Snížení NO3

Diskuze pouze o akvarijní vodě!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod canart » 24 lis 2005, 11:36

Lgaspo píše:Canart z obrazkov mi nie je celkom jasne ako Ti ide voda do biofiltrať Samospadom alebo ako, nevidim tam ziadnu pumpu. A vobec tam mas kopec hadic, ktore su mi nie celkom jasne :) ?

Ako pise Bob, system spojenych nadob. To som zabudol dodat, ze rastlinny filter aj biologicky (hmm...a rastlinny nie je biologicky? :D ) su v rovnakej urovni.
K tym hadiciam:
- biela s ventilom: privod vody z akva
- 3 povodne zelene hadice z 1. nadoby: privod vody do hlavnej nadoby rastlinneho filtra
- sive potrubie v podobe obrateneho "U" veduce zo stredneho kosa s keramzitom do pravej nadoby: opat system spojenych nadob. Lava aj prava strana potrubia je rovnako dlha. Lava cast U-cka je ponorena v keramzite, preto mozno vyzera kratsia, prechadza cez otvor v kosi hlbsie do hlavnej nadoby.
- sive potrubie vpravo: system spojenych nadob, odvadza vodu do biofiltra pod akvariom. Ten najdete na mojich strankach (kto to nepozna) a v nom je cerpadlo zenuce vodu napat do akva.

Lgaspo píše:A co budu zrat bakterie v biofiltry ked vlastne do nho bude chodit uz takmer cista vodať Ved Ti chuderky podochnu :lol:

No, myslim, ze rastliny nestihu odburat 100% NH4 a tak sa vytvori aj nejaky ten NO2 a teda budu robit NO3 pre rastliny ;) Iste, ze ich tam bude menej a tento filter je v podstate uz zbytocny luxus, lebo jeho ulohu zvladne medium v rastlinnom filtri (strk, keramzit a este v buducnosti aj lavove kamene umiestnene na dne hlavnej nadrze rastlinneho filtra, pripadne ako dekoracia na povrchu medzi rastlinami). Ale je to + 50 l vody v systeme. Ak budem potrebovat biofilter inde, tak jednoducho prehodim cerpadlo do poslednej casti rastlinneho filtra, kde este nie su (ale budu) rastliny.

Lgaspo píše:A co vyparovanie vody? Podla mna sa Ti dost zvysi. Budes to musiet viac kontrolovat a vodu doplnat. Alebo mas aj na to vymyslenu nejaku fintu

Nad tym som samozrejme rozmyslal a povodne som chcel prektryt vsetky nadrze rastlinneho filtra priezracnym plexisklom s otvormi pre rastliny a potom by som to zasypal nejakym dekoracnym materialom (strk, keramzit), aby nebolo plexi vidiet. Este uvidim, mozno to tak spravim, ale ked to budde husto porastene a na povrchu nejaky keramzit, odparovanie nebude velmi extremne. A nie je problem doliat vodu. V podstate sa behom tyzdna hladina velmi nezmeni a pri kazdotyzdennom odkalovani akva sa voda doleje ne optimum. Aj v lete nie je problem, lebo izba je tienena stromami a na sever, takze velmi teplo nie je. Doliat sem-tam vodu aj tak nebude problem, jednoduchsie, ako do akva.

Mauve píše:Zkusil bych to osadit anubiasy....

Ano, tiez som nad tym rozmyslal, pouzijem aj taketo akvarastliny, ktore rastu dobre aj emerzne (a to skoro vsetky). MOzno tam spravim nejaku skalku a osadim to takymi rastlinami. No a mas pravdu, predat alebo darovat rastliny nebude problem.

Vdaka vsetkym za kladne ohlasy a pripomienky! :D
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod Shalibaba » 24 lis 2005, 11:47

To canart: perfektní, nad podobným systémem uvažuji i já, jen to plánuji zdokonalit systémem paludárium a to sice, že by čerpadlo tlačilo vodu nad akva, kde by byla malá nádržka s pískem, přes který by probíhal první stupeň filtrace a dále by samospádem přetékala do dalších nádob s rostlinakama - asi jedine rostlinky emerzní až poté z poslední nádobky volným pádem zpět do akva.
Jediné čeho se bojím je to, že vlastně přes čerpadlu bude protékat nefiltrovaná voda, takže nevím, zda by to čerpadlo ustálo - lepší asi bude nejprve samospádem nechat vodu z akva téct do nádobky pro hrubou filtraci nečistot a následně čerpadlem posílat relativně čistou vodu dále. Uvidím, každopádně CANART - super nápad i inspirace! Díky!
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod canart » 24 lis 2005, 11:50

Atilla píše:je este 1-a alternativa "kontinualna vymena vody"

Ano, ale vyssi obsah NO3 vo vstupnmej vode to neriesi. Okrem toho v panelaku tazko realizovatelne vedenie potrubia na opacnu stranu bytu napr. do obyvacky.[/quote]

Atilla píše:v izbe 20m2 kde mam 300l akva s krycimi sklami a 250l akva s krytom na osvetlenie cez noc narastie vlhkost na 50-60% :(

To je vysoka vlhkost? ;)
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod Lgaspo » 24 lis 2005, 12:49

Tak co sa tyka odparovania ja musim dolievat vodu do filtra cca kazde 4 dni. Je ale pravda, ze nad akvarkom nemam kryt ale len krycie skla a z plochy 164 * 60 sa tej vody teda vypari dost !
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Martin Novák » 24 lis 2005, 18:59

Lgaspo píše:Tak co sa tyka odparovania ja musim dolievat vodu do filtra cca kazde 4 dni. Je ale pravda, ze nad akvarkom nemam kryt ale len krycie skla a z plochy 164 * 60 sa tej vody teda vypari dost !

Mně při ploše 135x50 cm s krycím sklem se nevypaří za 14 dnů ani půl centimetru vody. Kdycí skla mají své výhody, každý je známe, ale zase mi vadí prostě to snižování světelného výkonu!
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod canart » 24 lis 2005, 23:36

Lgaspo píše:Tak co sa tyka odparovania ja musim dolievat vodu do filtra cca kazde 4 dni. Je ale pravda, ze nad akvarkom nemam kryt ale len krycie skla a z plochy 164 * 60 sa tej vody teda vypari dost !

Ako je to mozne? Ved, ked je akva prikryte sklom, nema sa kade voda odparovat, bez ohladu na to, ci tam je kryt alebo nie. Tak, ako pise Martin, ani mne sa neodpari zo sklom zakryteho akva takmer nic...teda nepozorujem, ze by sa nieco odparilo a to aj v lete po 3 tyzdnovej nepritomnosti.
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod Lgaspo » 25 lis 2005, 12:57

Ja neviem ako je to mozne ale je to tak. Ak po 4 dnoch nedolejem vodu, klesne monozstvo vody vo filtry a pumpa zacne nasavat vzduch.
Mozno je to tym, ze krycie skla mam na asi 1 cm vysokych polystyrenovych podlozkach takze nie su tesne nad hladinou.
A este mam vlastne 4 krycie skla, ktore su ulozene tak, ze je medzi nimi as 1 cm medzera.
A potom urcite sa nieco odpari aj s filtra na ktorom krycie skla nemam.
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod canart » 25 lis 2005, 13:17

Tak to je potom jasne. Pokial skla nepriliehaju tesne, staci par skar a voda ide do vzduchu :)
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod bbfh » 27 lis 2005, 00:35

Vyprava za Lemna Minor bola skor neuspesna ako uspesna. Jazero bolo uz komplet pod ladom. Nastastie som po chvile hladania nasiel asi 2kg skalku, za pomoci ktorej som po par uderoch prelomil asi 4cm lad. Palicou som prekutral dno a zelinu a vyplavilo sa zopar listockov. Zobral som ich domov s trochou povodnej vody a teraz cakam, ci sa preberu, alebo odidu. Po tyzdni (ked sa vratim na SK) uvidime, ci z toho nieco bude - ak ano, dodam ti to dako.
Uživatelský avatar
bbfh
častý přispívatel
 
Příspěvky: 458
Registrován: 05 říj 2005, 13:26
Bydliště: Senec

Zkoušeli jste někdo pro snížení NO3 tohle:

Příspěvekod zencakd » 27 lis 2005, 09:50

Z Braunstar.cz:

Filtr Nitratreductor otevřený
Popis : Anaerobní filtr, který odstraňuje nitrát z mořských i sladkovodních akvárií.
Podrobnosti : Vyznačuje se velkým objemem (10 l), vnitřním vířením vody a jejím pomalým průtokem (1 - 4 l / h). Za těchto podmínek a za nepřítomnosti kyslíku vdechují bakterie nitrát. K tomu potřebují jako potravu organické látky, které se přidávají ve formě oudru Denimar a Deniballs. Na tento proces je možné dohlížet pomocí ovladače redox potenciálu nebo napojit redox sondu. Nitrareduktor je uzavřený systém, který se dává do filtračních systémů, nebo pracuje samostatně mimo akvárium. Nyní je dodáván s dávkovací pumpou SP 3000 pro neustálý přítok vody.
Rozměry: 17 x 17 x 54 cm. Příslušenství: Denimar prášek a Deniballs na krmení bakterií, redox elektroda odolná proti tlaku se šroubovací přípojkou.
Záruka: 24 měs. 12345678910 × ks za 9990 Kč
Cena bez DPH 8394.96 Kč
Celkem 9990 Kč
Uživatelský avatar
zencakd
častý přispívatel
 
Příspěvky: 360
Obrázky: 27
Registrován: 12 srp 2005, 09:59
Bydliště: Ústí nad Labem

PředchozíDalší

Zpět na Akva Voda

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků