Stránka 1 z 8

Snížení NO3

PříspěvekNapsal: 07 lis 2005, 08:41
od zencakd
Ahoj, přestěhoval jsem se do nové lokality a voda z kohoutku už obsahuje vysoký obsah NO3 (stejně jako hodně chlóru či chloraminu, ale s tím si poradím). NO2 mám neměřitelné (stejně jako v akvárku před výměnou vody). Může mi někdo poradit co s tím? Napdají mě tyto požnosti:

a) úprava vody pomící filtrů na pitnou vodu (např. http://www.cistota.cz/index.php?u=&l1=2 ... =10&sort=a), ale ty mají obecně hrozně malou kapacitu

b) pomalutekoucí filtr, který je schopen pomocí anaerobních bakterií odbourat NO3 - máte někdo zkušenost? Nerad bych si doma vyrobil smradlavou čističku... Ideálně pokud existuje už něco hotového.

Díky moc,

David

PříspěvekNapsal: 07 lis 2005, 10:53
od Lgaspo
No, neviem ako by fungoval ten filter na pitnu vodu !

Denitrifikacne filtre existuju ale vacsinou su dost narocne na prevadzku:

1. su to filtre, ktore pracuju na baze rias (alebo inych rastlin) pestovanych pre tento ucel v samostatnej nadrzi

2. filtre s nizkym prietokom - vacsinou su robene pomocou tocenej hadice
http://saltaquarium.about.com/cs/nitrat ... 092702.htm

3. filtre na baze siry (resp. principe cierneho uhlia)
http://mars.reefkeepers.net/USHomePage/ ... oufre.html

Dalsie odkazy:
http://www.akva.sk/phpBB2/viewtopic.php ... highlight=
http://www.akva.sk/phpBB2/viewtopic.php ... menolom%2A

PříspěvekNapsal: 07 lis 2005, 12:50
od canart
zencakd: ake hodnoty NO3 mas?

Ja mam podobny prioblem, i ked hodnoty nie su extremne, ale bol by som radsej, keby boli mensie. Mam 40 mg/l. Ked pocujem, ze niekto ma 5 mg/l alebo 0, tak ticho zavidim :)

Ja som sliedil po moznostiach znizovania NO3 uz davno, ale ani jedna nie je pre beznu prax prilis vhodna. Filtre na pitnu vodu odstranuju aj dolezite latky a tie by bolo treba dodat a pre mna je to uz chemia a experimenty, co nechcem. Rozne "lapace" NO3 maju malu kapacitu.

Prave sa vsak zaoberam inym typom filtra (akurat cez vikend som bol kupovat par veci, takze vysoko aktualne :) ). Nic zvlastne to nie je, iba vyuzit potrebu suchozemskych rastlin na dusik (cize NO3) pre rast. Cize jedna az niekolko nadob, do ktorych bude pritekat voda z akva a v nadobe budu hydroponickym sposobom pestovane nenarocne rychlorastuce suchozemske bytove rastliny. Mam to vymyslene na 2 nadoby so samospadom a odtial to pojde do filtra, ktory mam momentalne pod akva. Takze vlastne k sucasnemu systemu este pridam zahradu :)

Bude to mat niekolko pozitiv:
- znizenie NO3 v akva
- esteticke (prales v byte)
- zlepsenie klimy v byte

Dufam, ze to behom kratkeho obdobia zrealizujem, lebo som sa na to chastal uz davno. Samozrejme pofotim a napisem clanok.

PříspěvekNapsal: 07 lis 2005, 12:55
od Lgaspo
Uz teraz sa tesim na ten clanocek a fotecky Canart :wink:

PříspěvekNapsal: 07 lis 2005, 18:29
od Jerry
To bude úžasný.... :D
Ještě k tomu NO3, já ho neměřím a tak mi to aspoň nedělá starosti. Kdo ví, co bych zjistil že mi teče z kohoutku. :roll:

PříspěvekNapsal: 07 lis 2005, 22:01
od nakatenga
No, všichni vědí, že jsem fakt dost amatér, ale pokud jde o laborování s chemismem vody, osobně bych začala obrněná trpělivostí tím nejjednodušším - řečeno polopatě - vyčkat, co svedou přirozené biologické pochody za použití obvyklé filtrační techniky a údržby nádrže (s ohledem na objem nádrže a velikost skupiny ryb).
Teď honem nevim, jestli máš Malawi nebo Tanganyiku, ale celorepublikově nevím o tom, že by nebylo možné někde používat běžnou vodu z kohoutku - kromě míst, kde je voda měkká nebo spíš extrémně měkká nebo jsou potíže s vodou ze studní (tam je to samá záhada). Alespoň u Malawi rybek.
Nelámala bych to přes koleno ukvapeně, když dáš breberkám šanci a čas, možná budeš mít po starostech. Vím, že v některých případech se chov jakýchkoli ryb třeba neobejde bez použití specielní techniky pro úpravu vody, ale hlídat kvalitu a hodnoty vody musí člověk sám a v tom vidím problém - stačí málo, rozkolísáš hodnoty a je problém.

PříspěvekNapsal: 08 lis 2005, 09:29
od zencakd
Ahoj, díky za rady, mám to pro Tanganyiku a současné hodnoty z kohoutku jsou kolem 50mg/l, což je opravdu hodně :-( Jinak mě taky zajímá pokus Canarta, vypadá to zajímavě! Kdysi jsem někde viděl pomalu tekoucí filtr přes nádrž hustě zarostlou valisnerkama, takže proč ne. Zajímala by mě skutečná efektivita - tedy o kolik se to daří snížit.

Zatím snížení NO3 vidím kromě chemie ve dvou možnostech - vytvořit anaerobní prostředí nebo zajistit, aby rostliny spotřebovávaly NO3 sami.

David

PříspěvekNapsal: 08 lis 2005, 09:32
od Shalibaba
to canart:
uz se nemuzu dockat az neco vykoumas a hlavne zrealizujes, protoze neco podobneho planuji i ja, ale az nekdy v pristim roce az zbydou nejake drobne :(

PříspěvekNapsal: 08 lis 2005, 09:54
od Lgaspo
zencakd píše:... současné hodnoty z kohoutku jsou kolem 50mg/l, což je opravdu hodně :-( ...


A aky test pouzivas ?
Zial jednotlive testy poskytuju rozne vysledky !
Niekedy az prekvapujuco odlisne !

Over si to na vodarnach, takto to budes vediet na 100 %

PříspěvekNapsal: 09 lis 2005, 07:57
od zencakd
Testem to nebude, používám stále stejný (Tetra), v původní lokalitě jsem měl tak okolo 30mg/l, teď je to horší :( Testy jsem navíc opakoval vícekrát a hodnota byla stejná. 50mg/l je stále ještě v normě a nelze si na to stěžovat u vodáren. Bohužel, i když norma pro kojence je max. 15mg/l.

David