Štetinková riasa – ako som sa jej zbavil (Štětičková řasa)

Diskuze pouze o akvarijní vodě!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Štetinková riasa – ako som sa jej zbavil (Štětičková řasa)

Příspěvekod Pemix » 18 led 2012, 08:21

Niekomu nedá spávať, trhá si z jej výskytu vlasy, niekto ju považuje za prirodzenú súčasť akvária, niekom je ukradnutá. Spočiatku, keď sa zjavila u mňa v nádrži patril som do prvej skupiny zúfalcov. Čo s tým, ako sa tej „príšery“ zbaviť? Postupom času mi jej prítomnosť prestala robiť vrásky na čele a jej prítomnosť som bral za spestrenie inventára nádrže.

...až raz pri rutinnej údržbe nádrže sa stala vec. Ako zvyčajne, keď nezabudnem doplniť zásoby, som pri záverečnom dopĺňaní vody do nádrže postupne prilieval aj roztok tvorený asi 100g jedlej sódy a približne rovnakého množstva kuchynskej soli (tú len zriedka, najmä po tuhých bojoch Copadichromis sp. Kawanga). Roztok som pomaly lial po stenách pozadia porasteného štetinkovou riasou (bez nejakého zámeru). Dokončil som napúšťanie nádrže, upratal po sebe a keď som sa vrhol na čistenie skla akvária, čo nevidím. Na miestach, na ktoré som predtým lial roztok sódy a soli štetinková riasa viditeľne, po pár minútach, začal chradnúť, vädnúť. Zmenila sa jej farba z pôvodnej skoro čiernej na hnedú až tehlovú. Spočiatku som tomu neprikladal nijaký význam. Prešiel týždeň a opäť rutinná údržba nádrže, keď som si spomenul, čo sa naposledy dialo so štetinkovou riasou. Zopakoval som rovnaký postup, len som ho začal o čosi skôr, keď bolo v nádrži asi tak max. ¼ vody, aby som zasiahol čo najviac riasy. Výsledok – ten istý. Riasa chradla, vädla. Zopakoval som to aj po tretí krát a riasa, ktorá predtým obrastal veľkú časť pozadia takmer zmizla. Na niektorých miestach, ako anubias, či niektoré kamene riasa stále je, tie som „neošetroval“, ale riasa sa nešíri, nebujnie, skôr pomaly ustupuje.

Neviem, do akej miery som k tomu prispel svojim dielom, ale fakt je taký, že riasy je oproti stavu predtým asi o 80% menej. Možno k jej ústupu prispela aj zmena osvetlenia (predtým 2x865), ale väčší úspech prikladám náhodnému zisteniu z aplikácie roztoku sódy a soli.
Uživatelský avatar
Pemix
uživatel webu
 
Příspěvky: 28
Obrázky: 18
Registrován: 12 říj 2010, 08:44
Bydliště: Kriváň, SR

Příspěvekod bedna » 19 led 2012, 21:05

Sůl to dělá no...
Uživatelský avatar
bedna
častý přispívatel
 
Příspěvky: 383
Obrázky: 59
Registrován: 27 kvě 2009, 21:00

Re: Štetinková riasa – ako som sa jej zbavil (Štětičková řas

Příspěvekod littleden » 04 pro 2012, 13:51

dobré vědět ... to stou solí je zajímavé.. to jsem nevěděla.. :D
littleden
uživatel webu
 
Příspěvky: 6
Registrován: 04 pro 2012, 13:41
Kolik let děláte akvaristiku?: 1


Zpět na Akva Voda

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron