Malátné ryby - NO2

Diskuze pouze o akvarijní vodě!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Aqua

Příspěvekod Matthes » 11 lis 2010, 10:19

no když to bude ten latinský mělo by to stačit :o melanoides tuberculata
Uživatelský avatar
Matthes
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 735
Obrázky: 104
Registrován: 17 úno 2009, 18:55
Bydliště: Havířov
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod goofy » 13 lis 2010, 10:13

Tak současný stav: v akva zůstalo 10 rybek - vytrvalci se rekrutují z Ps. Zebra red red a L. yellow. V pátek ráno se hodnoty ustálily - NO2 neměřitelné, NO3 - 20 mg/l, amoniak nepřítomen :-) Myslím, že to potvrdilo problém s nitrifikací. V pondělí jsem nalil do akva Sera Nitrivec a do 4 dnů se bakterie namnožily a ustálily. To odpovídá i zkušenosti z prvního zarybnění, kdy 25 rybek šlo do nádrže po 5 dnech od nalití Nitrivecu (a žily celkem dlouho spokojeně).

Dnes si zajedu k chovateli pro novou zásilku, jednoznačně ale nevemu všechny najednou. Troufnu si vzít asi 20 kusů - to už bylo vyzkoušeno v prvním výsadku, že to dobře nitrifikované akva ustojí. O zbytku těch rybek se s ním poradím, jsou tou anabází hodně jeté, nevím jestli to riskovat, že chytnou nějakou nemoc ze stresu či oslabení. Asi je utratím.

K tomu Nitrivecu, vím, že někteří akvaristé proti tomu brojí jako proti komerčnímu humbuku, kdy za něco co jde samo "vypláznu" 200 Kč... nicméně, efekt nitrifikace za 4 dny zato asi někomu může stát. Mně rozhodně. Dokonce se podle návodu může přidávat preventivně, což je si opravdu trochu zbytečné... Nicméně výhodou je, že ho můžete přidat normálně k rybkám, což jsem původně nevěděl, takže pro případ jako je ten muj - rozšíření osádky do zaběhlého akva - je to asi ideální.

Otázkou zůstává, co se mi stalo s rybami tehdy v létě a zda to přijde s vysokými teplotami znovu. Podle některých chovatelů ale tepltoa vody 31 stupňu v letních horkách není u nich nic výjimečného a ryby to v pohodě snáší. U mně přestaly žrát, stresly se a chcíply.
goofy
uživatel webu
 
Příspěvky: 23
Registrován: 14 kvě 2010, 21:30

Příspěvekod goofy » 13 lis 2010, 10:20

adis píše:ja som bojoval tak isto s podobnym prolemom.... ryby v akva mi ale vsetky pomreli.. okrem prisavnikov.... akva bolo zabehnute cca mesiac aj nieco a nasledne vpustenych 25ks ryb (akva 170 l).. 3 tyzdne sa nic nedialo a ked som prisiel po vikende domov rybky vsetky mrtve (80%).

teraz bojujem s NO2 uz 2 tyzden ale stale je meratelne.....


Myslím, že to bude případ jako u mně... čistě matematicky... mně do akva 400 l přišlo 40 rybnajednou a bylo to moc. tobě do akva 170l musí zase být moc 20 kusů. Zkus je tam dávat po skupinkách. Já to tak teď provedu a napíšu sem zprávu s jakým výsledkem:-)

Co se týče filtru, asi fakt je lepší do toho nevrtat. Starat se o něj jen když se nějak ucpává. Jeden akvarista mi doporučoval místo EHEIM náplní používat Sera, takové ty mech trubičky atd... že prý má zkušenost, že se časem povrchy těch trubek od EHEIMU "ucpou" těmi bakteriemi a je třeba je jako by v akvarijní vodě nejen opláchnout ale o trošku promnout. Kdežto ty Sera náplně už tři toky neměnil a jen asi 3krát oplachoval. Asi to je na zkušenosti. Každopádně, nemám páru jak poznám, že bakterie ucpaly póry kuliček :-D

Na to NO2, pokud ti přesahuje těch 0,1 mg/l, možná zkus použít ten Nitrivec. Pořád to vyjde levněji než nové ryby.
goofy
uživatel webu
 
Příspěvky: 23
Registrován: 14 kvě 2010, 21:30

Příspěvekod adis » 13 lis 2010, 11:24

no uvidim.. na dalsi tyzden pojdem kupit nove rybky.. hadam to uz zvaldnem...

ten filter sa mi tak nepaci ze som zacal montaz vonkajsej filtracie.

dakujem za rady
adis
uživatel webu
 
Příspěvky: 36
Registrován: 28 lis 2009, 22:34
Bydliště: Dubnica nad Vahom

Příspěvekod A+I » 13 lis 2010, 13:32

goofy píše:Dnes si zajedu k chovateli pro novou zásilku, jednoznačně ale nevemu všechny najednou. Troufnu si vzít asi 20 kusů - to už bylo vyzkoušeno v prvním výsadku, že to dobře nitrifikované akva ustojí. O zbytku těch rybek se s ním poradím, jsou tou anabází hodně jeté, nevím jestli to riskovat, že chytnou nějakou nemoc ze stresu či oslabení. Asi je utratím.

Ahoj, podle mne riskujes. Lepsi by bylo nechat akva aspon 2 tydny na pokoji s temi 10 rybami, ktere zbyly nez davat akvariu dalsi sok.
Co tem rybam je, ze je chces utratit?

Nevim, co se u Tebe v AQ mohlo v lete stat, ale pri vyssi teplote se musi velice vydatne rybam vzduchovat, protoze cim teplejsi voda, tim vic ztraci schopnost prenaset kyslik. Nad teplotu vody 27'C se uz musi vzduchovani posilit, natoz pri teplote 31'C. Taky teplejsi voda se rychlej kazi, mohly se objevit NH3 - kdyz je v lete horko, ma se silne omezit krmeni a casteji menit cast vody. Takze nevim, musis si to prebrat sam.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod goofy » 13 lis 2010, 19:16

Nákup ryb jsem zatím neprovedl...nebyl čas. Nechci spěchat, ale jde o to, že nechci nechat akva zase skoro prázdné... aby bakterie měly co žrát. Momentálně jsou tam už jen 6 ryb (plus 3 ancíci) a ryby prostě jsou i nadále malátné, schované pod listy, polehávají na dně... a jedna během dne zase pošla. Přičítám to tomu, že dostaly zabrat těmi deseti dny v rozhozené vodě a prostě už to nerozchodí. Proto bych je utratil. Nebo možná, jsou jen ve stresu, že tam jsou sami, žádné hejno. Ale to by je asi tak nevzalo... Akvárium vypadá spíš jako polní lazaret a do konce víkendu už možná bude po nich i tak. Nebo, že bych nechal provést pitvu, pro jistotu? Ani teda nevím kam se obrátit...

To léto mohlo být kombinace všeho... vzduchování mi jde tedy standardně na max celoročně, ale možná že v létě bude třeba přidat ještě nějakou tu provzdušňovací hlavu. A také si před tou událostí vzpomínám, že jsem byl pár dnů pryč a ryby byly krmeny a automatem, což je takové dost na nic... dávkuje si jak se to tam zrovna přesype a myslím, že jim tam padalo až hodně... Jak se dá změřit nedostatek kyslíku?

Ještě jeden dotaz: je nějaké obecné doporučení ohledně vrstvy písku na dně? Mám vrstvu 5 - 7 cm..., prý aby si rybky mohli hezky zahrabat. Ale někde na jiném místě fóra jsem četl, že dno může zahnívat...?
goofy
uživatel webu
 
Příspěvky: 23
Registrován: 14 kvě 2010, 21:30

Příspěvekod wladys » 14 lis 2010, 12:28

Pokud máš jemný písek,tak je ta vrstva silná.Bohatě stačí 2cm. :o
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod goofy » 14 lis 2010, 12:42

Baj voko, průměr 2 - 3 mm. Je to jemný?

Jinak dnes, mínus 3 ryby... osádka čítá už jen 3 ps. + 3 anci (a asi 5 mladých od ancistrusů, kteří jak už tam jsou zase sami, tak čile lítají po stěnách:-) ). Co dál? Nemůže jít o nějakou bakterii nebo tak? Na uhynulých kusech nejsou žádná viditelná poškození, nafouklost, vypolulené oči, skvrnky,...nic. Mám prostě zakoupit hejno deseti nových ps. a vypustit je a pozorovat dva týdny, co to s nimi udělá? Nebudou se ve velkém akva cítit blbě?
goofy
uživatel webu
 
Příspěvky: 23
Registrován: 14 kvě 2010, 21:30

Příspěvekod wladys » 14 lis 2010, 12:49

goofy píše:Baj voko, průměr 2 - 3 mm. Je to jemný?


.....bývá i jemnější,ale sniž tu vrstvu na ty 2cm.
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod A+I » 15 lis 2010, 14:12

Takovy hromadny uhyn bude nejspis ze spatnych parametru vody. Jaky mas v AQ pH ?
Nitrivec neznam, takze v tom Ti neporadim. Ale kazdopadne by bylo dobry zarybnovat postupne. Jestli se tam bude prvnich 12 ryb bat, to Ti predem nikdo nemuze rict, to je jak kdy.
Pisek je nejlepsi ricni nebo koralovy o zrnitosti kolem 1 mm ve vrstve jak pise Wladys.
Tak at se Ti konecne dari!
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

PředchozíDalší

Zpět na Akva Voda

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků