Přehled filtračních medií

Diskuze pouze o akvarijní vodě!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Přehled filtračních medií

Příspěvekod zencakd » 21 lis 2008, 09:15

Ahoj, na zákaldě inspirace chci vyměnit biomolitan za jiné filtrační médium. Důvodem je to, že se mi houby rychle zanáší a voda jde přepadem k čerpadlu. Filtr je sice stále účinný (neměřitelné NO2), ale voda je plná nečistot. Našel jste někdo přehled efektivity jiných fitlračních náplní jako jsou plaství ježci, skleněné kuličky, keramické válečky a podobně? Díky moc,

Používáte třeba někdo zeolith? http://levnaakvaristika.cz/?p=productsM ... g,-8-16-mm

David
Uživatelský avatar
zencakd
častý přispívatel
 
Příspěvky: 360
Obrázky: 27
Registrován: 12 srp 2005, 09:59
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod brova » 21 lis 2008, 10:59

Ahoj, já zeolith používám ale k tomu i bioakvacit,vatu a takové kuličky a válečky od Eheim.
Údajně ale zeolith trochu měkkčí vodu ale u sebe v AQ to nijak nepozoruji.
Kupuji ho tady:
http://zeolit.ic.cz/index.html

Do AQ jsem zeolith dal kvůli řase a vysokému NO3......řasu jsem zlikvidoval ale s vysokým NO3 stále bojuju. :(
Uživatelský avatar
brova
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1816
Obrázky: 101
Registrován: 22 srp 2007, 17:59
Bydliště: Praha

re

Příspěvekod jonathane » 21 lis 2008, 11:18

Brono, ja si chtel objedant na zkousku, ale vyskocila tam na me frakce 0-0,2 mm
Uživatelský avatar
jonathane
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1182
Obrázky: 73
Registrován: 08 črc 2005, 19:33

Re: re

Příspěvekod brova » 21 lis 2008, 11:26

jonathane píše:Brono, ja si chtel objedant na zkousku, ale vyskocila tam na me frakce 0-0,2 mm


Martine frakci si můžeš zvolit jakou chceš až do 8 mm.
Na stránce objednávka klikni nahoře na požadovanou frakci a pak si objednej.

Toto je na frakci 4-8 mm

http://zeolit.ic.cz/objednavka5.html
Uživatelský avatar
brova
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1816
Obrázky: 101
Registrován: 22 srp 2007, 17:59
Bydliště: Praha

Příspěvekod A+I » 21 lis 2008, 11:32

Tu tabulku mame ve starym computru, kterej nam pred rokem spadnul a ted by mne asi vzalo plno casu to hledat nekde na web. Aspon Ti reknu, co bylo nejlepsi neb to si pamatuju dobre :D .
Suverenne vedly dve naplne (bud jedna nebo druha) v kombinaci s biomolitany. A ty dve naplne byly: Na prvnim miste Bio-bale a na druhem plastovi jezci. Tady je odkaz na Tlamovce, kde o tom trochu pisu - pokud jsi to uz necetl driv:
http://wds.cz/tlamovci/forum_reagovat.php?id=12529
Vsechny velky nadrze, ktery znam - od chovatelu a od znamych, jedou prave na tuhle kombinaci jezci plus biomolitan. Sice tabulky rikaly, ze ta Bio-Bale (ja nevim, jak to presne prelozit - ale kdyz mas treba balik slamy nebo sena pro kone, tak je to taky bale), ma jeste vetsi povrch nez jezci a ze se to i lip cisti, pac to vytahnes naraz v naruci a nic se nekutali po zemi, ale praxe je asi jina. Vsichni, co znam, preferuji ty koule, protoze za prvni kdyz to mas pod akva, tak uz vetsinou nemas dost mista na vysku jeste zvedat z filtru ten balik pasky a za druhe ty jezky maji oddelene mrizkama, aby prave mohli cistit filtr po castech a neodstranili tak vsechnu nitrifikacni bakterii pri cisteni. Ty jezky cisti jednou za dlouhou dobu. Naberou se do kyblu s vodou a poradne se prosterchaji a proplachnou. Na zacatku filtru musi byt biomolitan, aby zachytil vselijaky kousky a ten pak propiras podle potreby. Ale ty jezky nechas tak dlouho, dokud si nevsimnes, ze uz se z nich zacinaji odlamovat kusy slizu. Muze to byt klidne az po dvou letech provozu. Nevim, jak mas filtr velkej a jak resenej, a nepisu Ti primo z vlastni zkusenosti. Mame sklenenej (ale plastovej :D ) filtr s jezkama nachystanej do novyho akva, ke kterymu se porad nemuzem casove dostat udelat pod nej podstavec a dat cely AQ do kupy. Jinak mame vsude kanystrovy filtry Magnum 350 PRO od firmy Marineland, je to valec, kterej mame naplnenej v nekterych akva mini jezkama, v nekterych velkymi (2-4 cm) kusy koralu a cely obvod valce je obaleny biomolitanem.
Keramicke valecky nemaji cenu tam davat. Sice to ma porovitej povrch, ale ten se stejne zakratko zacpe a mas porad jen valecek. Ty jezci maji daleko vetsi plochu povrchu. Zeolith, se divam v tom odkaze, co jsi sem dal, ze je nejak desne drahej, ne? Pokud nemas nejakej problem s vodou, tak to je zbytecny.
Doufam, ze Ti to moje psani trochu pomuze v rozhodnuti :o .
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod zencakd » 22 lis 2008, 00:22

Díky moc za info, našel jsem tento zajímavý odkaz:

http://www.koi-jezirka.cz/filtrace/kald ... -50-litres a ještě http://www.vodnikralovstvi.cz/web/?idc= ... 3-biochip/

Máte někdo zkušenosti? Díky,

David
Uživatelský avatar
zencakd
častý přispívatel
 
Příspěvky: 360
Obrázky: 27
Registrován: 12 srp 2005, 09:59
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod A+I » 22 lis 2008, 01:26

To jsou naplne do filtru do zahradnich rybniku. Never tomu, ze to nemusis obcas vycistit a nevim, jak snadno by to slo vycistit v tech komurkach az se ucpou. Navic v jezirkach zijou vselijaky breberky, ktery to projizdi a zivi se na tom, ale v akva by byla udrzba na Tobe. Ani nemuzu najit, jak jsou ty kolecka vlastne velke.
Pokud chces neco do skleneneho filtru pod akva, tak nejlepsi, co zname, co si vsichni pochvaluji, je dat do prvni komory vatu nebo hruby biomolitan (nebo pokud mas misto tak oboje) na zachytavani vetsich castic, za to naplnit filtr jezcima koulema a nakonec jemny biomolitan pro pripad, ze by se utrhl sliz z jezku, aby neucpal pumpu a nebo nesel do akva.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod Hroch » 23 lis 2008, 20:59

Většina chovatelů používá filtrační molitan případně na mechanickou filtraci filtrační vatu.
Ty zeolity to je HOAX, jejich iontová kapacita je minimální a povrch v porovnání s PU pěnou taky nic moc. Pokud je nebudeš při výměně vody nějak regenerovat budou ti ten humus zase pouštět do vody.
Uživatelský avatar
Hroch
častý přispívatel
 
Příspěvky: 415
Obrázky: 9
Registrován: 12 črc 2006, 12:01
Bydliště: Bobr

Příspěvekod zencakd » 23 lis 2008, 21:09

Většina chovatelů ano, ale když máš čistit 400 litrů biokvacitu, je to na zánět šlach. Zkoušel jsem i metodu hodit do vany a šlapat zelí a to je taky náročné, stříká to a moc mě to nebavilo :-) Koupil jsem ježky, tak je zlusím, i když ten kaldnes mě láká na zkoušku. Něnašel jsem ale nikoho, kdo to má v akvarijním filtru. Na druhou sranu se to používá v profesionálních čističkách odpadních vod, tak to určitě funguje :-)

Díky,

David
Uživatelský avatar
zencakd
častý přispívatel
 
Příspěvky: 360
Obrázky: 27
Registrován: 12 srp 2005, 09:59
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod Hroch » 23 lis 2008, 22:08

Je otázka jestli je potřeba a jak často a jak důkladně , propírat celých 400l bioakvacitu . Většina lidí pravidelně propírá jen mech. předfiltr a zbytek tak 1x do roka Pokud pravidelně propíráš takhle velký biofiltr tak to trošku ztrácí smysl
Uživatelský avatar
Hroch
častý přispívatel
 
Příspěvky: 415
Obrázky: 9
Registrován: 12 črc 2006, 12:01
Bydliště: Bobr

Další

Zpět na Akva Voda

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník