nitrifikace

Diskuze pouze o akvarijní vodě!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod tomas stredocech » 01 lis 2008, 22:54

ahoj nalej tam koupene bakterie, kazdy hyp je ma v nabidce, pak pockej tyden a muzes ryby nasadit
Uživatelský avatar
tomas stredocech
přispívatel
 
Příspěvky: 112
Obrázky: 148
Registrován: 21 bře 2005, 00:14
Bydliště: střední čechy

Příspěvekod yossarian » 02 lis 2008, 00:38

tomas stredocech píše:ahoj nalej tam koupene bakterie, kazdy hyp je ma v nabidce, pak pockej tyden a muzes ryby nasadit

To jsem netusil ze je to tak jednoduche ,jen se divim ze to neni moc rozsirena metoda. Rad bych tomu veril :D
yossarian
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 914
Obrázky: 21
Registrován: 31 říj 2008, 02:00
Bydliště: Cajzl-Most

Příspěvekod A+I » 02 lis 2008, 12:22

Ahoj, zadne bakterie nekupuj, nic Ti to neurychli. Mame to vyzkousene. Jednou jsme to nalivali do 210 l akva podle navodu kazdej nebo kazdej druhej den (uz nevim presne) a akva se zabihalo - i s nekolika rybama - presne 29 dni. Kazdej den jsme delali testy. Bohuzel to tenkrat neprezily vsechny ryby.
Byla to nitrifikacni bakterie Cycle od firmy Hagen. Grafy na prilozenem navodu ukazovaly, jak vsechno ma probihat - hodnoty cpavku mely byt o polovinu nizsi, dusitany mely vystoupit jen na tretinu a 10. den melo byt vse hotovo a akva zabehnute. 15. den vsak vystoupily hodnoty NO2 hoooodne vysoko a trvalo to dalsich 14 dni i se zazracnou pravidelne pridavanou bakterii. Chteli jsme se o tom neco vic dozvedet a tak jsme patrali az jsme se dostali primo k vyrobci, kterej sam rikal, jak tato bakterie pracuje v laboratori, ale ze akvarium je jiny svet nez laborator a bakterie v nem pracuje zanedbatelne.
Lidi, nezapominejte, ze dnesni akvaristika je business a pokud budeme vyrobky (vcetne i tech nesmyslnych) kupovat, budou se dal nabizet. A zrovna nitrifikacni bakterie maji reklamu dobrou, doporuci vam je snad kazdej prodavac, kterymu jde o to, aby hodne prodal.

Kdyz nemas k dispozici uz zabehnutou vodu nebo filtr z jineho akva, tak nechej akva zabihat dal, jak jsi zacal. Rozhodne nic neodsavej, zase by jsi to tim vratil o neco zpatky.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod mlukas » 02 lis 2008, 13:02

Já jsem si v létě pořídíl novou nádrž 940L. Ze staré nádrže 320L jsem odpustil asi 80L vody a nalil jsem ji do nového akva, doplnil jsem čistou vodou a do externího filtru jsem dal polovinu biomolitanu z původního filtru Fluval 305. Předpokládal jsem že se to rychleji zaběhne. Měřil jsem hodnoty každé 2 dny a každý den jsem krmil prázdné akvárko, jako kdyby v něm byly ryby. Průběh záběhu byl zpočátku standardní, ale NO2 stouplo jen mírně a pak zase pokleslo. Po 3 týdnech již bylo neměřitelné a tak jsem tam přesunul všechny ryby z původního akva. Po 4 dnech jsem změřil vodu aniž bych očekával nějakou změnu a zděsil jsem se. NO2 bylo vysoko jako hrom. Okamžitě jsem vyměnil polovinu vody (450L) a za další dva dny znovu asi 300L. Pak už se zase vše srovnalo a od té doby je stav normální. Naštěstí to žádná ryba nezaplatila životem. Domnívám se že rychlost záběhu spočívá také na poměru velikosti filtru (v mém případě asi 120L biomolitanu) a velikosti nádrže a množství krmení a dalších odpadních produktů. Zřejmě došlo k tomu že se ve filtru sice vyskytovala kolonie bakterií, která udržela NO2 a velice nízké hrnici, ale po vpuštění ryb, nebylo množství bakterií dostatečné pro zvládnutí vyššího náporu a trvalo další týden než se namnožili a problém zvládli.
Už jsem zabíhal několik akvárií a doba záběhu byla u každého z nich jinak dlouhá (rozdíly až 14 dnů) a přitom bych řekl že podmínky jsem měl vždy zhruba stejné. Kždopádně vpuštění ryb mi vždycky způsobilo téměř skokovou změnu v chemismu vody, přestože jsem akvárium pokaždé zabíhal min. 3 týdny (to 320L dokonce 5 týdnů bez ryb). Krmné dávky v záběhu bez ryb a potom s rybama jsou co do množství krmiva a četnosti krmení naprosto stejné. No a pak hledejte nějaký univerzální postup. Každý má jiné podmínky, jiné složení vody i krmiva, jinou konstrukci a velikost filtru a kdoví co ještě na to má vliv.
Uživatelský avatar
mlukas
uživatel webu
 
Příspěvky: 74
Obrázky: 54
Registrován: 16 lis 2006, 18:42
Bydliště: Hodkovice nad Mohelkou
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod yossarian » 02 lis 2008, 13:22

Diky za rady. Budu trpelive merit hodnoty a cekat.
yossarian
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 914
Obrázky: 21
Registrován: 31 říj 2008, 02:00
Bydliště: Cajzl-Most

Příspěvekod Ruda » 02 lis 2008, 15:52

Tu výměnu vody vidím jako špatnou. Voda musí zestárnout a když při zakalení je vyměněna za novou, je proces skoro na začátku. A nesvítit! Kdo má možnost, tak použijte starý písek z původního akva a nebojte se vyprat v novém akva znečištěné filtry. Kdo může, dejte i vodu z původního akva.
Uživatelský avatar
Ruda
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 992
Obrázky: 84
Registrován: 19 pro 2006, 20:14
Bydliště: Vrchlabí

Příspěvekod yossarian » 02 lis 2008, 16:58

[quote="Ruda"]Tu výměnu vody vidím jako špatnou. Voda musí zestárnout a když při zakalení je vyměněna za novou, je proces skoro na začátku. A nesvítit! Kdo má možnost, tak použijte starý písek z původního akva a nebojte se vyprat v novém akva znečištěné filtry. Kdo může, dejte i vodu z původního akva.[/quo

Nesvitit?! To je dalsi protichudna informace :( Zacinam bejt z toho jelen.
yossarian
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 914
Obrázky: 21
Registrován: 31 říj 2008, 02:00
Bydliště: Cajzl-Most

Příspěvekod MilaKH » 02 lis 2008, 18:57

Osobně si myslím, že svícení nebo nesvícení nemá až tak velký vliv na průběh. Svítil bych, protože nádrž jakožto živý organismus potřebuje den/noc.
Uživatelský avatar
MilaKH
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 937
Obrázky: 84
Registrován: 05 kvě 2006, 13:00
Bydliště: Kutná Hora

Příspěvekod yossarian » 02 lis 2008, 20:51

MilaKH píše:Osobně si myslím, že svícení nebo nesvícení nemá až tak velký vliv na průběh. Svítil bych, protože nádrž jakožto živý organismus potřebuje den/noc.

Necham to bezet jako by tam byli rybky :o
yossarian
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 914
Obrázky: 21
Registrován: 31 říj 2008, 02:00
Bydliště: Cajzl-Most

Příspěvekod Ruda » 02 lis 2008, 22:01

Nesvítit, filtrovat bez přerušení a přidat na vzduchování. Když není čím vzduchovat, tak nějaký difuzér k vývodu. Nekrmit. Voda musí zestárnout a nálevníka není potřeba krmit. Vodu neměnit, jinak se startovací proces dostává k počátku.
Uživatelský avatar
Ruda
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 992
Obrázky: 84
Registrován: 19 pro 2006, 20:14
Bydliště: Vrchlabí

PředchozíDalší

Zpět na Akva Voda

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron