vodě
2) naplňte testovací nádobkupomocí stříkačky 5ml akvarijní vody
3) lahvičku s testovacím roztokem KH podržte nad nádobkou s vodou a kapejte jednu kapku po druhé.Po každém vkápnutí nádobku uzavřete a mírně protřepejte.Vkapávání opakujte dokud voda nezačne mněnit zbarvení.

Pro KH z modré nažlutou

Poznámka:Počet kapek které je potřeba ke zbarvení vody je shodný se stupněm tvrdosti vody.


Snad to pomůže.
Uživatelský avatar
Drahoš
uživatel webu
 
Příspěvky: 67
Obrázky: 17
Registrován: 29 led 2007, 22:55
Bydliště: Náměšť na Hané

Příspěvekod shimie » 27 led 2008, 22:27

Drahoš píše:shimie: Opisuju návod od terty:1) vypláchněte testovací nádobku a stříkačku v akvarijní vodě
2) naplňte testovací nádobkupomocí stříkačky 5ml akvarijní vody
3) lahvičku s testovacím roztokem KH podržte nad nádobkou s vodou a kapejte jednu kapku po druhé.Po každém vkápnutí nádobku uzavřete a mírně protřepejte.Vkapávání opakujte dokud voda nezačne mněnit zbarvení.

Pro KH z modré nažlutou

Poznámka:Počet kapek které je potřeba ke zbarvení vody je shodný se stupněm tvrdosti vody.


Snad to pomůže.


Dik moc. Pomohlo :o

A ta hodnota 12 °dKH je v poriadku? Urcite to tu niekde je napisane, ale nenasiel som...
Uživatelský avatar
shimie
častý přispívatel
 
Příspěvky: 356
Obrázky: 68
Registrován: 14 led 2007, 17:40
Bydliště: Piešťany

Příspěvekod jerry1 » 17 čer 2008, 17:39

Ahoj,

mám nově založené akva (bezi asi 6 tydnu)- 450 L - cistych tak cca 380 a papirkove testy mi ukazuji nasledujici:

NO2 pod 10 - vim, ze by melo byt 0, ale snad to postupne se zajetim akva sleze na 0
NO3 - 0
PH - 8
KH - 6-10
GH - vice nez 21 ......... a zde mi to absolutne nesedi!!! :idea:

Je to GH problem :?: Jak by se to dalo snizit na ty 4 co maji byt (alespon co jsem se docetl na Netu jako hodnoty v jezere Malawi)?
Vodu odkaluji a menim asi 1* tydne 1/3 vody.
Filtrace dostatecna Atman na bioakvacitove kostce + externi Fluval 405 (bioakvacit a keramicke krouzky).
Chemismu moc nerozumim, tak budu vdecny za kazdou radu :!:
Uživatelský avatar
jerry1
častý přispívatel
 
Příspěvky: 408
Obrázky: 49
Registrován: 23 srp 2006, 16:16
Bydliště: Beroun

Další

Zpět na Akva Voda

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků