Uhyn piskorek v zabihajicim se akva

Diskuze pouze o akvarijní vodě!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Uhyn piskorek v zabihajicim se akva

Příspěvekod Márty » 20 srp 2009, 19:48

Zdravim vsechny a predem se omlouvam za delsi prispevek. Mam nejspis problem s vodou v zabihajicim se akva, ktery se mi nedari identifikovat. Pred 2,5 tydny jsem napustil 200L nadrz s tim, ze ji necham nekolik tydnu zabehnout. Po cca 3 dnech jsem pridal 7 anubiasu a pet vzrostlych piskorek. Hned druhy den nastoupil zeleny zakal, ktery neustoupil a tak jsem tohle pondeli vecer nasadil UV lampu (nove porizeny Atman 18W). Voda se zacala cistit a dneska je jako kristal, lampu ale jeste nechavam bezet.

No a ted k tomu co me desi. Vcera jsem zaregistroval zvysenou aktivitu piskorek. Jezdili vsude po akva jako draci. Vecer jsem nasel dve "lezet" na zadech a ted jsem se vratil z prace a lezi jich na pisku vsech pet. Jenze to vypada, ze to maji za sebou a nebo jsou v poslednim tazeni, protoze jsou asi pul centimetru vylezle z ulit a nehybou se (vlastne trochu jo, ale ne vsechny a rozhodne uz nelezou). Pro dokresleni situace par parametru z akva:

Orientacni hodnoty vody podle testu JBL:
NO3 - 25
NO2 - 0-0,5
GH - 14
KH - 15-20
PH - 7,6-8

Teplota vody se mi ted v tech vedrech drzi kolem 30°. Filtraci mam Tetratec EX600 + hlavu Atman AT-200 s kostkou biokvacitu a privzdusnovanim.

Napada vas nekoho v cem muze byt problem? UVcko by snad na sneky nemelo mit zadny dopad, ne? Stejne tak pocitam, ze v akva se mi nic neluhuje z pozadi, protoze to by se projevilo driv. Hlady snad taky neumreli, protoze minimalne z tech anubiasu porad ozirali zbytky ras a na zacatku dostaly maly kousek tablety pro krunyrovce. V cem to tedy muze byt?
Uživatelský avatar
Márty
uživatel webu
 
Příspěvky: 79
Registrován: 28 lis 2005, 23:41
Bydliště: Praha

Příspěvekod Moliro » 20 srp 2009, 20:32

Tezko rict. V kazdem pripade to vidim na problem s vodou. Piskorky jsou citlive na mnozstvi kysliku, ale i kdyz je teplota celkem vysoka, takze kysliku ve vode je min, nepredpokladam, ze by se 5 piskorek ve 200 l akva udusilo. Tipuju to na nejakou otravu.
UV samozrejme na sneky vliv nema (dokud nevlezou do trubky), ale zabije vse, co projde trubkou a jestli pochcipalo hodne prvkou nebo ras (zakal), mohlo by to zhorsit parametry vody.
Vymenil bych obden cca 1/4-1/3 vody, nechal bych to tak tyden bezet a pak bych tam hodil treba pavi ocka na otestovani.
Uživatelský avatar
Moliro
častý přispívatel
 
Příspěvky: 346
Obrázky: 24
Registrován: 13 lis 2005, 12:25
Bydliště: Most
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Márty » 20 srp 2009, 21:28

Na dalsi fazi zabehu mam pripraveny dania, ale ted se je tam bojim dat. Pockam pres vikend jestli piskorky neobzivnou.
Uživatelský avatar
Márty
uživatel webu
 
Příspěvky: 79
Registrován: 28 lis 2005, 23:41
Bydliště: Praha

Příspěvekod Pusta » 20 srp 2009, 22:23

No piskořky nejsou zas až tak citlivé na obsah kyslíku, ostatně v písku ho zas tak moc není. Na co však citlivé jsou velmi, je obsah dusíkatých látek. Piskořky se považují za indikátor kvality vody, pokud lezou z písku za dne a šplhají navíc po skle, tak je v akva vysoká hladina dusíkatých látek. V tvém případě jde minimálně o NO2, což vyplývá i z tvého měření (0,5 je pro mnohé organizmy kritická hodnota a piskořkám vadí i hodnoty nižší), může to však být i NH3. Piskořky prostě nejsou vhodné do akva při záběhu. Pokud je chceš zkusit zachránit, dej je do sklenice s čistou odstátou vodou, podle mě už asi stejně bude po nich. K těm daniím, vyměň cca 1/3 až 1/2 vody, abys jí trochu naředil a zkus je nasadit, měly by to rozdejchat.
Pusta
uživatel webu
 
Příspěvky: 40
Registrován: 05 bře 2009, 21:37


Zpět na Akva Voda

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron