Stránka 1 z 1

CO2 pro rostliny

PříspěvekNapsal: 13 srp 2005, 12:29
od Shalibaba
Rád bych se optal, zda někdo používá CO2 pro lepší růst rostlinek v akváriu, případně, jakým způsobem ho aplikujete?

PříspěvekNapsal: 13 srp 2005, 22:09
od ax
Dobra provokace (mysleno v dobrem). Priznavam, ja pouzivam CO2 pro lepsi rust rostlinek v akvariu. Aplikaci mam nekolik, v ruznou dobu jsem pouzival a pouzivam ruzne. Vezmu po poporade:
1. Pravidelna vymena vody. Ja mam studnu a obsah rozpusteneho CO2 je znatelny (ostatne uz nejeden moula doplatil, ze vlezl do nevyvetrane studny). Po vymene je pozirovatelny vysledek fotosyntezy (bublinky kysliku stoupajici z kvetin).
2. Syceni z kvasnicoveho reaktoru (navod na pet lahev s vodou, cukrem a kvasnicema najdes snadno na netu). Co me hodne vadilo byla nemoznost regulace (bakterie proste kvasi, kdyz maji co papat a nezajima je, ze bych chtel min nebo treba v noci nic). Take jsem se nikdy nedostal nad 3 tydny fungovani na jednu davku (ale nekteri tvrdi, ze to zvladaji i 5 tydnu).
3. Metoda "zavarovaci", tu jsem pouzil na rozjezd nekterych akva a na zjisteni, zda ma smysl v tom kterem akva CO2 pridavat. Sklenicka od kompotu vybavena dratkem k uchycena ke kamenu na dne se napred naplni vodou v akva, pak se otoci dnem vzhuru a ze sifonove lahve se normalni vzduchovaci hadickou vpusti CO2 a tim se vytlaci voda. CO2 se pak bude pomalu rozpoustet (zalezi na hloubce, ale vetsinou tak 1/3 lahve za den, brano od rozsviceni do zhasnuti). Nevyhodou jsou predevsim oskliva sklenice, ale jako docasne reseni to nevadi, lze ji i vyndat, nutno plnit kdyz chci (vetsinou denne).
4. Technicka reseni s jehlovym ventilem. Ty jsem po uvaze zavrhl, stoji penize a jina reseni se mi libila vic.
5. Iontovymena. Mame extremne tvrdou vodu (moje studna je propojena s Velkou Amerikou - vapencovy lom). Jelikoz me desne stval vapenec, ktery se mi vystazel na akva, kytkach a vubec vsude, tak jsem si sehnal katex a udelal vlastni kolonu. Ted pri vymene vody novou vodu a jednou mezi vymenou (kdyz mam chut) prohanim skrze katex a tim dochozi k nahrade Ca za H (CaCO3 -> H2CO3) a vznikla kyselina uhlicita se rozpada na H2O a CO2. Tim zabijim tri mouchy jednou ranou. Odstranuji vapnik, hnojim kytky a mirne snizuji PH (o 0,2-0,3). To co nasleduje je skoro neuveritelne. Nepretrzity proud bublinek kysliku ze vsech kvetin. Vodu ve dne vubec neprovzdusnuji, neni to treba.
Ted uz delsi dobu pouzivam jen body 1. a 5. Pokud te neco zajima podrobneji, tak jsem ready odpovidat.

PříspěvekNapsal: 14 srp 2005, 12:54
od Shalibaba
Díky za vyčerpávající info. Docela mi zajímá ten bod 5. Můžeš trošku rezepsat prosím?

PříspěvekNapsal: 14 srp 2005, 18:23
od ax
Popsal jsem to docela podrobne mipovi na jeho strankach v diskuzi, mrkni na to a v pripade dotazu dej vedet. Skoro by to stalo napsat clanek. Ze bych neco sesmolil "Iontovymena v praxi"? Kdyz on si stejne koupi bezne clovek kolonu a pak tam cpe demi vodu a znalostmi se nezdrzuje (tim nemyslim ucastniky tohoto fora). Zrovna jsem docistil svoji amazonii a zjistil, ze v me velmi tvrde vode (coz po jeji uprave samozrejme pravda neni) se mi ve spolecnem akva zcela nenapadne rozmnozili tetry (rostlinozrave) a hlavne to nektery dokazali ustat (uz maji skoro 1 cm).
To treba akary, i kdyz hlidaji jak muzou, fungujou jako prijemne spestreni jidelnicku ostatnim.
http://www.akva.cz/php/diskuze2.php?akc ... ls=4&kid=0

PříspěvekNapsal: 20 srp 2005, 13:01
od cresh
Chci se zeptat zda máte někdo zkošenost stímto produktem, potkal jsem ho v hornbachu a je to docela dosti levné....
http://www.ferplast.it/en/pagina_4456.html

Ale potom když jsem se mrknul na funkci toho jejích difuzoru:
http://www.ferplast.it/en/pagina_4455.html
tak jsem se na to vysral a vyrobil jsem si to sám, cpu to do toho sifon bombou a je to výborný. Nemám zrovna doma digit, ale až mi ho přítelkyně vrátí tak to sem pošlu...

PříspěvekNapsal: 20 srp 2005, 21:31
od Shalibaba
to cresh: určitě pošli, každá inspirace a návod je vítán!