...SŮL A SODA...

Diskuze pouze o akvarijní vodě!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod Kamil » 10 dub 2010, 11:34

já se na to neptal, ale spíš konstatoval :o starám se o tři nádrže a Ph udržuju od 6,8 až po 8,2 :)
Uživatelský avatar
Kamil
přispívatel
 
Příspěvky: 162
Obrázky: 5
Registrován: 23 říj 2005, 13:04
Bydliště: Brno

Příspěvekod A+I » 10 dub 2010, 11:52

Ja si myslim, ze to Kamil pochopil stejne jako ja. Mne se totiz taky strasne libi, kdyz je na sklince od zazracne vodicky napsane, ze to reguluje pH. Jak ta zazracna kapalina muze vedet, kterym smerem chci ja to pH regulovat. Zas tak chytre to byt nemuze, aby to vedelo, ze kdyz to naliju do Amazonky, aby to zregulovalo pH dolu a kdyz to naliju do Tanganyiky, aby to posouplo pH nahoru. ::s28::
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod Taroto » 10 dub 2010, 13:55

no, zejtra si naberu do kolonky vodu a v práci tomu dám detailní rozbor a nakonec i zkusim co bude dělat ten regulátor. Protože pokud by mělo 10ml regulátoru udělat z vody neutrální a těch 10ml je na 50 l vody = původní voda by měla třeba Ph 6 = to by musel ten stabilizátor bejt dost silnej louh, nebo naopak kyselina, aby to naředil.
Jenže když jsem měřil Ph toho regulátoru, tak je někde na mezi 6-8 --- vzhledem k přesnosti testeru. Spíš zkusim napsat nějakýmu výrobci io přesný složení
Taroto
častý přispívatel
 
Příspěvky: 245
Registrován: 30 črc 2006, 13:24

Příspěvekod wladys » 10 dub 2010, 15:41

Oni jsou některé regulátory dělané na zvyšování ph některé na snižování......jiné třeba na to odstranění chloru z vody.neznám žádný regulátor,který by uměl vše najednou.... :o
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Taroto » 10 dub 2010, 19:21

JO TO JO, problém je v tom, že to neni napsaný na etiketě, minimálně Akvaregukátor to tam nemá a AquSave taky ne. Mají tam jen hlášku "pozitivně ovlivňuje Ph" předpokládám ale že to budou všechno neutralizační roztoky a neutralizují nikoli vyrovnáním, ale rozkladem kyselých a zásaditých roztoků.
Taroto
častý přispívatel
 
Příspěvky: 245
Registrován: 30 črc 2006, 13:24

Příspěvekod Choseee » 10 dub 2010, 21:37

Jako chemik se k tomuto prostě musím vyjádřit.
Samozřejmě jak tu správně píšete nemůže žádný roztok způsobit alkalitu, či aciditu současně. Podle mne jsou pH regulátory prostě "pufrační" roztoky.
Ty mají za úkol eliminovat náhlé okyselení či alkalitu-samozřejmě jen do určité míry. A i právě proto je nebezpečné pro všechny akv.ryby pH blízké hodnotě 6. Při tomto pH již voda ztrácí pufrační schopnost (tu má díky rozpuštěným hydrogenuhličitanových aniontů) a sebemenší okyselení pak vede k prudkému poklesu pH.
Často tu používáte do akva vody jedlou sodu- ta se v roztoku s kyselinou uhličitou také právě používá jako "bikarbonátový pufr". Takže tipuju, že v pH regulátorech co kupujete bude tento roztok, nebo jemu podobný.
Uživatelský avatar
Choseee
uživatel webu
 
Příspěvky: 42
Obrázky: 5
Registrován: 18 úno 2009, 23:30
Bydliště: Velemín 41131

Příspěvekod Ruda » 11 dub 2010, 11:24

Žádnou chemii nedávám. Při výměně vody cca 30% tam dám tak sedm tablet soli bez jódu co mám z pěstírny a tak tři polévkové lžíce sody. Na dně mám jemnou korálovou drť a akva be kořenů. PH mám podle testu eSHA na 8. Vodu měním hadicí z koupelny a je to v pohodě. Tím myslím ryby. Netřou se o dno atd.
Uživatelský avatar
Ruda
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 992
Obrázky: 84
Registrován: 19 pro 2006, 20:14
Bydliště: Vrchlabí

Příspěvekod Taroto » 11 dub 2010, 12:23

zkus vyřadit sodu, ta korálová drť by to měla udržet na 8 skoro sama. Já jsem taky chtěl kdysi dát korálovou drť, ale nakonec jsem se rozhodl pro černý písek a drť jsem tam nedal. Udělal jsem tedy jednoduchý filtr s 20l sudu s víkem. Stačí udělat dvě díry a zapojit sud před externí filtr, vlastně do spádu. Dobře to filtruje, je to levné a obohacuje vodu o uhličitan.
Taroto
častý přispívatel
 
Příspěvky: 245
Registrován: 30 črc 2006, 13:24

Příspěvekod Ruda » 11 dub 2010, 14:23

Filtr mám dost velký pod vrtaným akva viz. "vaše nádrže" str.2 (960 l)
Uživatelský avatar
Ruda
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 992
Obrázky: 84
Registrován: 19 pro 2006, 20:14
Bydliště: Vrchlabí

Příspěvekod Taroto » 11 dub 2010, 14:26

hm vrtaný AQ, to bych taky někjdy chtěl :o( ušetří to hodně problémů.
Taroto
častý přispívatel
 
Příspěvky: 245
Registrován: 30 črc 2006, 13:24

Předchozí

Zpět na Akva Voda

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků