pád PH v akva

Diskuze pouze o akvarijní vodě!

Moderátor: Team AkvaMalawi

pád PH v akva

Příspěvekod mcgogo » 28 kvě 2010, 08:52

Ahoj,

vím že se tady k tomu psalo hodně, ale bohužel jsem nenašel uspokojivou odpověď, tak snad někdo přece jen poradíte. V akva se mi stalo že během posledního měsíce padlo PH z hodnot kolem 7.5 na 6-6.5. Bohužel to přesněji nezměřím. Použil jsem k měření dva druhy testů, jeden s papírky a druhý roztokový. Oba ukazují shodnou hodnotu a to 6.5. Asi měsíc zpět bylo ještě vše v pořádku a PH takhle kleslo pouze v mém větším akva. Akva mám asi 200l 140dx50šx32v. Jedinou změnu, kterou jsem v poslední době udělal je to, že jsem zapnul druhý externí filtr. Mám jeden který je na akvária do 300l, ale je to takový klump a věčně uspával a přestával filtrovat, tak jsem k němu přidal ještě eheim do 150l, u kterého jsem ale měl strach, že nebude na 200l stačit tak jsem tam nechal běžet oba. Pro jistotu jsem měřil vstupní vodu a ta je stejná jako před tím tzn. PH 7.5 Myslíte, že by mohl být problém v nadměrné filtraci? Jinak pro doplnění další info. Vodu měním 1x 10dní kolem 30-40%, a akva mám mírně přerybněné (asi 28 ryb o velikosti v průměru kolem 6-8 cm) to mám ale celou dobu a nikdy to nedělalo problém. Budu tedy zřejmě muset přidat sodu, dočetl jsem se, že se dává asi 4 lžíce na 10l je to tak? Když ji budu dávat je lepší asi po částech během třeba 3 dnů aby se nezměnil stav vody naráz že? Co mě, ale nedá spát je to, že se stav mění až v akva. Vstupní voda má hodnoty ok. Chtěl bych se vyvarovat tomu abych musel vodu regulovat sodou, když vstupní je ok.

všem předem děkuji za rady.
Uživatelský avatar
mcgogo
častý přispívatel
 
Příspěvky: 229
Registrován: 05 bře 2010, 08:51
Bydliště: Most

Příspěvekod A+I » 28 kvě 2010, 09:09

Ahoj. To, ze klesa pH v akvariu je uplne normalni. V kazdem akva bude pH klesat z duvodu pritomnosti ryb a odpadnich organickych latek (moc, detrit, krmivo, rostliny, koreny atd.). Pokud mas pH ve vstupni vode jenom 7.5, mel bys pridavat sodu. Soda tu nebude pusobit jenom na zvednuti pH, ale pusobi zaroven jako "buffer", tzn. "udrzovatel" pH. Proste zvysi alkalitu a pH pak neklesne. Ovsem 4 lzice sody na 10 litru vody ... :shock: :shock: kde jsi to vycetl? Budes si to muset otestovat sam, kolik sody na kolik litru. Ale urcite to nebude asi vic nez polevkova lzice na 50 litru vody. Vubec se neboj pridavat sodu.
http://www.akvamalawi.com/phpBB/viewtopic.php?t=3587
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod memeo » 28 kvě 2010, 13:24

pH ti může klesnout i kvůli malému množství vyměňované vody....sám jsem to zažil.........
Měnil jsem vodu pořád stejně po 14 dnech 1/3 a bylo to málo.........po cca 3/4 roce mi pak spadlo také z ničeho nic ....teď měním 1x týdně 1/2 a je už přes rok klid.
pH mám v pohodě mezi 7,5-7,8...u Tropheusů přidávám sodu při každé výměně , abych měl pH 7,8-8.
Uživatelský avatar
memeo
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1288
Obrázky: 50
Registrován: 13 lis 2005, 21:38
Bydliště: Uhlířské Janovice,okr.Kutná Hora

Příspěvekod mcgogo » 28 kvě 2010, 13:29

ok díky za odpovědi. Zkusím přidat trochu sody a příště vyměním více vody a uvidím jestli se to chytne i bez sody.
Uživatelský avatar
mcgogo
častý přispívatel
 
Příspěvky: 229
Registrován: 05 bře 2010, 08:51
Bydliště: Most

Příspěvekod PetrK » 28 kvě 2010, 15:19

Je to přesně jak píše Ála. Pokles pH v akva je běžný jev, ale čím je vyšší alkalita vody tím více pomáhá udržet pH na vstupní hodnotě. Já mám vstupní pH 8,6, ale při pravidelných výměnách vody také přidávám sodu (1-2 vrchovaté polévkové lžíce na cca 250 - 300l vody). Sodu nepřidávám z důvodu navýšení vstupní hodnoty pH, ale právě z důvodu zabránění výraznému poklesu, protože mám vstupní vodu s nízkou alkalitou. PETR.
PetrK
uživatel webu
 
Příspěvky: 61
Registrován: 26 bře 2010, 20:32

Příspěvekod A+I » 30 kvě 2010, 11:46

Hlavne az budes pridavat sodu, tak ji nikdy nesyp primo do akvaria. Soda se pridava po vymene vody a napred se musi rozpustit v normalni vodovodni vode (NE ve vode z akvaria!) a pak teprve vlit do akva.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod wladys » 30 kvě 2010, 12:49

Aby bylo vše správně "chemicky čisté"tak by se ta soda měla rozpouštět v destilce. Nicméně,jak píše Ála tak i ta vodovodní voda postačuje a těch nežádoucích chemických reakcí tam bude minimum. :o
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod PetrK » 30 kvě 2010, 19:43

Jasně! Sodu přidávám VÝHRADNĚ, při pravidelné výměně vody. Vím, že se nesmí NIKDY přidávat přímo do akvarijní vody i vím, že by se měla rozmíchávat v "destilce" jak uvádí Wladys. Přiznám se, že "destilku" využívám jen vyjíměčně. V 95%-tech případů používám vodu přímo z kohoutku, kterou naleji do plastové odměrky, poté přidám sodu a důkladně rozmíchám. Těsně před napuštěním nádrže takto připravený roztok naleji přímo do nádrže. Díky za upozornění. PETR.
PetrK
uživatel webu
 
Příspěvky: 61
Registrován: 26 bře 2010, 20:32

Příspěvekod A+I » 31 kvě 2010, 07:56

PetrK píše: ... Těsně před napuštěním nádrže takto připravený roztok naleji přímo do nádrže..

Petre, takhle to nedelas moc dobre. Soda by se mela pridavat do akva az ke konci vymeny vody, az je voda v akvariu co nejvic zredena s vodou cerstvou. Jinak v nezredene vode v AQ jeste dochazi k nezadoucim chemickym reakcim. Soda sice s vodovodni vodou zreaguje, ale ne vsechna a ne uplne - ta, co je tam prebytecna (vuci malemu objemu vody), reaguje az pak v akvariu. Ty delas na stesti obri vymeny vody, takze nemas v akva za ten tyden tech odpadnich latek nahromadenych a nahustenych tolik jako druzi, kteri delaji vymeny male.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod brova » 31 kvě 2010, 08:12

A+I píše:Soda by se mela pridavat do akva az ke konci vymeny vody, az je voda v akvariu co nejvic zredena s vodou cerstvou.


Přesně tak, to dělám já. :o
Uživatelský avatar
brova
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1816
Obrázky: 101
Registrován: 22 srp 2007, 17:59
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Akva Voda

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron